„Po pierwsze środowisko” – pod tym hasłem rozpoczęła się 10 czerwca 6. Międzynarodowa Konferencja Ecoforum. W Lublinie podpisane zostało pierwsze porozumienie w ramach projektu Ministerstwa Środowiska pn. „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców”.
Podczas tegorocznego Ecoforum podpisano w Lublinie porozumienie między Ministrem Środowiska a Prezydentem Miasta Lublin stanowiące deklarację udziału miasta w projekcie pn. „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców”. Otwierając konferencję, minister Maciej Grabowski pogratulował Prezydentowi Miasta Lublin Krzysztofowi Żukowi organizacji zainicjowanego sześć lat temu EcoForum. Podkreślił, że Lublin to miasto inspiracji, które już teraz korzysta z powodzeniem z elektrycznego transportu miejskiego. - Na Lubelszczyźnie istnieją dobre warunki do rozwoju odnawialnych źródeł energii, co może być bodźcem do rozwoju regionu, a jednocześnie pomoże zachować jego piękną przyrodę – powiedział Minister Maciej Grabowski. - Mam nadzieję, że dziś na tym forum, podczas formalnej i mniej formalnej części, będą dyskutowane właśnie takie pomysły – inspirujące. Bo jedno jest pewne, ze względu na wyzwania polityki klimatyczno-energetycznej przyszłość będzie wyglądała zupełnie inaczej niż teraźniejszość. Kogo innego stać na odważne wizje, jeśli nie miasto z 20% udziałem studentów w populacji.
Projekt realizowany będzie w ramach indywidualnego projektu koordynowanego przez Ministerstwo Środowiska i finansowanego z Programu Operacyjnego “Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020 oraz programów regionalnych. Ponadto, resort środowiska zapewnia możliwość finansowania działań adaptacyjnych w ramach systemu funduszy środowiskowych.
- Infrastruktura miasta jest obecnie narażona na takie czynniki atmosferyczne jak nadmierne opady deszczu i spowodowane nimi powodzie czy wysokie temperatury i związane z nimi susze. Takie miasta jak Lublin, który szybko rozwijają swoją infrastrukturę, mogą ponieść dużo większe straty związane z konsekwencjami takich anomalii. Musimy dostosować się do tych zmian klimatycznych, co stanowi duże wyzwanie w obliczu sytuacji na całym świecie. W ramach projektu opracowanego przez Ministerstwo Środowiska powstanie miejski plany adaptacyjny dla Lublina, w którym zawarte zostaną propozycje konkretnych działań chroniących nasze miasto przed skutkami zmian klimatu - powiedział Prezydent Krzysztof Żuk. Projekt skierowany jest do największych miast Polski. Takie umowy zostaną podpisane łącznie z 47 miastami. Plany adaptacyjne mogą dotyczyć przygotowania się na gwałtowne opady deszczu, lokalne podtopienia, ekstremalne upały i wichury, opracowania systemów odprowadzania deszczówki czy też zagospodarowania przestrzennego terenów silnie zurbanizowanych, gdyż np. możliwości wchłaniania deszczu przez glebę są tam mocno ograniczone.
W spotkaniu uczestniczył także Wiceminister Środowiska Marcin Korolec, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Waldemar Sługocki oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. Stronę samorządową reprezentowali prezydenci i pracownicy urzędów miejskich.
W spotkaniu uczestniczył także Wiceminister Środowiska Marcin Korolec, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Waldemar Sługocki oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. Stronę samorządową reprezentowali prezydenci i pracownicy urzędów miejskich.
Źródło: Samorząd Miasta Lublin