MAL. Tu każdy jest mile widziany [patronat warszawa.ngo.pl]
Tu ludzie wracają do swoich pasji, nawiązują nowe relacje, czują się częścią wspólnoty. Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL) zapraszają na Dni Otwarte, które rozpoczynają się w sobotę 16 września i potrwają do 24 września 2023 r.
W miłej atmosferze
Tym, którzy korzystają już z MAL-i ciężko sobie wyobrazić lokalne działania bez nich. Dla sąsiadów i sąsiadek to miejsca bezpłatnych warsztatów i spotkań. Dla organizacji pozarządowych to komfort bezpłatnych przestrzeni na spotkania organizacyjne i działania projektowe. Dla grup nieformalnych to przyjazne miejsca rozwijania zainteresowań i spotkań w swobodnej atmosferze.
Sieć MAL w Warszawie rozwijana jest już od 10 lat. W tym czasie urosła z 4 do ponad 110 miejsc w całym mieście. W MAL-ach można za darmo wziąć udział w różnych zajęciach, warsztatach czy wydarzeniach. Mieszkańcy dzielą się tu z innymi swoimi umiejętnościami i organizują sąsiedzkie inicjatywy. Wiele osób przychodzi do MAL-i, żeby po prostu odpocząć przy kawie, poznać nowe osoby, spędzić czas w niezobowiązującej atmosferze.
– Nasz MAL jest miejscem, gdzie spotykamy się z sąsiadami, z którymi wcześniej nie mieliśmy czasu ani miejsca, żeby porozmawiać. Lubię tutejszą atmosferę, gdzie każdy jest mile widziany, gdzie można porozmawiać lub pomilczeć – opowiada Beata, sąsiadka z Żoliborza.
Tworzone wspólnie
Koncepcja miejsc na lokalne działania nie jest niczym nowym. W Polsce długą tradycję miały domy ludowe i świetlice wiejskie, a po wojnie kluby osiedlowe i domy sąsiedzkie. Na zachodzie powszechnie znana jest idea community centres, czyli centrów społecznościowych.
Program każdego MAL-u powstaje w oparciu o pomysły mieszkanek i mieszkańców, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami czy umiejętnościami i w przyjaznej atmosferze realizują swoje projekty.
Mieszkańcy i mieszkanki spotykają się też w MAL-ach na wspólnym gotowaniu i warsztatach, a przy tym rozmawiają, poznają się i dyskutują o lokalnych potrzebach. Przy tej okazji rodzi się wiele pomysłów, jak zmienić swoją najbliższą okolicę, czego efektem są często projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalne.
Choć większość MAL-i prowadzonych jest przez miejskie instytucje, takie jak domy kultury czy biblioteki, w sieci MAL znaleźć można także siedziby organizacji pozarządowych, kluby spółdzielni mieszkaniowych, a nawet kawiarnie. Część miejsc nie prowadzi codziennych animacji, to tzw. MAL-e „na życzenie”, które bezpłatnie udostępniają swoją przestrzeń na działania sąsiedzkie po wcześniejszej rezerwacji. To opcja często wykorzystywana m.in. przez amatorskie zespoły teatralne, lokalne stowarzyszenia czy grupy hobbistyczne.
Dni otwarte
W programie rozpoczynających się 16 września 2023 r. Dni Otwartych MAL znaleźć można m.in. śniadania sąsiedzkie, potańcówki, warsztaty ogrodnicze czy krawieckie. To mała próbka tego, co w MAL-ach robić można na co dzień.
Program oraz mapka warszawskich MAL- i znajdują się na stronie internetowej sąsiedzkiej Warszawy . W kalendarzu wydarzeń na najbliższy weekend można znaleźć śniadanie sąsiedzkie w MAL-u Grójecka 109 oraz Dzień Ziemniaka – sąsiedzki piknik w ogrodzie w MAL-u Samogłoska, a kolejny tydzień rozpocznie Gimnastyka dla Seniorek i Seniorów w Miejscu Akcji Piaskowa 7.
– Masa ciekawych spotkań i warsztatów (…). Super sprawa. Polecam MAL-e, bo to miejsca dla ludzi z pasją i chęcią do działania. Każdy powinien spróbować – zachęca Barbara, odwiedzająca jeden z MAL-i na Bemowie.
– Ja zachęcam koleżanki, kolegów do korzystania z zajęć, które odbywają się w tych miejscach. Do MAL-u można po prostu przyjść, porozmawiać przy kawie, herbacie. W dzisiejszych zabieganych, nerwowych czasach ma to ogromne znaczenie – dodaje Irena, odwiedzająca regularnie jeden z MAL-i na Woli.
Sieć, która rozwija się dzięki współpracy
Sieć Miejsc Aktywności Lokalnej nadal rośnie.
– Każda placówka może dołączyć do sieci MAL i otworzyć się na inicjatywy sąsiadów na miarę swoich możliwości. To dzięki wspólnemu zaangażowaniu samorządu, organizacji i lokalnego biznesu sieć MAL cały czas się powiększa – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w warszawskim ratuszu.
Merytorycznym wsparciem dla tych, którzy tworzą i prowadzą MAL-e jest Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Zapewnia ono dla osób animujących warszawskie MAL-e m.in. bezpłatne szkolenia i superwizje, sieciuje miejsca z różnych części miasta.
Jeśli Wasza organizacja chce otworzyć się na pomysły i inicjatywy sąsiadów, napiszcie na adres mal@um.warszawa.pl.
Źródło: CKS
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23