Serwis Samorządowy PAP podaje: Konwent Marszałków sprzeciwił się wyłączeniu Europejskiego Funduszu Społecznego z instrumentów polityki spójności. Według szefów województw taka zmiana doprowadzi do demontażu polityki spójności, która ma fundamentalne znaczenia dla funkcjonowania całej Unii Europejskiej.
Przyjęte w środę przez Konwent Marszałków stanowisko jest zbieżne ze podejściem polskiego rządu, który w sierpniu wspólnie z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej wystąpił w obronie EFS w obecnej postaci, czyli jako części polityki spójności.
Zdaniem marszałka woj. wielkopolskiego Marka Woźniaka to nie jedyna próba zmniejszania przyszłego budżetu funduszu spójności. – W najbliższym czasie tego typu prób będzie coraz więcej. Po prostu stało się to modne w gremiach europejskich komisarzy, którzy mają ambicje, stworzenie własnych funduszy sektorowych. Trzeba się stanowczo przeciwstawiać takim próbom – stwierdził Woźniak.
Jego zdaniem należy także uważać na dyskusje nad nowymi instrumentami finansowania europejskich polityk gdyż najczęściej są – jak to określił - pożywką dla zwolenników demontażu polityki spójności.
Zdaniem Konwentu wyłączenie EFS z polityki spójności może wywołać skutki szkodliwe zarówno dla polityki spójności, jak i dla samego Funduszu Społecznego. Jak podkreślili w stanowisku, będąc częścią polityki spójności , Fundusz Społeczny uzupełnia środki z EFRR i Funduszu Spójności, kreujące duże projekty inwestycyjne, w ślad za którymi powstają nowe miejsca pracy.
W ocenie szefów województw proponowane przez niektórych unijnych komisarzy zmiany grożą też poważnym zaburzeniem efektywności wydatkowania środków z pozostałych funduszy polityki spójności a nawet doprowadzić do zniszczenia dobrze funkcjonujących i starannie przygotowanych systemów narodowych: ochrony społecznej, usług socjalnych i wsparcia rynku pracy.
Dlatego marszałkowie opowiedzieli się za tym, „aby EFS pozostał narzędziem, za pomocą którego Unią okazuje solidarność z mieszkańcami, bez względu na miejsce zamieszkania”. Według nich intensywność wsparcia powinna być zróżnicowana pomiędzy kraje i regiony, zgodnie z ich sytuacją społeczno-ekonomiczną.
/mp/
15.09.2010
Źródło: Serwis Samorządowy PAP