4 lipca 2013 w siedzibie Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża odbyła się konferencja prasowa, inaugurująca projekt „Senior FiT” – Fitness i Turystyka dla Seniorów, który będzie realizowany do końca bieżącego roku na Lubelszczyźnie.
Jesteśmy dumni, że oferta przygotowana przez lubelskie PCK zajęła wysokie piąte miejsce w kraju w konkursie grantowym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Osób Starszych (ASOS). Wartość realizacji zadania wraz z wkładem własnym PCK to prawie ćwierć miliona złotych – zauważył Maciej Budka, dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK.
W konferencji wzięły udział przedstawicielki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej – Pani Bożenna Sałek oraz Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego – Pani Małgorzata Frant - Błażucka, które gratulowały pomysłu i otrzymania dofinansowania, prezentując jednocześnie działania jakie władze rządowe i samorządowe na Lubelszczyźnie podejmują na rzecz osób starszych. Głos zabrali również ucieszeni seniorzy, którzy dzięki ofercie Polskiego Czerwonego Krzyża znaleźli miejsce dla siebie.
- zajęciach w Klubach Fitness dla Seniorów (w Biłgoraju, Kraśniku i Zamościu);
- zajęciach w Klubach Seniora Podróżnika (w Chełmie, Lublinie i Radzyniu Podlaskim);
- szkoleniach dla Liderów Klubów Seniora Podróżnika i Seniorów – Instruktorów Fitness;
- warsztatach kulinarnych z dietetykiem;
- kursach pierwszej pomocy;
- wycieczkach turystycznych;
- wyjeździe ogólnousprawniającym i integrującym Seniorów.
Wszystkie podejmowane w ramach projektu inicjatywy są dla naszych beneficjentów bezpłatne. Udział w projekcie różnych grup społecznych i wiekowych - wolontariuszy oraz Seniorów z różnych miejscowości przyczyni się do integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej. Różnorodność i innowacyjność działań przyczyni się do poprawy sprawności fizycznej osób starszych, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz zwiększenia jakości ich życia.
Zgodnie z przesłaniem projektu wiek 60+ nie może stanowić przeszkody do realizacji własnych pasji i zainteresowań. Zajęcia realizowane w ramach projektu wpłyną na zachowanie sprawności fizycznej, i umysłowej przez całą jesień życia. Działania zapoczątkowane w trakcie realizacji Projektu, będą kontynuowane w kolejnych latach wysiłkiem Polskiego Czerwonego Krzyża oraz samych Seniorów.
Dzięki postępującej globalizacji i postępowi technicznemu, w ostatnich latach znacznie wzrasta długość życia. Oczekiwana długość życia w Polsce według „The World Factbook” na 2010 rok wynosi 75 lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba osób w wieku poprodukcyjnym stale wzrasta. W roku 2002 w województwie lubelskim osoby w wieku poprodukcyjnym stanowiły 16,2 % ludności ogółem zaś w 2011 roku liczba ta wynosiła już 17,9 % Bank Danych Lokalnych, www.stat.gov.pl (dostęp: 21.03.2013).
Za główne przyczyny tego zjawiska uznaje się: - spadek liczby urodzeń, - wydłużenie przeciętnej długości życia. Znacznemu zmniejszeniu ulega aktywności ludzi po wejściu w wiek emerytalny. Następuje dość poważne pogorszenie sytuacji mieszkaniowej i ekonomicznej tej grupy. Są to bardzo często osoby samotne i niepełnosprawne, pozostające na marginesie życia społecznego lokalnych społeczności. Niedostatek odpowiedniej infrastruktury społecznej oraz słabo rozwinięty system usług w środowisku sprawiają, że potrzeby seniorów nie są dostatecznie zaspakajane.
Osoby w wieku pow. 60 lat zainteresowane skorzystaniem z oferty Klubów dla Seniora mogą się zgłaszać do oddziałów rejonowych PCK w Biłgoraju, Kraśniku, Zamościu, Lublinie, Chełmie i Radzyniu Podlaskim. Projekt będzie realizowany w okresie lipiec-grudzień 2013 r.
Źródło: PCK Lublin