Lub/Lab to nowe miejsce na mapie teatralnej Warszawy i na mapie edukacji teatralnej. Tworzą je współpracujące ze sobą od kilku lat Stowarzyszenia: Pedagogów Teatru i Sztuka Nowa. Otwarcie będzie miało miejsce za kilka miesięcy, ale już teraz wiele się dzieje.
Gdzie?
Lubelska 30/32, a zatem przestrzeń, w której już od dłuższego czasu działają różne inicjatywy teatralne, jak Komuna Warszawa, Scena Lubelska, Studio Teatralne. Sam Lub/Lab powstanie w pomieszczeniu, które niegdyś pełniło funkcję serwerowni straży miejskiej.
Czyimi rękami?
Lub/Lab to inicjatywa Stowarzyszenia Pedagogów Teatru i Stowarzyszenia Sztuka Nowa. Obie te organizacje działają na polu edukacji kulturalnej i edukacji teatralnej, choć pracują różnymi technikami teatralnymi. I dlatego się uzupełniają, korzystając z własnych doświadczeń. Poznali się właśnie poprzez działania. Wspólnie realizują m.in. projekt „Podaj dalej” – adresowany do młodzieży w wieku 15-19 lat, która, w ramach tego przedsięwzięcia, uczestniczy w zajęciach prowadzonych różnymi technikami artystycznymi.
Co będzie w Lub/Labie?
Przede wszystkim zajęcia praktyczne dla różnych grup wiekowych – dzieci, młodzieży, seniorów. Dla profesjonalistów: poranne treningi aktorskie. Ważną grupą odbiorców będą też widzowie teatralni. Ci będą mieli możliwość udziału w zajęciach zachęcających ich do działania w przestrzeni teatru. Umożliwią im to techniki nawiązywania i prowadzenia dialogu podczas spektaklu teatralnego. Warsztaty takie prowadzone będą pod katem poszczególnych dzieł teatralnych. Doświadczenia obu Stowarzyszeń pokazują, że uczestnicy zajęć stają się później animatorami kultury, performerami, aktorami. Magda i Dawid ufają, że takie same owoce przyniesie praca w Lub/Labie.
Potencjalnych uczestników zapewne zainteresuje informacja, iż opłaty za udział w warsztatach będą niskie. Chodzi bowiem wyłącznie o pokrycie z nich funduszu sali – czyli czynszu, który obliczany jest na warunkach preferencyjnych. Zaś wszystkie warsztaty prowadzone w ramach projektów finansowanych z funduszy publicznych są bezpłatne.
Zbiórka na polakpotrafi.pl
Przestrzeni jeszcze nie ma, działania są
Jeszcze przed otwarciem Lub/Labu ruszą warsztaty dla nauczycieli, które początkowo będą prowadzone będą w pomieszczeniach innych organizacji teatralnych działających przy ul. Lubelskiej. Warsztaty takie to nie tylko inspiracja dla pedagogów prowadzących kółka teatralne czy akademie szkolne, ale także odmiana od rutyny, którą może nieść praca w szkole. Niedługo mają także ruszyć zajęcia dla pedagogów teatru. Będą one stanowić platformę wymiany technik teatralnych. Jeszcze inne zajęcia to taniec współczesny i zajęcia perfomatywne prowadzone przez Performerię Warszawy.
28 lutego drzwi Lub/Labu otworzono dla wszystkich zainteresowanych. Towarzyszyło im nieoficjalne hasło: „Przestrzeń jest jeszcze całkowicie nieprzygotowana, ale zobacz, co już robimy w takich warunkach”. Odbyły się wówczas m.in. warsztaty dla rodzin z… niemowlakami. Było też oczywiście wiele zajęć dla starszych dzieci oraz wspólne szycie lublabowych toreb.
Jak ważna jest jednak sama przestrzeń poświadczają zarówno Magda, jak i Dawid: „Chcielibyśmy, aby to miejsce było poświęcone edukacji kulturalnej. Obecnie ta dziedzina wiedzy i umiejętności w teatrach publicznych traktowana jest po macoszemu. My postanowiliśmy zebrać siły i stworzyć przestrzeń, w której to będzie priorytetem. Stowarzyszenie Pedagogów Teatru współpracuje na polu edukacji kulturalnej z wieloma teatrami Warszawy, jednak zawsze dzieje się to w różnych miejscach, jako działalność poniekąd dla nich dodatkowa. Podobnie jest w przypadku Stowarzyszenia Sztuka Nowa, które od 2008 r. prowadzi warsztaty teatralne w Polsce i za granicą, ale do tej pory, nie ma własnego miejsca”.
Problemy?
Zapał członków i członkiń Stowarzyszenia je przesłania. Zgodnie jednak przyznają, że problemem na starcie są na pewno finanse. Remont i aranżacja pomieszczeń, w zależności od jego zakresu wynosić będzie od 16 000 do 20 000 zł. W przyszłości na działalność zapewne będzie trzeba też poszukać sponsorów. Wszystkie wyzwania do tej pory prowadzone są wspólnymi siłami członków obu Stowarzyszeń, w których łącznie działa aktywnie około 20 osób. Uzupełniają się swoimi kompetencjami, np. z zakresu finansów, marketingu, kreacji wizerunku etc.
Więcej informacji:
Chcielibyśmy, aby to miejsce było poświęcone edukacji kulturalnej. Obecnie ta dziedzina wiedzy i umiejętności w teatrach publicznych traktowana jest po macoszemu…
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)