Od stycznia 2012 Elbląskie Centrum Mediacji we współpracy z Kaliningradzką Regionalną Dziecięco-Młodzieżową Organizacją Inwalidów „Maria” realizuje projekt pt. „Rosyjscy mediatorzy” finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundacje Wolności w ramach Programu „Przemiany w Regionie RITA”. Celem projektu jest przygotowanie kadr partnera, w tym psychologów, pedagogów oraz wolontariuszy do prowadzenia mediacji.
Szkolenie odbywa się w oparciu o międzynarodowe standardy mediacji.
W formie teoretyczno-warsztatowej w ramach projektu będziemy dzielić się naszą wiedzą z zakresu komunikacji interpersonalnej, konfliktu, istoty, celu i zasad mediacji. Nadto będziemy profilować sylwetkę mediatora, dyskutować o jego etyce zawodowej oraz o samym sercu mediacji – czyli o jej poszczególnych etapach. Ważną częścią szkolenia są zajęcia z rosyjskim prawnikiem, który przekaże przyszłym mediatorom aspekty prawne obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. ustawy o mediacji w Federacji Rosyjskiej.
Pomysł zrealizowania niniejszych warsztatów narodził się podczas współpracy przy poprzednich projektach, gdzie skupiliśmy się na pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet ofiar przemocy seksualnej. Mediacja bowiem jest m.in. jednym z narzędzi służących pomocy ofiarom przestępstw. Poprzez mediację można również rozstrzygać wszystkie inne spory, począwszy od spraw karnych, nieletnich, rodzinnych, gospodarczych, poprzez spory sąsiedzkie, rówieśnicze itp. Katalog spraw kwalifikujących się do mediacji jest bardzo szeroki.
Ze swojego doświadczenia możemy śmiało powiedzieć, że bardzo często problem, z którym zgłaszają się strony konfliktu okazuje się „zasłoną dymną”, tłem dla innego sporu. Podczas mediacji strony mają możliwość zdefiniowania problemu, ustalenia kwestii spornych, wskazania swoich interesów oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań. Mediacja jest procedurą odformalizowaną, w związku z czym strony mają możliwość czynnego uczestnictwa w całym procesie. Wszystkie uzgodnienia są wynikiem dialogu stron z udziałem bezstronnego, neutralnego mediatora.
W naszym odczuciu nabycie umiejętności prowadzenia mediacji przez kadrę naszego partnera jest niezwykle ważne. Wiedzę tę będą mogli wykorzystać z powodzeniem w swojej codziennej pracy z osobami niepełnosprawnymi, zagrożonymi wykluczeniem społecznym oraz z ich rodzinami. Nadto staną się pionierami mediacji w Rosji, ponieważ mimo obowiązywania ustawy od roku mediacja nadal tam raczkuje.
Pamiętając jednak, iż początki mediacji w Polsce również nie były łatwe – tym chętniej propagujemy ten alternatywny sposób rozwiązywania konfliktów w Rosji dzięki współpracy z naszym wieloletnim partnerem
Projekt pn. „Rosyjscy Mediatorzy – cykl szkoleń z zakresu mediacji” finansowany jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Przemiany w Regionie RITA” realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.