Fundacja „Fundusz Inicjatyw” od 1 września 2010 r. do 30 kwietnia 2011 r. realizuje kampanię informacyjną promującą kształcenie ustawiczne „Warto uczyć się całe życie”. Celem projektu jest promowanie idei formalnego kształcenia ustawicznego w woj. lubelskim.
Polska pod względem edukacji osób dorosłych jest na jednym z ostatnich miejsc w UE. Kształcenie ustawiczne w wysoko rozwiniętych krajach jest standardem, który wyznacza status zawodowy i społeczny pracowników oraz przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz osiągnąć wysoki status zawodowy i społeczny, inwestuj w swoją edukację.
Tylko około 20% mieszkańców regionu lubelskiego w wieku 25-64 lata uczestniczy w różnych formach kształcenia ustawicznego, średnia kraju 30%, natomiast w UE średnia to 42% (wg RPO WL na lata 2007-2013).
Pamiętaj że inwestycja w edukację jest inwestycją która zawsze zwraca się 100%.
Dlaczego warto uczyć się całe życie?
- Kształcenie ustawiczne stanowi kluczowy warunek stałego rozwoju społeczeństwa, jest środkiem do podnoszenia jakości życia w wymiarze indywidualnym i społecznym.
- Zwiększając poziom swojego wykształcenia zwiększasz swoje szanse na zdobycie atrakcyjnego zatrudnienia.
- Ustawiczne kształcenie jest warunkiem rozwoju osobistego, osoby które stale uczestniczą w procesie rekrutacji formalnej i nieformalnej o wiele lepiej potrafią się odnaleźć w zmieniających się stale warunkach rynku pracy.
- Osoby, które stale podnoszą swoje kwalifikacje lepiej adoptują się do zmian, oraz odważnie podchodzą do wszelkiego rodzaju innowacji technologicznych, których biegła znajomość jest współcześnie standardem.
Kształcąc się przez całe życie stale się rozwijasz. Warto inwestować w siebie poprzez świadomy wybór własnej ścieżki kształcenia i rozwoju osobistego.
Świadome uczestnictwo w kształceniu przez całe życie warto rozpocząć od określenia tego, co jest dla mnie ważne w życiu. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej pracy szukam i czym chciałbym/ chciałabym się zajmować. Co sprawia mi satysfakcję i co lubię robić? W dalszej kolejności należy uświadomić sobie, że nauka przez całe życie stała się koniecznością i w żadnym wypadku nie należy poprzestawać na szkolnej wiedzy lub na wiedzy, którą zdobyliśmy kilka lat wcześniej. Należy wykorzystywać każdą nadarzającą się do nauki okazję - udział w szkoleniu, podjęcie nauki na kursie czy lektura artykułu w prasie.
Inwestycja w ludzi to najlepsza inwestycja. Edukacja dorosłych ma niezwykle istotny wpływ na rozwój jednostki oraz regionu. Przedsiębiorcy inwestujący w rozwój własnej firmy inwestują w swoich pracowników, ponieważ efektywny pracownik to kompetentny pracownik. Jakość pracy w przedsiębiorstwach zależy od wykształcenia pracowników. Im wyższy poziom wykształcenia tym lepiej prosperująca firma.
Możliwości i korzyści płynące z kształcenia ustawicznego:
- wsparcie rozwoju kariery zawodowej,
- spełnianie coraz większych wymagań rynku pracy,
- uzupełnienie posiadanych kwalifikacji, dostosowanie ich do wymagań rynku pracy,
- możliwość zdobycia nowego zawodu, przekwalifikowania się,
- zmniejszenie prawdopodobieństwa bezrobocia/ skrócenie czasu pozostawania bez zatrudnienia,
- większe zarobki,
- stabilizacja zawodowa i osobista,
- sprawność intelektualna przez całe życie,
- rozszerzanie i pogłębianie swoich zainteresowań,
- poznawanie nowych osób.
www.men.gov.pl
www.efs.gov.pl
www.wup.lublin.pl
www.kuratorium.lublin.pl
www.psz.praca.gov.pl
Projekt „Warto uczyć się całe życie” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.3 Upowszechnienie formalnego kształcenia ustawicznego w formach szkolnych, na podstawie umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie.
Źródło: Fundacja Fundusz Inicjatyw