Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbego realizuje projekt edukacyjny "Od mediacji szkolnej ku społeczeństwu obywatelskiemu. Projekt współpracy polsko-ukraińskiej 2013". Warsztaty i seminaria w szkołach średnich obwodu ługańskiego w zakresie mediacji rówieśniczej. Kluczowym elementem projektu jest wymiana doświadczeń z polskimi szkołami i ekspertami w zakresie mediacji szkolnej.
Od mediacji szkolnej ku społeczeństwu obywatelskiemu. Projekt współpracy polsko-ukraińskiej 2013
W tegorocznej edycji w projekcie udział weźmie 8 szkół gimnazjalno-licealnych z różnych miejscowości Obwodu Ługańskiego. Uczniowie i nauczyciele tych szkół we wrześniu br. będą uczestniczyć w treningach i warsztatach z zakresu mediacji szkolnej, prowadzonych przez polsko-ukraiński zespół trenerów-mediatorów. Łącznie z zajęć edukacyjnych i innych form działań w ramach projektu skorzysta ponad 240 osób.
Celem projektu jest podniesienie wiedzy i kompetencji uczniów i nauczycieli szkół obwodu Ługańskiego w zakresie pokojowego rozwiązywania konfliktów rówieśniczych w szkole.
W dniach 4-7 sierpnia w Domu Maksymiliana Kolbego w Gdańsku odbyło się seminarium przygotowujące w ramach projektu. Podczas seminarium w Gdańsku odbyły się spotkania przygotowawcze zespołu koordynatorów i trenerów z Polski i Ukrainy. Polsko-ukraiński team programowy w trakcie seminarium dokonał wyboru metodyki i opracował szczegółowy program zajęć seminaryjno-warsztatowych z zakresu mediacji, rozwiązywania konfliktów w szkole oraz aktywizacji obywatelskiej. Tak zaplanowane działania zostaną zrealizowane podczas warsztatów, które odbędą się we wrześniu br. w obwodzie ługańskim – najbardziej na wschód wysuniętym regionie Ukrainy.
Projekt Od mediacji szkolnej ku społeczeństwu obywatelskiemu jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.