Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Zakończyły się pisemne konsultacje Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO dla województwa kujawsko-pomorskiego, dokumentu, który opisuje, kto i na jakie działania będzie mógł starać się o środki UE w najbliższych latach. Udało się wprowadzić kilka zmian, ale ciągle dużo jest niewiadomych.
Mimo niespełna trzech tygodni konsultacji, do Urzędu Marszałkowskiego spłynęło 798 uwag do projektu SzOOP RPO. Raptem 215 z nich zostało uwzględnionych, a kolejne 94 zostały uwzględnione częściowo (szczegółowe informacje tutaj >>>).
Spośród uwag zgłoszonych przez Kujawsko-Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych trzy faktycznie zmieniają dotychczasowe zapisy SzOOP.
Jedna powoduje rozwinięcia możliwych do realizacji usług uzupełniających proces aktywizacji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym o usługi animacyjne wspierające aktywność obywatelską (Poddziałanie 9.3.2).
Znacznie dalej idąca jest druga zmiana, również w poddziałaniu 9.3.2, bardzo ważna dla NGO, która dotyczy poziomu wkładu własnego. W opisie poddziałania 9.3.2 dodano informację: „W uzasadnionych przypadkach IZ RPO, poprzez kryteria wyboru projektów zatwierdzone przez KM RPO może zwiększyć poziom dofinansowania do 100%.”
I wreszcie trzecia zmiana – tym razem w Poddziałaniu 11.1 dotyczącym wzrostu aktywizacji mieszkańców obszarów LGD – gdzie wskazane zostanie, że wyliczone w poddziałaniu 11.1 SzOOP przykłady projektów nie stanowią katalogu zamkniętego. To zmiana ważna dla projektodawców, którzy nierzadko potrafią osiągać założenia konkursów ciekawymi projektami, ale ich projekty jako nieszablonowe nie zyskują akceptacji oceniających wniosek o dofinansowanie, bowiem przykładu proponowanego działania nie ma w SzOOP.
– Trudno o euforię w związku z tym zmianami w projekcie SzOOP, ale zmiany te zwyczajnie cieszą, bo wszystkie diagnozowaliśmy jako ważne dla projektodawców z sektora NGO – podsumowuje Jan M. Grabowski, prezes zarządu Federacji. – Natomiast nasze równoległe starania o dopuszczenie możliwości otwartych konkursów w poddziałaniu 9.2.1 nie przyniosły na razie rezultatu.
Przypomnijmy, że Federacja od prawie dwóch miesięcy zabiega o zmianę rozwiązań w zakresie dostępności funduszy unijnych dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów na realizację projektów adresowanych do osób z niepełnosprawnościami (szerzej na ten temat pisaliśmy tutaj >>>). Federacja otrzymała właśnie odpowiedź na list w tej sprawie skierowany do zarządu województwa. Czytaj więcej tutaj >>>
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.