Symulacje wyborów samorządowych, warsztaty demokratyczne, wyjazd do polskiego parlamentu. To tylko niektóre atrakcje czekające na uczestników projektu „Kuźnia młodych obywateli” realizowanego przez Stowarzyszenie LKS Hydrogaz - Kora.
W czwartek 28 listopada 2013 r. w sali konferencyjnej „Elektryka” w Nowej Soli oficjalnie rozpoczął się projekt „Kuźnia młodych obywateli”. - Kiedy w Polsce dochodzi do konfliktów każdy ma swoją opinię na dany temat. Jednak, gdy musimy wziąć udział w najważniejszej procedurze demokracji, czyli w wyborach, przy urnach stawia się średnio 40% z nas. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się wśród najmłodszych mieszkańców powiatu nowosolskiego. Nasze przedsięwzięcie ma ograniczyć to negatywne zjawisko – rozpoczął Grzegorz Potęga, Prezes Stowarzyszenia Ludowy Klub Sportowy „Hydrogaz” – „Kora” z Niedoradza, Lidera Projektu.
Projekt „Kuźnia młodych obywateli” skierowany jest do 100 uczniów gimnazjów i szkół średnich z terenu powiatu nowosolskiego. – Serdecznie zachęcam szkoły do uczestnictwa w projekcie. Aby wziąć udział w projekcie wystarczy kilka prostych kroków. Na naszej stronie internetowej www.kuzniaobywateli.pl znajdą Państwo formularz uczestnictwa szkoły. Należy go wypełnić, podpisać i przesłać na adres Stowarzyszenia podany w zakładce kontakt. Czekamy na zgłoszenia, Przypominam, że w projekcie może wziąć udział maksymalnie 10 szkół – tłumaczy szczegóły G. Potęga.
Celem głównym projektu jest wzrost kompetencji obywatelskich wśród 100 uczniów uczennic szkół gimnazjalnych i średnich z powiatu nowosolskiego. Cele szczegółowe to m.in. wzrost wiedzy uczestników dotyczącej znaczenia budowania społeczeństwa obywatelskiego, zdobycie przez uczestników praktycznych umiejętności dotyczących organizacji działań obywatelskich, ukształtowanie aktywnych postaw obywatelskich. Projekt rozpoczął się w listopadzie tego roku, a zakończy w lipcu przyszłego roku.
Jakie działania przewiduje projekt? – W pierwszej kolejności chcemy zrekrutować 10 szkół gimnazjalnych lub średnich z naszego powiatu. Potem wyznaczeni animatorzy szkolni (nauczyciele) pod okiem naszego partnera i koordynatora projektu przeprowadzą nabór uczniów w swoich szkołach – mówi G. Potęga. Po zebraniu odpowiedniej liczby uczniów w szkołach ruszą warsztaty demokratyczne. Dla każdej z 10 grup przewidziano łącznie 30 godzin zajęć. – Mają to być zajęcia ciekawe i innowacyjne, odbiegające od zwykłych lekcji WOS-u. Przewidujemy m.in. organizację symulacji wyborów samorządowych. Każdy uczeń osobiście będzie mógł zaprojektować własną ulotkę wyborczą, czy plakat – dodaje Prezes. To nie wszystko. Planuje się także reaktywację lub powołani 3 młodzieżowych rad gmin na terenie naszego powiatu.
Kulminacją projektu będzie wyjazd do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie. Wszystkie wydatki związane z transportem autokarem, zakwaterowaniem uczniów będą pokryte ze środków unijnych. W Sejmie młodzież spotka się z politykami znanymi z pierwszych strona gazet. Wizyta będzie okazją do obejrzenia obrad polskiego parlamentu.
Skąd pochodzą pieniądze na projekt? - Nasz projekt znalazł się na liście rankingowej pokonując blisko 250 innych przedsięwzięć z Polski. Środki pozyskaliśmy z funduszy szwajcarskich, a dokładnie z Grantu Blokowego dla Organizacji Pozarządowych i Polsko-Szwajcarskich Regionalnych Projektów Partnerskich Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Całkowita wartość projektu to 147 tysięcy złotych. Wkład własny w postaci m.in. pracy wolontariuszy wynosi 11 tysięcy złotych - dodaje G. Potęga.
- To od was zależy nasza przyszłość. Życzę wam byście byli aktywnymi obywateli i angażowali się w życie publiczne – powiedział podczas konferencji Grzegorz Königsberg, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk”, które jest Partnerem Projektu. Oprócz szkoły działania wspiera także Stowarzyszenie Harmonia z Bytomia Odrzańskiego, zajmujące się edukacją dzieci i młodzieży.
- Cieszę się, że stowarzyszenie LKS „Hydrogaz”-„Kora” z gminy, w której jestem radnym, aktywnie działa i pozyskuje dotacje. Od zawsze na sercu leżała mi aktywność młodych mieszkańców. Życzę Wam powodzenia – dodał Wiesław Januszewicz, Radny Gminy Otyń.
Patronat nad projektem objął dr Waldemar Sługocki, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z Województwa Lubuskiego.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Źródło: Stowarzyszenie Ludowy Klub Sportowy "Hydrogaz" - "Kora"