Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Anita Kucharska-Dziedzic – prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz Kobiet BABA – została przewodniczącą Rady Działalności Pożytku Publicznego Woj. Lubuskiego II kadencji. Wczoraj w Zielonej Górze odbyło się pierwsze posiedzenie nowej rady.
Na pierwszym posiedzeniu rada spotkała się w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Lubuskiego. Członkowie rady stawili się niemal w komplecie. Zabrakło jedynie wicemarszałka Macieja Szykuły, któremu udział w obradach uniemożliwiła choroba.
Wybory władz
Posiedzenie zdominowały wybory władz rady. Wybór przewodniczącego okazał się wyjątkowo prosty. Chęć ubiegania się o to stanowisko wyraziła jedynie Anita Kucharska-Dziedzic. Jej kandydaturę, w tajnym głosowaniu, poparli wszyscy obecni na posiedzeniu członkowie rady. Równie prosty okazał się wybór sekretarza. Podobnie jak w poprzedniej radzie tę funkcję, przy braku innych kandydatów, powierzono Mirosławowi Glazowi - dyrektorowi Departamentu Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.
Więcej emocji wywołał wybór dwóch wiceprzewodniczących. Zgodnie z regulaminem rady jeden z wiceprzewodniczących wybierany jest ze strony administracji, drugi spośród przedstawicieli lubuskiego III sektora. W pierwszym przypadku zgłoszono dwie kandydatury: Agnieszkę Siarkiewicz - dyrektor Gabinetu Zarządu Województwa oraz Mirosławę Winnicką - radną Sejmiku Województwa. W tajnym głosowaniu rada na wiceprzewodniczącą wybrała Agnieszkę Siarkiewicz.
Do wyłonienia wiceprzewodniczącego reprezentującego sektor pozarządowy potrzebna była dogrywka. W pierwszym głosowaniu równą ilość głosów (po siedem) uzyskali Piotr Dembiński ze Związku Młodzieży Wiejskiej i Adam Szulczewski z Fundacji na rzecz Collegium Polonicum. Głos mniej otrzymał Romuald Malinowski ze Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego. W drugim głosowaniu - wynikiem 11:9 - zwyciężył Piotr Dembiński.
W dalszej części obrad krótką prezentację nt. "Strategii Polityki Społecznej Woj. Lubuskiego na lata 2014-2020" przedstawił Jakub Piosik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze. Jednak dyskusja i opinia rady na temat strategii została przełożona na kolejne posiedzenie. Dyrektor ROPS-u, ze względu na inne obowiązki, zmuszony był opuścić posiedzenie tuż po zakończeniu prezentacji.
Ustalą tematy do pracy
W części dyskusyjnej członkowie rady proponowali tematy, którymi rada powinna zająć się w trakcie swojej kadencji. Leszek Masklak, z Kręgu Przyjaciół Harcerstwa "Watra" w Zielonej Górze, zwracał uwagę na konieczność utworzenia funduszu pożyczkowego i funduszu wkładów własnych dla lubuskich organizacji. R. Malinowski wskazywał na konieczność kontynuowania działań rozpoczętych przez radę, w tym m.in. spotkań ze starostami w sprawie tworzenia rad powiatowych. Bogusław Sułkowski (Lubuska Federacja Sportu) podkreślał konieczność wykorzystania nowoczesnych technologii w kontaktach rady z lubuskimi podmiotami III sektora.
P. Dembiński oraz doradca wojewody lubuskiego Henryk Maciej Woźniak, wskazywali na konieczność aktywizacji lubuskich młodzieży i seniorów. Z kolei A. Szulczewski, nawiązując do ubiegłorocznych konsultacji z organizacjami przy okazji prac na Programem Współpracy na 2014 r., zwracał uwagę na potrzebę sektora dotyczącą wypracowania Wieloletniego Programu Współpracy Województwa.
Nowo wybrana przewodnicząca, zwróciła uwagę na mocniejsze włączenie się rady w prace nad Regionalnym Programem Operacyjnym - Lubuskie 2020. Jej zdaniem środki i zadania programu powinny być bardziej dostępne dla szerszego grona lubuskich organizacji.
Rada ma spotykać się regularnie
Wstępnie rada ustaliła, że swoje prace będzie prowadziła w zespołach roboczych. Ich skład i tematyka pracy będzie ustalona na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowano na luty. Do tego czasu przedstawiciele rady mają zgłaszać swoje propozycje tematów. Propozycje mogą zgłaszać również przedstawiciele lubuskiego III sektora przesyłając je na adres e-mail: rada.pozytku@lubuskie.pl. Członkowie rady zadeklarowali również chęć prowadzenia wyjazdowych posiedzeń w miejscowościach na terenie województwa.
Źródło: redakcja lubuskie.ngo.pl
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.