Małe dotacje na silniejsze społeczności. Ruszył nabór!
Ruszył nabór na tzw "małe dotacje" na rozwój społeczności lokalnych. Organizacje mogą składać wnioski na projekty trwające max. 90 dni i o wysokości max. 10 tysięcy złotych.
Co to są małe dotacje?
Małe dotacje z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych ogłasza Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Wnioski na projekty trwające max. 90 dni i o wysokości max. 10 tysięcy złotych mogą składać organizacje pozaządowe takie jak np. fundacje czy stowarzyszenia.
W zeszłym roku w ramach małych dotacji na rozwój wspólnot i społeczności lokalnych udało się dofinansować i sfinansować 18 projektów ze złożonych 67 ofert na łączną kwotę 149 230 zł.
Warszawianki i warszawiacy mieli okazję do wielu spotkań sąsiedzkich, współdziałania na rzecz swojego otoczenia i najbliższej okolicy, rozwoju osobistego czy zdobywania wiedzy. Więcej o tym przeczytasz w osobnym artykule.
Ruszył nabór na małe dotacje na silniejsze społeczności lokalne
Pula środków przeznaczona w obecnym naborze to 150 000 złotych.
Nabór odbywa się drogą elektroniczną za pośrednictwem Generatora Wniosków na stronie witkac.pl
Jak działają małe dotacje w Warszawie?
- wnioskowana dotacja nie może być wyższa niż 10 000 złotych,
- termin realizacji zadania nie może być dłuższy niż 90 dni,
- zadanie może być powierzeniem lub wsparciem – decyduje o tym organizacja,
- termin realizacji zadania musi zawierać się w danym roku kalendarzowym,
- w danym roku kalendarzowym organizacja może dostać wsparcie w formie “małej dotacji” na kwotę max. 20 000 złotych.
Co organizacjom udało się zrobić w ramach "lokalnych" małych dotacji 2023 roku?
Dzięki małym dotacjom warszawianki i warszawiacy mogli m.in. wspólnie z sąsiad(k)ami posadzić nowe rośliny i zagospodarować przestrzeń na swoim podwórku czy osiedlu (projekty „Sąsiedzka Międzyborska”, „Sąsiedzki skwerek – zielono, słonecznie, rodzinnie, na wesoło”, „Marszałkowska studnia zielonych inspiracji”). Na Szmulkach mieszkanki i mieszkańcy w ramach warsztatów rękodzielniczych wykonali kolorowe skrzaty, które następnie były umieszczone w przestrzeni miejskiej przy ważnych historycznie i współcześnie częściach Szmulowizny i zdobiły słupki uliczne.
Na Pradze Północ dzięki małym dotacjom odbyły się warsztaty twórcze oraz warsztaty z nowych technologii dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych podczas całodziennej imprezy sąsiedzkiej na ulicy Inżynierskiej „Festiwal Inżynierów”. Mieszkańcy Pragi Południe uczestniczyli także w spacerach sensorycznych po zapomnianych i niedocenianych na co dzień rejonach dzielnicy, grze terenowej na osiedlu Gocław, warsztatach dla kobiet w różnym wieku ( projekty „Krąg praskich kobiet”, Poczuj Pragę Południe! – cykl spacerów sensorycznych po praskich osiedlach”, „Jak dobrze znasz swoje osiedle? – gra terenowa i speed friending na Gocławiu”.
W ramach małych dotacji mieszkańcy i mieszkanki mogli się zintegrować podczas zabaw, koncertów i potańcówek. Na placu Hallera odbyła się między innymi „Praska Międzypokoleniowa Potańcówka”, a na Woli zorganizowano „Domówkę u Mietka Wajnberga”. Fundacja KRAINA na Mokotowie zorganizowała festiwal sąsiedzki na otwarcie nowego miejsca działań na rzecz społeczności mokotowskiej oraz warsztat o przyszłości i kierunkach rozwoju, aby spełniało ono oczekiwania mieszkańców.
Inne wsparcie dla organizacji pozarządowych na lokalne działania
- Małe dotacje w biurach i dzielnicach – Sprawdź do jakich jeszcze biur i dzielnic m.st. Warszawy możesz aktualnie złożyć wniosek o małą dotację: https://um.warszawa.pl/waw/ngo/-/dostepnosc-srodkow-finansowych
- Inicjatywa lokalna – to sposób na zrealizowanie lokalnego działania np. pikniku sąsiedzkiego, ogródka społecznościowego, czy otwartych warsztatów. Mieszkańcy (min 2 osoby) lub organizacja w ich imieniu, opisują swój pomysł i to, jak mogą się społecznie w niego zaangażować. Dają także znać urzędowi czego im brakuje np. sprzetu, materiałów, usług. Taki wniosek o inicjatywę lokalną można złożyć w dowolnym momencie roku. Pozytywnie oceniony wniosek jest realizowany w partnerskiej współpracy mieszkańcy/organizacja – urząd.
- Portal Spółdzielnia – jeśli planujecie lokalne działanie, ale brakuje Wam miejsca, sprzętu lub materiałów możecie skorzystać z portalu https://www.spoldzielniakultury.waw.pl/. Z pomocą Spółdzielni znajdziecie i wypożycie bezpłatnie np. rzutnik, stoły, namiot, ale i przestrzeń (sale, ogrody), a nawet gotowe wystawy czy przedstawienia.
Więcej o wsparciu dla organizacji pozarządowych w Warszawie przeczytasz na stronie https://um.warszawa.pl/waw/ngo oraz https://warszawa.ngo.pl/
Więcej o wsparciu działań lokalnych i sąsiedzkich przeczytasz na stronie https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka
Dyżur informacyjny
Dyżur informacyjny dla zainteresowanych organizacji odbędzie się w środę 3 kwietnia w godz. 16:00-19:00 w Międzypokoleniowej Klubokawiarni Domu Kultury Śródmieście (ul. Anielewicza 3/5).
Źródło: Urząd m.st. Warszawy