Lokalne scenariusze zmian demograficznych: raport MRR i OECD
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakończyło zrealizowany we współpracy z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) projekt badawczy pn. „Lokalne scenariusze zmian demograficznych: polityki publiczne i strategie, dotyczące zrównoważonego rozwoju, rozwoju umiejętności i wzrostu zatrudnienia”. Projekt zrealizowano w partnerstwie z władzami samorządowymi trzech województw: łódzkiego, małopolskiego oraz pomorskiego. Poza Polską w projekcie uczestniczyły jeszcze m.in. Holandia, Austria, Japonia i Niemcy.
Podsumowanie wspólnego projektu MRR i OECD dotyczącego lokalnych scenariuszy zmian demograficznych i roli Europejskiego Funduszu Społecznego nastąpiło podczas konferencji, która odbyła się w Łodzi 21-22 marca 2013 r.
Celem badania było dokonanie analizy różnych scenariuszy zmian demograficznych i ich potencjalnych skutków dla polskiego społeczeństwa, rynku pracy, a także polityk publicznych szczebla regionalnego i centralnego. Eksperci krajowi i międzynarodowi poszukiwali rozwiązań pozwalających na opracowanie sposobów łagodzenia negatywnych skutków zmian demograficznych oraz wykorzystanie nowych szans rozwojowych, jakie wynikają z tych zmian.
Główne wnioski wypływające z realizacji projektu i wyzwania wynikające z przemian demograficznych, które mogą być wspierane z Europejskiego Funduszu Społecznego w najbliższej przyszłości obejmują następujące aspekty:
-
Konieczność przyjęcia strategicznego podejścia do rozwoju usług dla osób starszych – w sektorze "srebrnej", "zielonej”, "białej" gospodarki. W tym kontekście konieczne jest również wzmocnienie niektórych sektorów i branż gospodarki, takich jak np. sektor ochrony zdrowia, turystyka i rekreacja, edukacja i nauka, m.in. poprzez rozwój kształcenia i szkolenia dla pracowników tych branż, rozwój jakości i standardów usług;
-
Tworzenie warunków i rozwiązań instytucjonalnych w zakresie wspierania długoterminowej polityki prorodzinnej, w tym przede wszystkim poprzez tworzenie miejsc pracy „przyjaznych” dla rodziców, promocję równego podziału obowiązków rodzinnych, wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy, a także upowszechnianie wysokiej jakości usług opiekuńczych i edukacyjnych oraz rozwój infrastruktury przedszkolnej;
-
Działania mające na celu zwiększanie zatrudnialności osób starszych (55+) i młodych (30-). Jednocześnie bardzo ważna jest koncentracja na działaniach profilaktycznych, ograniczających zasięg i intensywność dezaktywizacji zawodowej osób w wieku 50+. W tym celu należy upowszechniać wśród pracodawców strategie zarządzenia wiekiem, promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia pracowników, inwestowanie w zdrowsze i bardziej przyjazne warunki pracy;
-
Wzmacnianie potencjału zdrowotnego osób pracujących poprzez opracowywanie programów profilaktycznych, rehabilitacyjnych, wspierających powrót do pracy, sprzyjających wydłużaniu wieku aktywności zawodowej, a także realizacji programów kształcenia lekarzy i pielęgniarek w tym zakresie.