Niebanalne, wyjątkowe, otwierające głowy młodszych i starszych uczniów na piękno liczb. Ruszyły działania w programie mPotęga, czyli największego eksperymentu w nauczaniu matematyki. W ten sposób województwa łódzkie i mazowieckie rzuciły wyzwanie starym metodom uczenia matematyki. Oto kilka spośród 33 projektów dofinansowanych w pilotażowej edycji Programu mPotęga, prowadzonego przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.
Liczby na stół
Stowarzyszenie Calos Cagathos zaprosiło uczniów wraz z rodzicami do kulinarnej podróży w ramach cyklu warsztatów kulinarno-matematycznych angażujących wszystkie zmysły. Jak mówią sami przedstawiciele Stowarzyszenia: będzie dużo ważenia, mierzenia, przygotowanie posiłków, nakrywanie i podawanie do stołu.
Z kolei Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Masłowicach postanowiła zaprosić swoich uczniów z rodzicami na cykl zajęć pozalekcyjnych w kuchni (planowanie zakupów, odmierzanie objętości), w ogródku (obliczanie pól powierzchni, rysowanie planu). Wspólne uczenie się matematyki odbędzie się podczas wycieczek (obliczanie prędkości, korzystanie z map) oraz w czasie gry w planszówki.
Norwegowie i Duńczycy rozgrzeją umysły
GetSmart to specjalne karty prosto z Norwegii, dzięki którym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z warszawskiego Ursusa oswoją matematykę i ugruntują umiejętność mnożenia i dzielenia w pamięci. Z tej samej metody skorzystają uczniowie Gimnazjum nr 133 im. Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Fundacja Nowoczesne Mazowsze stworzy laboratorium matematyczne z prawdziwego zdarzenia, a Gimnazjum nr 13 im. Generała Józefa Bema zaprosi uczniów z Łodzi do projektu LEGO MATH – przedsięwzięcia mającego na celu naukę matematyki z wykorzystaniem klocków LEGO EDUCATION oraz narzędzi TOC. Uczniowie w trzyosobowych zespołach będą mogli wykonać proste zadania inżynierskie konstruując pojazd lub inne urządzenie.
Matematołek zabrzmi dumnie
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim poznają właściwości figur przestrzennych pakując prezenty gwiazdkowe.
Dzięki Stowarzyszeniu Centrum Wsparcia Terapeutycznego w Łodzi powstanie Punkt Pomocy Matematycznej, dzięki czemu każdy, potrzebujący wsparcia w rozwiązywaniu zadań matematycznych, będzie mógł je otrzymać.
Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. obrońców Westerplatte w Wyszkowie będą mieli okazję wziąć udział w zajęciach Koła Młodych Odkrywców „Matematołek”. W planach jest zorganizowanie turnieju gier matematycznych i pokazu eksperymentów dla całej społeczności szkolnej, wycieczki do pobliskiego banku oraz Instytutu Fizyki PAN na zajęcia warsztatowe.
W Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Pabianicach nauczyciele wykorzystają w nauce matematyki WebQuest, metodę rozwijającą umiejętności problemowego, krytycznego i twórczego myślenia oraz współpracy w zespole.
Matematyka Mnoży Możliwości
Z projektów dofinansowanych w programie mPotęga skorzystają również rodzice zaproszeni m.in. przez Stowarzyszenie Pracownia Alternatywnego Wychowania na cykl ośmiu warsztatów pt. ”Nie bój się matematyki”, na których zostaną zdiagnozowane najczęstsze problemy związane z nauką tego przedmiotu. Ich dzieci wezmą udział w szesnastu warsztatach pt.” Matma? Lubię to!”, połączonych z grami planszowymi i zadaniami rozmieszczonymi na terenie Łodzi.
W mPotędze nie zabraknie również innych, zupełnie nietypowych warsztatów, w tym opartych o origami matematyczne, poprawiające wyobraźnię przestrzenną, wyszywanki matematyczne, czyli naukę tworzenia struktur płaskich, oraz o zadania logiczne i sudoku. To wszystko w projekcie Gimnazjum nr 2 z Wielunia.
Z kolei Stowarzyszenie „I love math” w projekcie Matematyka Mnoży Możliwości zorganizuje cykl warsztatów tematycznych związanych z zagadnieniami matematyki finansowej w praktyce. Zajęcia będę odbywać się w salach wykładowych oraz komputerowych Instytutu Matematyki Politechniki Łódzkiej. Spotkania prowadzone będą w formie warsztatów oraz projektów wykorzystujących nowoczesne techniki przetwarzania i prezentacji danych (m.in. MS Excel, MS PowerPoint, GPW Trader).
Granty do mPotęgi
O granty w programie „mPotęga”, prowadzonym przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć mogły ubiegać się m.in.: szkoły, uczelnie wyższe, biblioteki, organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne chcące w ciekawy i nieszablonowy sposób promować naukę matematyki. Przyznano je w dwóch kategoriach: dla projektów wspierających edukację dzieci w klasach 4-6 szkół podstawowych oraz uczniów z gimnazjów, liceów i techników. Na realizację swoich pomysłów zwycięzcy konkursów otrzymali od 2 do 5 tys. złotych (w przypadku szkół podstawowych) lub od 5 do 8 tys. złotych (w przypadku gimnazjów, liceów i techników).
Program "mPotęga" został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia.
Źródło: Program grantowy mPotęga