Mazowsze planuje przekazać więcej środków na zadania dla organizacji
Do 17 lipca można zgłaszać uwagi do projektu Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2021 rok. Samorząd wojewódzki planuje m.in. przekazać więcej pieniędzy na działania zlecane organizacjom.
Punktem wyjścia do pracy nad przyszłorocznym programem współpracy jest program obowiązujący w roku 2020. Jest on dostępny na stronie internetowej http://dialog.mazovia.pl/wspolpraca/program-wspolpracy
Zapowiadane zmiany nie są wielkie, ale dla organizacji mogą być znaczące:
– Będzie zwiększony budżet, np. dla Kół Gospodyń Wiejskich, ale także pojawią się nowe konkursy w nowych obszarach - powiedział nam Andrzej Rybus-Tołłoczko z Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. –- Jeśli chodzi o formy współpracy nic się tu nie zmieni. Chociaż trzeba zauważyć, że samorząd w ostatnich latach częściej korzysta z powierzenia realizacji zadań publicznych niż ze wsparcia, co jest korzystne dla organizacji.
Cele, zakres współpracy, priorytetowe zadania
Uwagi do projektu programu na kolejny rok mogą w szczególności dotyczyć np.:
1) celów współpracy - § 2 programu,
2) zakresu przedmiotowego współpracy - § 4 programu,
3) form współpracy pozafinansowej - § 6 – 14 programu,
4) priorytetowych zadań publicznych na 2020 rok - § 15 -34 programu,
5) podziału dostępnych środków finansowych z dochodów własnych województwa planowanych na realizację programu – § 40 programu,
6) innych zapisów programu ważnych z punktu widzenia organizacji pozarządowej składającej uwagi i propozycje.
Warto, zgłaszając swoje opinie, zwrócić np. uwagę na zadania, które będą odpowiadały na potrzeby wynikjące z kryzysu związanego z epidemią koronawirusa i jej skutkami społecznymi i ekonomicznymi – zarówno dla mieszkańców Mazowsza, jak i samych organizacji.
– W porównaniu do innych województw jesteśmy mocno zapóźnieni. Gdzie indziej ruszają już, a nawet działają różne "tarcze", z których mogą korzystać organizacje pozarządowe. Myśmy od dawna apelowali do naszego samorządu o uruchomienie podobnych instrumentów na Mazowszu, np. pożyczek. Wreszcie się udało – mają być wkrótce dostępne poza trybem konkursowym środki na zadania związane z zapobieganiem skutkom koronawirusa. Trochę póżno, ale lepiej niż wcale – komentuje Andrzej Rybus-Tołłoczko.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Propozycje do Programu współpracy na 2021 rok można składać na formularzu konsultacyjnym. Elektroniczna wersja formularza dostępna są na stronie: www.dialog.mazovia.pl w zakładce „Program współpracy” http://dialog.mazovia.pl/wspolpraca/program-wspolpracy.
Formularz w wersji elektronicznej można odesłać na adres: dialog@mazovia.pl, a w wersji papierowej - pocztą na adres: Biuro Dialogu Obywatelskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Okrzei 35, 03-472 Warszawa.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23