I Międzypokoleniowy Rajd, organizowany przez Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku i Stowarzyszenie „Korzenie i Skrzydła”, mamy już za sobą, ale wspomnienia na długo pozostaną w pamięci. Dzieci i młodzież szkolna wspólnie z seniorami przemierzyli szlaki Beskidu Śląskiego leżące w zachodniej części polskich Beskidów.
Rajd zorganizowany został przez Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku i Stowarzyszenie „Korzenie i Skrzydła” w ramach projektu „Bądźmy aktywni razem” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.
26 września do Ustronia przyjechali mieszkańcy subregionu sądeckiego tj. miasta Nowego Sącza, Powiatu Nowosądeckiego, Powiatu Limanowskiego, Powiatu Gorlickiego. Grupa liczyła 75 osób. Tworzyły ją osoby starsze powyżej 60 roku życia oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Po zakwaterowaniu i posiłku w Centrum Wypoczynkowo - Szkoleniowym GWAREK nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Rajdu. Po krótkim omówieniu zaplanowanej trasy przez przewodników, wręczeniu koszulek rajdowych wyruszyliśmy szlakiem na Równice (884 m n.p.m.) i Orłową (813 m n.p.m.). Początek trasy rozpoczął się łagodną drogą spacerową, która stopniowo stawała się coraz bardziej kamienista i stroma. Zbocza górskie porośnięte były gęstym lasem co nadawało wędrówce wyjątkowego uroku. Pomimo załamaniu pogody wszyscy dzielnie dotarliśmy do schroniska na Równicy, gdzie mieliśmy możliwość wzmocnienia się gorąca herbatą. Z powodu obfitych opadów deszczu trasa została skrócona jednak kilku uczestników podjęło jednak dalszą wędrówkę pod opieką przewodnika. Warto w tym miejscu zwrócić także uwagę, iż na Równicy znajduję się jedyna w swoim rodzaju restauracja „Koliba pod Czarcim Kopytem”, w której zagościli w drodze powrotnej najbardziej wytrwali uczestnicy Rajdu.
Nawet psotna pogoda i deszcz, który spotkał grupę podczas wędrówki nie popsuły nam dobrego humoru. Wieczorem wszyscy wspólnie: dzieci i seniorzy, spotkali się na imprezie integracyjno - turystycznej. Były wspólne śpiewy, tańce, smaczna kiełbaska, a także konkurs wiedzy turystycznej. Do rywalizacji stanęło pięć międzypokoleniowych grup 2- osobowych. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez przewodników.
I miejsce zajęli: Szymon Góra – Biała Wyżna, Celina Hajdusianek – Nowy Sącz,
II miejsce zajęli: Weronika Broda - Biała Wyżna, Jadwiga Jamro - Gorlice,
III miejsce zajęli: Alicja Szkarłat – Marcinkowice Jerzy Bieniasz – Nowy Sącz.,
IV miejsce zajęli: Zuzanna Mróz – Marcinkowice, Henryk Bobak – Nowy Sącz,
V miejsce zajęli: Ewelina Lichoń - Biała Wyżna, Grażyna Bieniasz – Nowy Sącz.
Wręczono nagrody w postaci albumów promujących piękno polskich gór.
Następny dzień rozpoczęliśmy od wyjazdu wyciągiem krzesełkowym na Wielką Czantorię wznoszącą się na 995 m n.p.m. Dolna stacja wyciągu znajduje się w Ustroniu i położona jest na wysokości 389 m n.p.m., natomiast górna - na 851 m n.p.m. Podróż na górę trwała kilkanaście minut i skończyła się na Polanie Stokłosicy - miejscu niezwykle atrakcyjnym widokowo. Na szczyt Wielkiej Czantorii prowadził z polany czerwony szlak. Pokonanie tej niezbyt trudnej drogi zajęło nam około 30 minut. W drodze powrotnej prowadzącej przez przełęcz Beskidek mieliśmy możliwość podziwiania malowniczej panoramy. Po dotarciu do Wisły zatrzymaliśmy się w Karczmie u Karola na obiad. Na zakończenie Rajdu każdy uczestnik dostał piękny dyplom uczestnictwa. Przed wyjazdem do Nowego Sącza zobaczyliśmy jeszcze skocznie narciarską im. Adama Małysza w Wiśle-Malince, która jest jedną z dwóch dużych skoczni w Polsce, obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem.
Na szczególne podziękowania zasłużyli sobie prowadzący rajd przewodnicy z PTTK w Nowym Sączu: Wojciech Szarota i Wacław Gutowski, którzy nie tylko wspaniale poprowadzili nas szlakami górskimi, ale także interesująco opowiadali o górach, a także opiekunowie dzieci: Barbara Chronowska, Maria Rak, Grzegorz Bączek i Magdalena Krok.
Rajd był jednym z działań, jakie Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku i Stowarzyszenie „Korzenie i Skrzydła” przewidzieli dla osób starszych oraz dzieci i młodzieży w ramach projektu „Bądźmy aktywni razem”. Przed beneficjentami projektu jeszcze uczestnictwo w:
-
zajęciach ruchowych dla seniorów – tj. zdrowy kręgosłup, gimnastyka na sali, zajęcia taneczne, tai chi, aerobik, basen, nordic walking;
-
trzech wyjazdach edukacyjno-turystycznych, w których uczestniczyć będą zarówno seniorzy głównie z terenów wiejskich a także dzieci i młodzież do:
-
Wieliczki – Zamek Żupny i muzeum Żup Krakowskich,
-
Krakowa – Zamek na Wawelu,
-
Chorzowa – Planetarium Astronomiczne.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom I Międzypokoleniowego Rajdu za optymizm w pokonywaniu górskich szlaków, wspaniałą atmosferę przyjacielskiego spotkania oraz ciepłe słowa skierowane pod adresem organizatorów Rajdu.
Do zobaczenia w przyszłym roku!!!