Lublin700 – obchody 700-lecia miasta, w którym mieszają się kultury
W 2017 będziemy obchodzić 700-lecia Miasta Lublin. Z tej okazji mieszkańcy i goście będą mogli jeszcze lepiej poczuć klimat miejsca, w którym od wieków spotykały się kultury i nic nie wskazuje na to, żeby te spotkania zaniknęły.
Pieszczotliwa nazwa
Nie jest do końca pewne, dlaczego Lublin jest Lublinem. Nazwa miasta znana jest od najstarszych zapisków z 1228 roku. Pochodzi ona od nazwy osobowej Lubla utworzonej od imienia Lubomir, poprzez dodanie dawniej pieszczotliwego przyrostka -la. Możliwe jest także, że imię Lubla w swojej staropolskiej, zdrobniałej postaci złączyło się z przyrostkiem dzierżawczym -in, dając nazwę Lublin. Zygmunt Sułowski wyraził przypuszczenie o łączeniu Lublina z imieniem Lubel (Lubelnia), w analogii do stosunku nazw Wróblin, Wróbel. Założycielem czy właścicielem Lublina w zamierzchłych czasach mógł być zatem człowiek o imieniu Lubel, bądź Lubla.
Gdy Władysław Łokietek dokonał lokacji Lublina w 1317 roku, wprowadził miasto w europejski obieg gospodarczy i kulturowy. Wielki Jubileusz 700-lecia jest wyjątkową szansą zintegrowania tożsamości miasta i wyznaczenia drogowskazu jego rozwoju dla kilku następnych pokoleń. Jest to data symbolicznej „nowej lokacji” miasta, która pozwoli połączyć i wnieść w kolejny wiek rozwoju Lublina wielowiekowe dziedzictwo, międzynarodową pozycję i regionalną tożsamość. Obchody jubileuszu 700-lecia miasta oraz realizowane z tej okazji już od 2014 roku projekty, ukazują wyobrażenia mieszkańców o Lublinie pielęgnującym europejską tradycję i gotowym do wejścia w nowy etap swojej historii.
Początki osadnictwa na terenie miasta sięgają jednak VI wieku, kiedy to rozwinęła się osada położona na Czwartku (nazwa wzgórza pochodzi od odbywających się w czwartki jarmarków), która potem rozprzestrzeniła się na sąsiednie wzgórza: Zamkowe, Staromiejskie, Grodzisko (Stary Kirkut), Żmigród, Białkowskie.
Tak o Lublinie mówił dla Twarzy Lublina w 2014 roku Krzysztof Żuk, prezydent miasta: “Lubię i cenię Lublin, bo to niezwykłe miejsce o wielkim potencjale, pełne aktywnych oraz pracowitych mieszkańców. Ma wyjątkowy klimat, niepowtarzalną atmosferę, a co najważniejsze – umiejętnie łączy wielowiekowe i wielokulturowe tradycje z nowoczesnością. To położenie Lublina na styku kulturowym i gospodarczym wschodu i zachodu wpłynęło na charakter miasta. Miasto przez lata ogniskowało różnorodne style, wierzenia i tradycje, dzięki czemu dziś wyróżnia nas bogactwo historyczne i kulturalne. Pamiętamy o nim organizując różnego rodzaju wydarzenia, które przybliżają szerokiej publiczności tradycje tego miejsca. Wyobrażam sobie Lublin jako kreatywną, dynamiczną osobę, która łączy w swoich działaniach ducha nowoczesności, czerpiąc z historii i wielokulturowych tradycji. Osobę ciekawą świata, otwartą na nowe doświadczenia, będącą dla innych inspiracją. To w pełni oddaje charakter naszego miasta”.
Miejsce spotkania kultur
Lublin to miasto kultury i inspiracji, w którym rocznie odbywają się tysiące wydarzeń artystycznych. Jego przyszłość opieramy na rozwoju jakościowym: budowaniu kapitału społecznego, dbaniu o jakość życia mieszkańców i wspieraniu ich kreatywności. Niezwykle istotnym elementem rozwoju Lublina jest kultura.
Prawdopodobnie właśnie dlatego jedną z najprężniej działających instytucji w mieście są Warsztaty Kultury, o których czytamy na oficjalnej stronie, że: “Jesteśmy samorządową instytucją kultury Lublina powstałą w efekcie podziału Centrum Kultury w Lublinie. Od 2009 roku funkcjonujemy pod nazwą Warsztaty Kultury, której charakter wyznacza cele, jakie przed sobą stawiamy. Budując nasz program staramy się propagować praktykę ‘kultury czynnej’ tworząc ofertę dla odbiorców indywidualnych, którzy pragną aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę. Zależy nam na długofalowych programach rozwoju, opartych na wspólnocie lubelskich operatorów i odbiorców kultury, działających razem i wspierających się wzajemnie. Nawiązując kontakty krajowe i europejskie poznajemy już wypracowane, najbardziej efektywne dla kultury, metody animacji i edukacji, a poprzez analizę lokalnych potrzeb przenosimy najlepsze wzorce na grunt Lublina. Swoimi lubelskimi doświadczeniami i metodami chcemy się natomiast dzielić ze społecznościami innych miast i krajów Europy ze szczególnym uwzględnieniem Europy Wschodniej. W centrum naszego zainteresowania leży także użycie nowych technologii dla edukacji kulturalnej i promocji dziedzictwa kulturowego. Staramy się, aby nasze działania zawsze charakteryzowała wysoka jakość, interaktywność, interdyscyplinarność, innowacyjność, partnerstwo, ewolucyjność”.
Kultura dla kultur
Lublin do ostatniej chwili walczył z Wrocławiem o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Niestety Kozi Gród przegrał, ale to nie sprawiło, że się poddał. Siła, która została odkryta w jego mieszkańcach trwa i pozwala organizować coraz śmielsze i ciekawsze wydarzenia ściągające do miasta ludzi z całego świata.
– Dziennikarze pewnie czekają na wielkie nazwiska i daty występów. Nic z tego, wielką gwiazdą będziemy my. Chcemy pokazać Lublin, jako miasto ambitne, otwarte na świat i obywatelskie – powiedział Michała Karapuda, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Lublin, w czasie prezentacji programu obchodów 700. rocznicy lokacji Lublina.
Wymieńmy tylko kilka atrakcji, które odbędą się w 2017 roku:
LUTY/MARZEC: Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich,
KWIECIEŃ: Lublin Jazz Festival,
MAJ: Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY; Miasto Poezji – Lubelskie Spotkania Literackie,
CZERWIEC: Noc Kultury,
CZERWIEC/LIPIEC: Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto,
LIPIEC: Wschód Kultury – Inne Brzmienia; Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne; Carnaval Sztukmistrzów,
SIERPIEŃ: Jarmark Jagielloński,
WRZESIEŃ: Europejski Festiwal Smaku; Międzynarodowy Festiwal Andrzej Nikodemowicz: Czas i dźwięk,
PAŹDZIERNIK: Międzynarodowy Festiwal Najstarsze Pieśni Europy, Konfrontacje Teatralne,
LISTOPAD: Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Złote Mrówkojady,
GRUDZIEŃ: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, Festiwal Bożego Narodzenia.
O nas z nami
Warto wspomnieć o projekcie „700 najciekawszych miejsc w Lublinie”, organizowanym przez miejscowy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Organizatorzy akcji piszą: “Nasza propozycja opiera się na wartości bardzo subiektywnej, ale odgrywającej wielką rolę w turystyce, a więc, czy dane miejsce jest ciekawe, zachwycające, atrakcyjne. Chcielibyśmy w ten sposób osiągnąć również rezultaty popularyzacyjne, edukacyjne i naukowe, o których będziemy na bieżąco informować. Naszym celem jest ułożenie listy 700 najciekawszych miejsc w Lublinie, jednak jej autorstwo chcielibyśmy oddać wszystkim miłośnikom tego miasta. Jesteśmy przekonani, że taka liczba nie tylko koresponduje z rocznicą lokacji, ale pozwoli na ukazanie bogactwa historii i kultury Lublina. Zebrany materiał posłuży do wydania pierwszego i jedynego w swoim rodzaju przewodnika ułożonego przez mieszkańców, studentów i turystów (a nie pracowników branży turystycznej)”.
Źródło: lublin.ngo.pl