Lublin. Konsultacje społeczne SZOOP RPO WL – stanowisko organizacji pozarządowych
Podczas spotkania w dniu 22 kwietnia 2015 r. reprezentanci kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z terenu województwa lubelskiego uzgodnili wspólne stanowisko w ramach konsultacji społecznych Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, wyrażające zaniepokojenie środowiska zapisami tego dokumentu, w szczególności dotyczącymi wkładu własnego w projektach oraz minimalnej wartości projektów.
Stanowisko organizacji pozarządowych kierowane do Zarządu Województwa Lubelskiego w sprawie zapisów uszczegółowienia Regionalnego Programu Operacyjnego
Organizacje pozarządowe wyrażają zaniepokojenie zapisami zawartymi w dokumencie „Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO WL na lata 2014 – 2020” (SzOOP) w zakresie m.in. wprowadzenia obowiązku wnoszenia wkładu własnego do projektów w ramach poszczególnych osi priorytetowych. Na spotkaniach organizowanych z udziałem Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w dniach 27 marca i 22 kwietnia 2015r. przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń, reprezentanci Trzeciego Sektora wybrani do Komitetu Monitorującego RPO WL, członkowie Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego zgodnie przyjęli niniejsze stanowisko:
WKŁAD WŁASNY W PROJEKTACH
Wymóg wnoszenia wkładu własnego w ramach projektów w nowej perspektywie organizacje pozarządowe postrzegają jako bardzo istotne zagrożenie co do możliwości aplikowania i realizacji zadań w projektach. Wskazany w dokumencie wymagany poziom wkładu własnego (5 do 15%), mając na względzie możliwości i potencjał regionalnych organizacji, będzie barierą uniemożliwiającą aplikowanie w ramach nowych konkursów. Dodatkowo, biorąc pod uwagę zmianę procedury konstruowania budżetu projektu (koszty zarządzania jako część kosztów pośrednich), możliwość wniesienia wkładu w formie niepieniężnej staje się bardzo trudna a na wniesienie wkładu finansowego organizacje pozarządowe nie będą mogły sobie pozwolić.
Organizacje pozarządowe podzielają opinię Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego wyrażoną w stanowisku skierowanym do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zgodnie z którym zadania w ramach funduszy UE należy traktować jako powierzenie realizacji zadań publicznych a tym samym finansować je na poziomie 100%. Wkład własny jest uzasadniony jedynie w projektach, w których istnieje możliwość wprowadzenia częściowej odpłatności ze strony beneficjentów ostatecznych. Warunek wnoszenia wkładu własnego może wpłynąć na zmniejszenie liczby wnioskodawców z Trzeciego Sektora - tym samym istnieje realne zagrożenie nieosiągnięcia wskaźników założonych w poszczególnych osiach RPO. Dla stowarzyszeń i fundacji, które w mijającej perspektywie UE sprawdziły się jako beneficjenci w sposób efektywny realizując projekty, ograniczenie dostępu do źródeł finansowania wpłynie m.in. na zmniejszenie konkurencyjności i poziomu zatrudnienia. Wkład własny będzie też barierą dla nowych organizacji chcących realizować działania statutowe przy udziale środków UE.
Zwracamy uwagę, iż odmiennie przedstawia się w tym zakresie sytuacja podmiotów publicznych, które jako wkład własny będą wnosić środki publiczne (FP i PFRON) i w ten sposób zyskiwać przewagę nad sektorem pozarządowym. Należy uznać, że tym zakresie kwestia wkładu własnego w projektach będzie preferować sektor publiczny.
na wzór Programów Operacyjnych z innych województw wnioskujemy o niezapisywanie procentowego poziomu wkładu własnego w poszczególnych działaniach a odniesienie wymogu/wysokości wkładu do tabeli z planem finansowym poprzez wprowadzenie zapisu: „zgodnie z częścią III indykatywny plan finansowy”.
MINIMALNA WARTOŚĆ PROJEKTU
SzOOP przewiduje wyższą niż dotychczas minimalną wartość projektów tj. 100tys PLN. Takie założenie wyeliminuje mniejsze organizacje pozarządowe nie dając im możliwości aplikowania a tym samym realizacji tzw. „małych projektów” kierowanych często do szczególnych grup beneficjentów ostatecznych lub związanych ze specyficznymi obszarami. Zaproponowana minimalna wartość projektu w połączeniu z wymogiem wnoszenia wkładu własnego wprowadza zaporowe warunki dla Trzeciego Sektora.
Wniosek:
ustalenie minimalnej wartości projektów w ramach nowej perspektywy na poziomie 50 tys PLN.
Lista organizacji popierających stanowisko w sprawie SZOOP
Lubelska Fundacja Rozwoju
Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny
Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw PLUS”
Fundacja Puławskie Centrum Przedsiębiorczości
Stowarzyszenie TRIADA
Agencja Rozwoju Społeczno – Gospodarczego
Lubelskie Towarzystwo Dobroczynności
Stowarzyszenie W STRONĘ CZŁOWIEKA
Lubelskie Partnerstwo Publiczno Społeczne
Lubelski Inkubator Partnerstw Lokalnych
Towarzystwo Instytutu Europy Środkowo - Wschodniej
Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg”
Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień”
Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych
Fundacja Inicjatyw Lokalnych
Lokalna Grupa Działania „Zapiecek”
Fundacja Inicjatyw Menedżerskich
Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych
Fundacja Wschodni Klaster Innowacji
Fundacja Aktywności Obywatelskiej
Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych
Fundacja Sempre a Frente
Fundacja OIC Poland
Fundacja Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości
Związek Gmin Lubelszczyzny
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych
Stowarzyszenie „Przeszłość- Przyszłości”
Strażacki Klub Sportowy „Leokadiów”
Stowarzyszenie „Greenways Polska”
Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii „Poczekajka”
Społeczne Stowarzyszenie „My Razem” w Lublinie
Społeczne Stowarzyszenie Obrońców Wąwozów „Zimne Doły” w Lublinie
Społeczne Stowarzyszenie „Konstantynów” w Lublinie
Obywatelskie Stowarzyszenie Edukacyjne Żaczek” w Dąbrowie Wronowskiej
Bialskopodlaska Fundacja Rozwoju
Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego
Związek Gmin Ziemi Hrubieszowskiej
Źródło: Lubelska Fundacja Rozwoju