10 grudnia 2014 w Centrum Zdrowia Dziecka po raz trzeci odbyły się świąteczne warsztaty edukacyjno-artystyczne pt. Malowana Noc, odsłona III – podróż zaczarowanej maski. Pomysłodawcą i inicjatorem projektu jest Fundacja Art Transfer, która konsekwentnie od trzech lat prowadzi działania edukacyjno-artystyczne różnego typu: spotkania o sztuce dla seniorów, rodzinne warsztaty artystyczne i zajęcia dla dzieci.
Projekt Malowana Noc powstał z myślą, żeby pomóc Maluchom na chwilę zapomnieć o bólach i trudach pobytu w szpitalu, zwłaszcza w tym pełnym radości i przygotowań czasie przed Świętami Bożego Narodzenia. Ten rok dla CZD jest szczególny, gdyż jest rokiem jubileuszowym – 35 rocznica powstania Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”, pomnika dla dzieci, które zginęły podczas II wojny światowej.
W akcję Fundacji zaangażowało się ponad 30 wolontariuszy, w różnym wieku. Część z nich była już wcześniej związana z Fundacją ale większość odpowiedziała na apel fundacji umieszczony na FB, na stronie internetowej fundacji i „kolportowany” przez przyjaciół. To samo dotyczy finansowania akcji, nie byłaby ona możliwa gdyby nie zaangażowanie wielu środowisk: biznesu – firma AGED, Druk24,Studio Papirus czy JEMS Architekci, sztuki – patronaty honorowe: Stowarzyszenie Historyków Sztuki i Wydział Kultury Wizualnej ASP, mediów – patronaty Rzeczpospolitej, Radia Bajka oraz portali internetowych Qlturka i Miasto Dzieciom oraz osób prywatnych. W naszej akcji uczestniczyły również dzieci z przedszkola nr 348 w Warszawie, które wraz z rodzicami i wychowawcami uczestniczyły w zbiórce flamastrów, papierów, kolorowych bibuł i brokatów.
Zatem warsztaty odbyły się w 10 klinikach: Okulistyka, Kardiochirurgia, Chirurgia, Neurochirurgia, Kardiologia, Gastroenterologia – Nefrologia, Neurologia, Pediatria, Rehabilitacja i oddział Endokrynologii i Diabetologii. Uczestniczyło w nich ponad 150 dzieci, część była w świetlicach, a dla leżących maluchów wolontariusze przeprowadzili zajęcia przy łóżkach.
Warsztaty składały się z 3 części: najpierw wolontariusze – edukatorzy Fundacji czytali dzieciom bajkę o weneckich maskach, następnie rozmawiali z dziećmi o maskach posługując się wydrukami znanych obrazów oraz zdjęciami masek etnicznych z różnych zakątków świata. Maski zostały podzielone na 4 kategorie: maski greckie, maski weneckie, maski etniczne i maski bohaterów filmowych, z pewnością dzieciom najbliższych. Maluchy obejrzały, jak wyglądały terakotowe maski, w których występowali starożytni aktorzy, afrykańskie maski z drewna używane przez szamanów, indiańskie totemiczne maski zwierząt czy drewniane, kolorowe diabły z Cejlonu. Ponadto poznały serię obrazów z maskami weneckimi: słynny Pietro Longhi portretujący w XVIII w. sceny karnawału w Wenecji czy portret Stanisława Augusta z maską, pędzla Jana Ch. Lampiego. Dowiedzieli się też o tym, że Batman był najpierw komiksem, a Zorro ma prawie 100 lat. Ostatnim zadanie dzieci było stworzenie swojej maski. W ruch ruszyły nożyczki, kolorowe papiery, piórka, bibułki, naklejki, kredki, brokaty i powstały niesłychane, różnorodne i piękne dzieła.
Ukoronowaniem warsztatów był spektakl Teatru Wolandejskiego specjalnie zamówiony przez Fundację Art Transfer na tę okazję O Judycie, Hologramesie i zaczarowanych twarzach. Bajka opowiada o świecie, na który rzuca czar czarownik Hologrames – ludzie nie mogą oderwać się od ekranów komputera, co powoduje, że tracą swoje twarze. Mądra dziewczynka Judyta wyrusza na poszukiwanie swojej twarzy i pokonuje czarnoksiężnika.
www.arttransfer.pl
Źródło: Fundacja Art Transfer