Wilczęta gościły w ubiegłą sobotę organizacje pozarządowe z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Było to II Forum Inicjatyw Pozarządowych – po raz pierwszy poza Braniewem. Hasłem przewodnim spotkania była aktywność.
Organizacji pozarządowych mamy dużo, najwięcej jest w miastach, w gminach wiejskich kilka – głównie OSP i kluby sportowe. Ich aktywność jest różna. Nie promują się, robią wspaniałe rzeczy nie chwaląc się na zewnątrz. Jest to jednak najlepsza forma zachęcania, edukowania – patrząc na to co robią inni, my również uświadamiamy sobie, że wcale nie jesteśmy gorsi, słabsi, że to u nas też może „wyjść”.
Wiele informacji można znaleźć w publikacjach, czasopismach ale ubolewam nad tym iż są pisane językiem profesjonalnym, dla wielu osób są niezrozumiałe. Zapętlamy się w język „projektowy” zapominając o czytelności naszej informacji dla innych. Skutkiem jest stopniowa rezygnacja z uczestniczenia w spotkaniach, konferencjach, szkoleniach.
Nie można jedną miarą mierzyć wszystkich organizacji. Każda z nich jest specyficzna, każda różna. Na pewno łatwiej jest robić coś mając środki na to np. z projektów. Grono stowarzyszeń i nieformalnych grup opiera się jednak na własnych zasobach ludzkich i rzeczowych. Organizują spotkania, wydarzenia, skupiają ludzi wokół istotnych spraw – i to jest niezmiernie ważne i cenne.
Kiedyś na spotkaniu z młodzieżą na pytanie – co to są organizacje pozarządowe, młodzież odpowiedziała że to coś na co rząd nie ma wpływu. I to jest prawda. Uzupełniają działania samorządu, wykonują zadania zlecane ale są niezależnie od lokalnej polityki.
Spotkań, konferencji obecnie odbywa się wiele. Nie chcieliśmy powielać a zrobić coś zupełnie innego. Pokazać to co jest najważniejsze, najcenniejsze na wsi – ludzi. W luźnej atmosferze, każdy mógł odnaleźć coś w tym dniu dla siebie. Były i warsztaty dyskusyjne, prowadzone przez min. Krzysztofa Margola, Stanisławę Pańczuk, Łukasza Korneluka, Małgorzatę Dębicką. Dla szukających wrażeń artystycznych nauka pieśni regionalnych z okolic Szczytna oraz warsztaty bębniarskie, które poprowadzili instruktorzy z Kaczego Bagna. Nie mogło zabraknąć elementów sportowych – mecz piłki siatkowej plażowej o puchar Wójta Gminy Wilczęta wygrała drużyna z Pieniężna.
Grupa młodzieży obległa stoisko z warsztatem z decoupage'u, robienia biżuterii. Frajdę dla wszystkich sprawiała grupa motocyklistów z Braniewa. Piękną wystawę edukacyjną przygotowało Nadleśnictwo Zaporowo a mamy się czym pochwalić . W trakcie spotkania odbyła się również aukcja na rzecz osób poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Pomoc trafiła do Gminy Wilków. Wspólnie z przedstawicielem Izby Rolniczej wręczyliśmy nagrody za udział w konkursie na najładniejszą zagrodę w gminie Wilczęta.
10 osób również oddało krew, w tym cztery po raz pierwszy. Poboru krwi dokonywały panie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, Oddział Terenowy w Elblągu. W organizacji akcji pomogła nam Braniewska KROPELKA.
Akademia Aktywności – taki tytuł miał projekt, którego zwieńczeniem była Konferencja. Wykształcenie lokalnych liderów, praktyczne umiejętności podczas samodzielnie organizowanych wydarzeń dla społeczności .Otrzymał on dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS. Była to nasza pierwsza dotacja . Nasza organizacja działa na rzecz całej gminy w nawet powiatu. Niezbędne jest przygotowanie liderów, animatorów do pracy w ich najbliższych miejscowościach. Swoją rolę upatrujemy jako „ animatora” dla innych - edukacja, inspiracja i czuwanie nad rozwojem ale wycofanie się w odpowiednim czasie ustępując miejsca innym.
Cały szkopuł polega na tym aby docenić to co mamy, cieszyć się sukcesami a problemy wspólnie rozwiązywać. Chciałoby się powiedzieć – nie zbudujemy co prawda drugiej Ameryki ale możemy wpłynąć na to że będzie się nam żyło lepiej – bo razem będzie na pewno lepiej.
Wszystkim, którzy pomogli przy organizacji Konferencji bardzo serdecznie dziękuję.
Beata Jarosz
Prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Wilczęta.
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Wilczęta