Twórcy Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce zachęcają organizacje do włączania się do wdrażania Mapy. Stowarzyszenie ESWIP - Ośrodek Sieci SPLOT na Warmii i Mazurach, odpowiedział na to, dokonując badania stanu sektora obywatelskiego w województwie warmińsko-mazurskim w kontekście Strategicznej Mapy.
Informacja na temat badania stanu sektora obywatelskiego w województwie warmińsko-mazurskim w kontekście Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce.
Stan sektora w województwie
Twórcy Strategicznej Mapy Drogowej Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce zachęcają wszystkie organizacje do włączania się do wdrażania Mapy. Stowarzyszenie ESWIP - Ośrodek Sieci SPLOT na Warmii i Mazurach, odpowiedział na to dokonując badania stanu sektora obywatelskiego w województwie warmińsko-mazurskim w kontekście Strategicznej Mapy. W ramach programu badawczego Obserwatorium Społeczeństwa Obywatelskiego, stowarzyszenie na podstawie danych zastanych, wyników seminarium „Sektor obywatelski w województwie warmińsko-mazurskim, w jakim miejscu jesteśmy?” oraz refleksji Regionalnego Panelu Ekspertów – z którym już wcześniej współtworzyło SMD – dokonało analizy sytuacji w odniesieniu do pięciu priorytetów wskazanych w Mapie: 1. Edukacja na rzecz aktywizacji obywatelskiej, 2. Lepsza jakość życia i włączenie społeczne, 3. Szeroka partycypacja obywatelska, 4. Zintegrowane społeczności lokalne, 5. Silny sektor obywatelski.
Wkrótce ukaże się raport z tego badania, który zostanie opublikowany w całości w piśmie "Pozarządowiec".
Zamiarem stowarzyszenia jest zbadanie stanu sektora obywatelskiego w roku 2016 oraz śledzenie zachodzących w nim zmian w latach kolejnych – planuje się powtarzanie badania co dwa lata.
Niepraktykujący obywatel
We wnioskach z badania czytamy: „W województwie warmińsko-mazurskim postawy obywatelskie są zakorzenione w świadomości obywateli. Wiemy co powinniśmy, czy raczej czego się oczekuje od nas jako obywateli, i chcemy być postrzegani jako dobrzy obywatele. Jest to efekt oczekiwań społecznych. Jednocześnie zjawisko można metaforycznie określić mianem niepraktykującego obywatela (analogicznie do potocznego określenia niepraktykującego katolika), co oznacza, że duża część mieszkańców Warmii i Mazur wie, że należy wziąć udział w wyborach, ale nie bierze; wie, że należy angażować się w działania obywatelskie, ale tego nie czyni…” Każdy z pięciu priorytetów ma swoje wnioski i rekomendacje. Jak stwierdzają autorzy: „Raport powinien być użyteczny, powinien wskazywać, co robić, aby sytuacja sektora obywatelskiego w województwie była coraz lepsza”. Projekt Raportu był konsultowany m.in. przez Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Cykl seminariów
Ustalono, że publiczna prezentacja Raportu nastąpi na początku roku 2017 i odbędzie się podczas seminarium w którym głównym zagadnieniem będzie społeczeństwo obywatelskie na Warmii i Mazurach. Chcemy podyskutować jak rozumiemy to szerokie pojęcie. Seminarium będzie realizowane we współpracy z Radą Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Członek Rady – Akcja Katolicka została poproszona o przedstawienie zagadnienia społeczeństwa obywatelskiego w świetle społecznej nauki Kościoła. Refleksje na ten temat podejmą również wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz członkowie Regionalnego Panelu Ekspertów. Po tym pierwszym, otwierającym seminarium nastąpi cykl kolejnych podejmujących zagadnienia w obrębie pięciu wspomnianych priorytetów Mapy. Pierwsze z nich – edukację obywatelską – organizować będzie Związek Harcerstwa Polskiego, kolejne inni członkowie Rady, specjalizujący się w danej dziedzinie np. Federacja Organizacji Socjalnych FOSa została poproszona o podjęcie tematu dot. lepszej jakości życia i włączenia społecznego.
Celem serii seminariów jest dyskusja na najważniejsze tematy wskazane przez Mapę Drogową, a także popularyzacja w regionie samej Mapy.
Mapa płaszczyzną współpracy w regionie i kraju
Tak jak w województwie warmińsko-mazurskim Strategiczna Mapa Drogowa staje się płaszczyzną współpracy różnych branż organizacji pozarządowych pod egidą reprezentacji regionalnej - Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, tak też - w wymiarze ogólnopolskim - Mapa powinna stać się miejscem spotkania i dialogu różnych organizacji i ich reprezentacji, o różnym światopoglądzie i różnych wizjach przyszłości sektora. Partnerstwa Tematyczne, będące głównym narzędziem wdrażania Mapy, nie zawsze mogą spełnić ten postulat, zwłaszcza teraz, gdy sytuacja w sektorze pozarządowym jest napięta, ze względu na dokonywane i planowane przez rząd zmiany. Postulat, aby Mapa stała się płaszczyzną ogólnopolskiej wewnątrzsektorowej debaty, pojawił się na ostatnim posiedzeniu Krajowego Panelu Ekspertów.
Mapa w regionach
Wydaje się, że w ramach wdrażania Mapy należy większą uwagę zwrócić na działania w regionach. W konstrukcji wdrażania Mapy położono na to zbyt mały nacisk, choć rekomendowana jest praca Regionalnych Paneli Ekspertów. Podstawowym narzędziem stosowania Mapy są ogólnopolskie Partnerstwa Tematyczne, jednak - jak przedstawiono wyżej - organizacje w regionach, zwłaszcza reprezentacje i federacje, mogą i powinny samodzielnie podejmować zagadnienia wskazane w Mapie. Jako, że podczas Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, planowanego we wrześniu 2017 w Warszawie, będzie można dokonywać zmian w konstrukcji Strategicznej Mapy Drogowej, warto również podjąć ten aspekt.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP