(PAP) Więcej spotkań władz lokalnych z mieszkańcami, wzrost zainteresowania ludzi działaniem wybranych przez nich władz - to tylko niektóre z efektów udziału w akcji Masz Głos, Masz Wybór.
Szkoła Moderatorów – specjalne szkolenie dla uczestników akcji Masz Głos, Masz Wybór odbyło się w piątek i sobotę w Jachrance.
Akcja ma na celu poprawienie współdziałania oraz przepływu informacji we wspólnotach samorządowych, między mieszkańcami i władzami. Służy zwiększeniu zaangażowania mieszkańców w sprawy gminy. Jej uczestnicy mają we współdziałaniu wykonać postawione przed nimi zadania.
Do udziału organizatorzy zaprosili działające w partnerstwie lokalnym organizacje pozarządowe, grupy mieszkańców, biblioteki publiczne, szkoły, lokalne media i władze samorządowe.
W Szkole Moderatorów uczestnicy przygotowują się do prowadzenia spotkań, dyskusji, debat, żeby prowadziły one do wspólnych rozwiązań.
Wśród 25 najaktywniejszych jednostek, wyróżniających się w akcji jest m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, której kierowniczka Beata Jadach-Zygadło wprowadziła dyżury radnych w filiach bibliotek na terenie miasta oraz wspiera projekt dotyczący elektronicznego urzędu.
Rafał Łęczyński jest współzałożycielem „Inicjatywy § 18” w Kalwarii Zebrzydowskiej, której celem jest wywalczenie prawa głosu dla mieszkańców podczas obrad Rady Gminy. Po wielu działaniach udało się wprowadzić do grudniowych obrad punkt dotyczący wolnych wniosków i interpelacji. Inicjatywa dąży też do zmiany statutu gminy. Samorząd nyski jest pierwszym w Polsce, który podpisał i wprowadza w życie Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Barbara Tkaczuk, bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nysie reprezentuje władze w akcji.
Agnieszka Rzeźnik z Urzędu Gminy w Tarnowie Podgórnym opowiadała o wprowadzeniu przez jednostkę samorządowego informatora SMS-owego. Gmina doskonale radzi sobie z partycypacją mieszkańców w zarządzaniu.
Celem Konkursu, organizowanego przez Fundację im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów, jest budowa dialogu pomiędzy mieszkańcami a władzami samorządowymi, w szczególności poprawa zaangażowania mieszkańców w sprawy gminy oraz skuteczniejszy przepływ informacji na poziomie lokalnym.
Cztery zadania są przed walczącymi o tytuł Super Samorząd 2011 – należy je zrealizować, a oceniany będzie sposób realizacji i efekty.
Pierwsze zadanie polega na opracowaniu sposobu komunikacji pomiędzy władzami lokalnymi a mieszkańcami, który zapewni zainteresowanym wygodny dostęp do informacji i jednocześnie nie będzie jedynie wypełnieniem ustawowych obowiązków gminy. Należy opracować i wdrożyć dokument „Zasady komunikacji i współpracy”.
Drugim zadaniem jest opracowanie założeń prowadzenia przez gminę konsultacji społecznych, szczególnie w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznej.
Trzecie zadanie - nazwane przez organizatorów "Otwarta gmina" - polega na zorganizowaniu posiedzenia rady lub komisji z udziałem mieszkańców, poświęconego rozwiązaniu konkretnego problemu.
Ostatnie, czwarte zadanie ma na celu zaangażowanie mieszkańców w proces realizacji planów gminy na 2012 r. Polega na zorganizowaniu spotkania mieszkańców z władzami gminy, na którym wójt zaprezentuje założenia budżetowe na przyszły rok.
Patronat honorowy nad nagrodą sprawuje prezydent Bronisław Komorowski.
Akcja Masz Głos, Masz Wybór prowadzona jest od 2006 roku przez Fundację Batorego i Stowarzyszenie Szkoła Liderów. W tym roku bierze w niej udział 197 partnerstw lokalnych z całej Polski.