II Spotkanie Mazowieckich Projektodawców, które odbyło się 20 stycznia 2010, to kolejny krok w ulepszaniu współpracy pomiędzy projektodawcami a instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie funduszy europejskich w województwie mazowieckim. Bazą dla dyskusji stały się rekomendacje zawarte w „Raporcie z badania ankietowego mazowieckich projektodawców dotyczącego współpracy z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych”, sporządzonym przez Federację Organizacji Służebnych Mazowia i Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych (OFOP).
Jak wyjaśnia Agnieszka Zowczak, przedstawicielka Federacji Mazowia, impulsem do zorganizowania Spotkań Mazowieckich Projektodawców były napływające ze środowiska trzeciego sektora informacje o problemach we współpracy z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) – opóźnienia w przekazywaniu środków, przedłużające się terminy podpisywania umów, niejednoznaczne wytyczne dotyczące rozliczeń itd. Jednostka ta powstała w lipcu 2007 roku i przejęła działania dotychczas realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Celem jej istnienia jest realizacja zadań wynikających z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007-2013.
Trzeci sektor radzi
Zawarte w raporcie rekomendacje dotyczą szeregu obszarów działania Jednostki i jej współpracy z projektodawcami: merytoryki (gdzie przedstawia się sposoby na wzmocnienie organizacyjne i merytoryczne zespołu MJWPU, m.in. poprzez zwiększenie kompetencji opiekunów projektów), komunikacji (m.in. sugestie dotyczące sporządzenia zestawienia odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które miałyby charakter wiążący dla obydwu stron oraz usprawnienia komunikacji wewnętrznej MJWPU) oraz kwestii finansowych (m.in. kwestia środków niewygasających).
Do wspomnianych rekomendacji szczegółowo odnosili się wszyscy, obecni podczas spotkania, przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie środków europejskich na poziomie wojewódzkim.
– Liczba wniosków zgłoszonych do POLK i RPO przerosła nasze oczekiwania. Jest ogromna – także w porównaniu z innymi regionami. Proszę zrozumieć, że nie mamy wystarczającego zaplecza pracowniczego do obsługi takiej liczby projektów. Mieliśmy zawirowania kadrowe, specjaliści podkupieni zostali przez biznes prywatny, konieczny był uzupełniający nabór pracowników. Jednak wiele rzeczy zmieniło się już na lepsze: do każdego projektu przypisany został opiekun, poprawiło się działanie elektronicznych kreatorów wniosków i infolinii. Pragnę podkreślić, że raport jest dla nas materiałem niezwykle cennym i stanowi doskonały pretekst do podjęcia rozmowy. Zachęcam jednak do szczegółowego opisywania problemów i zgłaszania ich bezpośrednio do nas – mówił S. Kotlewski
W podobnym tonie do rekomendacji odniosła się Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora ds. POKL w MJWPU.
– Jesteśmy przeciążeni pracą, ale systematycznie usprawniamy zasady organizacji naszej Jednostki, prowadzimy szkolenia dla pracowników, upraszczamy kwestie proceduralne i wzory dokumentów – mówiła E. Szymanik.
To potwierdziły uwagi z sali: przeważały opinie, iż w porównaniu z 2008 rokiem sytuacja bardzo się poprawiła, jest znacznie mniej problemów związanych z rozliczeniami i kontaktem z MJWPU. Niemniej w dalszym ciągu pojawiają się kłopoty w realizacji projektów związane m.in. z poważnymi opóźnieniami w przekazywaniu środków przez Jednostkę, z dużą ilością zmian w dokumentacji i niejednoznacznymi interpretacjami wytycznych w urzędzie.
Oby tak dalej?
Uczestnicy debaty ustalili, iż Spotkania Mazowieckich Projektodawców przejmą funkcję grup roboczych, których powołanie sugerowano w rekomendacjach, i odbywać będą się cyklicznie, co kwartał. Kolejne spotkanie planowane jest na kwiecień – 2010 roku.
Agnieszka Zowczak podsumowała: – Uważamy, iż to spotkanie było dużym sukcesem, a jego skład był idealny. Pojawili się tu przedstawiciele wszystkich instytucji mających realny wpływ na sposób wydatkowania europejskich środków w województwie mazowieckim: Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Zarządu Województwa oraz operatorów funduszy. Współpraca układa się coraz lepiej, a pozytywne zmiany już są widoczne. Myślę, że należy przypisać je kilku czynnikom. Pierwszy czynnik to samouczący i samodoskonalący się system wewnątrz MJWPU, drugi to zmiany systemowe w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, które mają bezpośredni wpływ na pracę Jednostki, a trzeci to presja, jaką wywieramy na te instytucje my, dzięki takim jak to spotkaniom.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)