Magdalena Pocheć z Funduszu Feministycznego dołączyła do grona Ashoka Fellows
Magdalena Pocheć przełamuje bariery i otwiera drzwi do zaangażowania społecznego tam, gdzie do tej pory było to niemal niemożliwe. Dzięki działaniom FemFund różnorodne grupy zyskują realny wpływ na swoje otoczenie. Za budowanie świata, w którym każda osoba może działać i tworzyć zmiany społeczne, Magdalena Pocheć została wybrana do międzynarodowego grona Ashoka Fellows.
Czy w Polsce mamy społeczeństwo changemakerów?
Ponad 60% Polek i Polaków uważa, że nie mają wpływu na to, jak wygląda ich kraj (CBOS, 2021). W praktyce oznacza to, że tysiące osób – zwłaszcza poza dużymi miastami – nie widzi dla siebie miejsca w działaniach społecznych. Sytuację pogarsza niedofinansowanie: aż 17% organizacji społecznych w Polsce działa na rocznym budżecie poniżej 1000 złotych, a przeciętna organizacja dysponuje zaledwie 26 000 złotych rocznie.
Z tego powodu wiele ważnych inicjatyw nie ma szansy się rozwinąć, a w niektórych miejscach kraju działania społeczne są niemal niemożliwe. Polska traci potencjał, rozwiązania i energię ludzi, którzy mogliby zmieniać swoje otoczenie, a nierówności społeczne ulegają pogłębieniu.
Same decydują, kto otrzyma środki
Odpowiadając na te bariery, Magdalena Pocheć zainicjowała FemFund – pierwszy w Polsce skuteczny model partycypacyjnego grantodawania, w którym to osoby aplikujące same decydują o dystrybucji środków. FemFund nie tylko przekazuje granty, ale przede wszystkim buduje sieć, w której grupy dotąd rozproszone mogą się poznać, wymieniać doświadczeniami i wspierać nawzajem.
Dzięki FemFund pieniądze trafiają do grup, które są najbliżej rozwiązywanych problemów i na działania, które często są pomijane przez mainstream. Tak było w przypadku Fundacji Bezpestkowe, która wspiera osoby z zespołem Mayera- Rokitansky’ego-Küstera-Hausera, edukuje społeczeństwo oraz pracuje z lekarzami i lekarkami nad odpowiednim procesem diagnostyki i opieki. Środki na działania rzadziej docierają także poza duże miasta. Ze wsparcia FemFund korzysta także Fundacja ROLL-NA wzmacniająca mieszkanki wsi, które są siłą napędową swojej społeczności.
Od początku działalności FemFund wsparł już ponad 350 grup w 115 miejscowościach, przekazując łącznie 5 milionów złotych na oddolne inicjatywy – od walki z ubóstwem menstruacyjnym, przez wsparcie osób z niepełnosprawnościami, po działania na rzecz równości. Model ten został już zaadaptowany w innych krajach, m.in. na Węgrzech, w Turcji i we Włoszech, a także inspiruje zmiany w praktykach grantodawców w Polsce.
Kim są Ashoka Fellows?
Magdalena Pocheć dołącza do największej na świecie sieci innowatorów i innowatorek społecznych, zrzeszającej prawie 4000 liderów i liderek zmiany w ponad 90 krajach. Wśród nich są takie osoby jak Muhammad Yunus (twórca Grameen Banku i laureat Pokojowej Nagrody Nobla), Kailash Satyarthi (indyjski działacz na rzecz praw dzieci, również laureat Nobla).
W tym roku Ashoka w Polsce świętuje 30 lat działalności. Przez trzy dekady wspiera rozwiązania, które zmieniają życie Polek i Polaków. Członkami i Członkiniami Ashoki są między innymi Paweł Łukasiak, który od lat zmienia oblicze polskiej filantropii czy Teresa Ogrodzińska, która wprowadziła nowe formy edukacji przedszkolnej na terenach wiejskich, dzięki którym tysiące dzieci z małych miejscowości zyskało dostęp do opieki i nauki.
Działaj z nami. Opowiadaj historie, które inspirują zmiany!
Skontaktuj się z nami:
Anna Ślusareńka
Communication & Partnerships Manager [email protected] | 791 051 651
www.ashoka.org /pl-pl/
Źródło: Fundacja Ashoka - Innowatorzy Dla Dobra Publicznego