Małopolska Lokalnie wspiera rozwój lokalnych społeczności już od dziewięciu lat
Zapraszamy na krótkie podsumowanie realizacji projektu Małopolska Lokalnie w roku 2023.
O Programie Małopolska Lokalnie
Małopolska Lokalnie jest Programem wspierającym mieszkańców województwa małopolskiego, którzy angażują się w działania na rzecz rozwoju i wzmacniania lokalnych społeczności. Poprzez realizację Programu Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze pomagają w realizacji przedsięwzięć społecznych grupom nieformalnym i młodym organizacjom pozarządowym, wspierają także w rozwoju młode organizacje pozarządowe. Od roku 2014 dzięki Programowi zrealizowano 1109 lokalnych inicjatyw na łączną kwotę ponad 5 370 000 zł.
Małopolska Lokalnie w roku 2023
W roku 2023 operatorzy zorganizowali trzy konkursy grantowe:
- wojewódzki konkurs Małopolska Lokalnie na projekty społeczne dla młodych organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych i projekty rozwojowe dla młodych organizacji pozarządowych,
- Lokalny Program Grantowy Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Kęty i
- Lokalny Program Grantowy Gminy Chrzanów,
w ramach których wsparcie merytoryczne oraz dofinansowanie w kwocie 540 tys. złotych otrzymało 91 lokalnych inicjatyw, w tym 65 projektów społecznych i 26 projektów rozwojowych.
Program Małopolska Lokalnie to nie tylko konkurs grantowy, to także duże wsparcie edukacyjno-promocyjne dla wnioskodawców i realizatorów projektów. W ramach działań edukacyjnych grupy nieformalne i młode organizacje pozarządowe, nie mające doświadczenia w składaniu wniosków w konkursach grantowych i realizacji projektów, mogły liczyć na szkolenia, webinary, spotkania sieciujące oraz wsparcie doradców i opiekunów projektów. W tym roku realizatorzy projektów mogli także skorzystać ze wsparcia wolontariuszy z Alexander Mann Solutions np. w tłumaczeniu stron www na język angielski.
Konkurs Mamy FIOła na Małopolskę
W ramach promocji lokalnych liderów społecznych oraz ich działań zorganizowano konkurs internetowy Mamy FIOła na Małopolskę, czyli konkurs na najciekawszą inicjatywę zrealizowaną w ramach Małopolska Lokalnie 2023. W konkursie wzięli udział wszyscy realizatorzy projektów, którzy rywalizowali o trzy statuetki Małopolskich FIOłków 2023.
Laureatem FIOłka Roku w kategorii projekt społeczny zostało Stowarzyszenie Miłośników Wsi Kryg (powiat gorlicki) z projektem "Historia bliżej nas".
Projekt zakładał archiwizację starych zdjęć i dokumentów z prywatnych zasobów mieszkańców Krygu-poprzez zrobienie skanów, powiększanie fotografii i przygotowanie wystawy i prezentacji multimedialnych podczas sesji historycznej w miejscowości Kryg.Uzasadnienie nagrody: Uznanie członków Kapituły Konkursu Mamy FIOła na Małopolskę wzbudziła tematyka projektu związana z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i wykorzystania go jako pretekstu do lepszego poznania historii miejscowości w różnych kontekstach i okresach historycznych. Kapituła doceniła duże zaangażowanie przedstawicieli miejscowości w realizację projektu i udział w spotkaniach oraz międzypokoleniowy charakter przedsięwzięcia. Imponująca jest również skala - 500 fotografii pozyskanych w ramach projektu oraz wykorzystanie pozyskanego zbioru wśród mieszkańców.
Film z inicjatywy: https://youtu.be/sKzM9hFoMNMLaureatem FIOłka Roku w kategorii projekt rozwojowy została Fundacja Pani na łąkach (powiat myślenicki) z projektem "Pani na łąkach. Pstryk i klaps".
Fundacja w ramach projektu rozwojowego wyposażyła się m.in. w sprzęt fotograficzny do prowadzenia warsztatów. Odbyły się także warsztaty animacji poklatkowej dla najmłodszych mieszkańców Lipnika i gości. Efektem są krótkie etiudy animowane przy użyciu technik rysunkowych, malarskich i wycinanki do zobaczenia pod linkiem https://youtu.be/Nm4BKyOAzjk .Uzasadnienie nagrody: Dzięki realizacji projektu Fundacja nie tylko poszerza ofertę działalności, ale angażuje przedstawicieli społeczności miejscowości Lipnik w swoje działania. Wykorzystuje potencjał miejsca odwołując się do lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Proponuje ciekawe, nowatorskie działania dla dzieci, rzadko spotykane w tak małych środowiskach, tj. animację poklatkową.
Stowarzyszenie Historia Wisły (Kraków) z projektem „Historia włączona – utrwalenie i popularyzacja sportowego dziedzictwa kulturowego poprzez warsztaty z digitalizacji” to Laureat nagrody FIOłek Publiczności (6677 głosów internautów) wyróżniony przez Kapitułę Konkursu „Mamy FIOłą na Małopolskę”.
Uzasadnienie przyznania wyróżnienia: Organizacja wykorzystała potencjał projektu w zakresie budowania społeczności wokół Stowarzyszenia. Przekierowała zainteresowanie kibiców „Wisły” na ciekawe wątki związane z poznawaniem historii klubu. Zastosowała dziedzinę archiwistyki społecznej w nietypowym kontekście, gdyż zwykle jest ona stosowana do „odkrywania” historii miejscowości. Skala oddziaływania projektu, w tym zwłaszcza w środowisku kibiców piłki nożnej, nie tylko KS Wisły, oraz jego ogólnopolska rozpoznawalność są w szczególności warte podkreślenia.
Filmy z inicjatywy: https://youtu.be/pEKPKF4GuoQ
https://youtu.be/ePgNLyJQCTg
Laureaci konkursu Mamy FIOła na Małopolskę otrzymali, dzięki współpracy sponsorskiej z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego SA, czeki o wartości 1500 zł na realizację kolejnych społecznych aktywności oraz upominki od Województwa Małopolskiego i Miasta Krakowa.
Szczegóły na https://malopolskalokalnie.pl/,
https://www.facebook.com/malopolskalokalnie/
https://www.facebook.com/groups/malopolskalokalnie
Projekt Małopolska Lokalnie dofinansowany został ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, Miasta Krakowa, Powiatu Oświęcimskiego, Gminy Kęty, Gminy Chrzanów, Alexander Mann Solutions, Powiatu Myślenickiego i Powiatu Wielickiego. Partnerzy projektu: Województwo Małopolskie, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Źródło: www.malopolskalokalnie.pl