(PAP) Prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu w JST został przebudowany i jest na nowo konsultowany. - Najważniejszą wartością jest podtrzymanie inicjatywy uchwałodawczej obywateli na poziomie lokalnym oraz inicjatywy referendum bez progu frekwencji – mówi minister Olgierd Dziekoński.
Prezydencki projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie oraz współdziałaniu gmin, powiatów i województw w wyniku przeprowadzonych dyskusji został przebudowany i jest konsultowany na nowo. Jak zapewnia Olgierd Dziekoński, na stronie prezydenta ustawa pojawi się 6 listopada.
- W wyniku dyskusji prowadzonych z przedstawicielami organizacji samorządowych, grup obywatelskich i samorządów terytorialnych został przebudowany tak, aby uwypuklić to, co jest ważne w mechanizmach współdziałania, a nie w mechanizmach konfrontacji – powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.
Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby nie sprawiać wrażenia, że obywatel jest postawiony „wobec administracji lokalnej”.
- Chcemy zaproponować takie rozwiązania, które pozwolą obywatelowi poprzez współpracę współdziałać z władzą lokalną – podkreślił.
Według Dziekońskiego, najważniejszą wartością projektu, który zawiera większość rozwiązań zaproponowanych poprzednio, jest podtrzymanie inicjatywy uchwałodawczej obywateli na poziomie lokalnym oraz podtrzymanie inicjatywy referendum bez progu wymaganej frekwencji. Nie dotyczy to oczywiście referendum ws. odwołania wójta, burmistrza i prezydenta.
W nowym projekcie m. in. rozszerzone zostaną obowiązki informacyjne ze strony administracji publicznej. - Najważniejsze dla obywateli jest, po pierwsze, bycie poinformowanym, po drugie możliwość wnioskowania o konsultacje, a jeżeli nie przynoszą one rozwiązania satysfakcjonującego dla większości obywateli – mechanizm referendalny – zaznacza Dziekoński.
Według prezydenckiego ministra, obecnie mechanizm referendalny poprzez zaproponowanie progu jest „negatywnym nastawieniem”. - Kampania referendalna mówi „nie idź do wyborów”, a nie mówi „to jest lepsze rozwiązanie” - uważa.
Pierwotny projekt ustawy powstał wiosną 2011 roku w wyniku pracy społecznych doradców prezydenta RP ds. samorządu oraz spotkań z przedstawicielami środowisk samorządowych. Profesorowie Michał Kulesza, Jerzy Regulski, Paweł Swianiewicz oraz dr Jarosław Neneman byli doradcami prezydenta i ekspertami Forum Debaty Publicznej "Samorząd dla Polski". Koordynatorem zespołu był sekretarz stanu Olgierd Dziekoński.
Zawarte w projekcie rozwiązania były oparte na „Białej Księdze Samorządu” przedłożonej przez korporacje samorządowe oraz na uwagach i wnioskach zgłaszanych w ramach poszczególnych spotkań Forum Debaty Publicznej.
Projekt wywołał sprzeciw wśród organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich w Polsce. Negatywne stanowisko przedstawiły też korporacje samorządowe. Rok temu projekt miał być skierowany do prac w Sejmie.