Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
O Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Lublinie, działaniach MSZ wspierających organizacje pozarządowe i współpracy z Ukrainą, z Andrzejem Skórskim rozmawia Bartłomiej Martys.
Bartłomiej Martys: Coraz więcej lubelskich organizacji pozarządowych podejmuje działania międzynarodowe. Skąd taki trend?
Andrzej Skórski: – Moim zdaniem jednym z czynników, które sprawiają, iż organizacje pozarządowe chętnie realizują działania międzynarodowe, jest uruchomienie specjalnych źródeł finansowania tego typu inicjatyw m.in. ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Każdy z nas wpływa na to, w jaki sposób odbierany jest nasz kraj, między innymi przez realizację wspólnych projektów, czy też nawet pomoc obcokrajowcom mieszkającym w naszym mieście. Ponadto Lublin jest miejscem sprzyjającym tego typu aktywności. Tradycje miasta wielokulturowego, mnogość organizacji pozarządowych, czy też otwartość miasta na tego typu współpracę, mają wpływ na coraz większy odsetek podobnych inicjatyw.
Jak duże jest zainteresowanie tematyką międzynarodową wśród mieszkańców Lublina?
A.S: – Postęp technologiczny, który umożliwia człowiekowi coraz łatwiejsze komunikowanie się z innymi osobami, nawet w najdalszych zakątkach świata, migracje Polaków za granicę, a także coraz lepsza i tańsza dostępność infrastruktury komunikacyjnej sprawia, iż Polacy siłą rzeczy poznają nowych ludzi oraz nowe zakątki świata. Te czynniki sprawiają, że rośnie zainteresowanie sprawami międzynarodowymi. Nie bez znaczenia jest również członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej. Jest szereg zagadnień, o które coraz częściej pytają rodacy odwiedzając nas, czy dzwoniąc do naszego punktu. Są to sprawy związane z zatrudnianiem w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, czy zatrudnianiem w Polsce cudzoziemców z Europy Wschodniej. Unia Europejska oferuje także studentom szereg możliwości, związanych m.in. z nowym programem Erasmus +. W Świdniku w 2012 roku został otwarty Port Lotniczy Lublin, który jest kolejnym czynnikiem ułatwiającym wyjazdy za granicę. Propagowaniem wiedzy o tematyce międzynarodowej zajmuje się min Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.
Czym dokładnie zajmuje się Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej i na jakie formy wsparcia mogą liczyć w nim NGO?
A.S: – Z pomysłem utworzenia sieci Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej (RODM) wystąpił w 2012 roku ówczesny Minister Spraw Zagranicznych. W wyniku konkursu ogłoszonego przez MSZ zostały wyłonione organizacje prowadzące tego typu Ośrodki. W Lublinie jest on prowadzony przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw. W sumie w całej Polsce działa ich siedemnaście w największych miastach Polski. Celem działalności sieci RODM jest przybliżenie obywatelom polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie kanałów współpracy pomiędzy MSZ, samorządem i organizacjami pozarządowymi. Cel ten realizowany jest m.in. poprzez: animowanie i inicjowanie w regionie działań z zakresu współpracy międzynarodowej; koordynowanie inicjatyw podejmowanych w regionach przez instytucje publiczne i organizacje pozarządowe z zakresu polityki zagranicznej; prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej dla społeczności regionu w kwestiach dotyczących UE i polskiej polityki zagranicznej;
Jeśli chodzi o wsparcie NGO służymy pomocą w zakresie zdobywania informacji na temat możliwych form dofinansowania, zarówno ze środków europejskich jak i ministerialnych. W tym celu organizujemy bezpłatne szkolenia dla różnych grup społecznych i zawodowych, w tym także dla organizacji pozarządowych. Dodam, że wszystkie działania realizowane przez naszych pracowników są bezpłatne.
Z jakich form wsparcia Ministerstwa Spraw Zagranicznych mogą korzystać organizacje?
A.S: – Organizacje pozarządowe mogą korzystać ze środków w ramach Samorządowego i Obywatelskiego Wymiaru polskiej polityki zagranicznej. Rolą tzw. mechanizmu WSiO, czyli Wymiaru Samorządowego i Obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej jest budowa zdolności organizacji pozarządowych do tworzenia współpracy międzynarodowej, min. poprzez wymianę doświadczeń, czy tworzenie kanałów współpracy. Ponadto NGO mogą korzystać z „Polskiej pomocy rozwojowej 2015”. Niedawno MSZ ogłosił wyniki konkursu pt. „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”, a także „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015”. Ponadto wspierane są projekty promujące współpracę pomiędzy polskimi organizacjami i ich partnerami z konkretnych państw jak np. „Forum Polsko-Czeskie, czy też Polsko –Węgierskiego programu współpracy Pozarządowej.
RODM prowadzi również bazę inicjatyw międzynarodowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Czy parterami tych wydarzeń są organizacje?
A.S: – Tak, jak najbardziej. Wspólne przedsięwzięcia organizowaliśmy z wieloma podmiotami, m.in. z Fundacją Sempre a Frente, lubelskim Oddziałem Fundacji Polskiej Akademii Nauk, czy Fundacją „Rozwiń Skrzydła”. Od kilku lat, wspólnie ze stowarzyszeniem „Rowerowy Lublin” organizujemy Europejski Piknik Rowerowy. Mamy nadzieję, że nasz partner zaangażuje się także w tegoroczną imprezę zaplanowaną w Dzień Europy, czyli 9 maja. Zachęcamy do współpracy także inne podmioty z Lubelszczyzny.
Czy obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy może mieć wpływ na współpracę z organizacjami z tego kraju?
A.S: – Myślę, że na pewno. Pytanie tylko, czy z związku z nasilającym się konfliktem zbrojnym ta współpraca ulegnie ograniczeniu, czy wprost przeciwnie. Wschodnia Ukraina znalazła się w bardzo ciężkim położeniu. W związku z tym powinniśmy pokazać Ukraińcom, że mogą liczyć na naszą pomoc. Tak naprawdę stabilność i niepodległość naszego wschodniego sąsiada leży w interesie Polski i Polaków. Tuż przed wizytą w Polsce (m.in. w Lublinie) prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, organizacje pozarządowe z naszego kraju wystosowały apel w sprawie większego zaangażowania polskiego rządu oraz obywateli w pomoc naszym sąsiadom na Wschodzie. Tego typu działania z pewnością są ważne dla społeczeństwa ukraińskiego. Polskie organizacje już teraz niosą pomoc uchodźcom z Krymu oraz ze wschodniej części Ukrainy. Prowadzą one zbiórki, m.in. żywności, lekarstw, czy odzieży.
W Waszym Ośrodku korzystacie z pomocy wolontariuszy. W jakie działania mogą zaangażować się młodzi ludzie?
A.S: – Wolontariusze pomagają nam tak naprawdę we wszystkich działaniach organizowanych przez RODM Lublin. Jednym z ważniejszych obszarów, w którym możemy liczyć na ich wsparcie to pomoc przy organizacji większych wydarzeń, jak np. Dzień Europy, Zjazd Szkolnych Klubów Europejskich, czy przy przygotowaniu debat. Tego typu przedsięwzięcia zazwyczaj wymagają wielu rąk do pracy. Nasi wolontariusze piszą także teksty do biuletynu, robią tłumaczenia na język angielski oraz zajmują się obsługą stoisk informacyjno-promocyjnych. Nieocenione wsparcie z ich strony mamy również w obszarze analizy ankiet, które realizujemy po prowadzonych przez nas zajęciach, poświęconych zagadnieniom europejskim oraz międzynarodowym w szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego. W Ośrodku można także zrealizować praktyki studenckie i z tej możliwości korzysta co roku wiele osób. RODM Lublin prowadzi również bibliotekę, która posiada w swoich zbiorach ponad 2600 pozycji poświęconych integracji europejskiej oraz zagadnieniom międzynarodowym. Szczególne zainteresowanie naszym zbiorem obserwujemy w miesiącach letnich, kiedy to trwają intensywne prace przy pisaniu prac licencjackich, magisterskich oraz doktorskich.
Andrzej Skórski – koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie, a wcześniej Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie. Od początku swojej kariery zawodowej związany z Europejskim Domem Spotkań – Fundacją Nowy Staw.
Źródło: lublin.ngo.pl
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.