BIRAGA: Warszawa ma dobre przepisy prawa lokalnego dotyczące najmu lokali użytkowych dla organizacji pozarządowych. Wynajęcie lokalu użytkowego na preferencyjnych zasadach to jednak duże wyzwanie dla organizacji i liczne obowiązki.
Warszawa ma dobre przepisy prawa lokalnego dotyczące najmu lokali użytkowych dla organizacji pozarządowych. Zapisy tego prawa były konsultowane z komisjami dialogu społecznego i większość postulatów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe została w tych przepisach zawarta.
W „Zarządzeniu nr 5923/2014 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 7 maja 2014 r. w sprawie zasad najmu lokali użytkowych w budynkach wielolokalowych na okres do 3 lat oraz szczegółowego trybu oddawania w najem lokali użytkowych w budynkach wielolokalowych na okres dłuższy niż 3 lata i nie dłuższy niż 10 lat” bardzo szczegółowo określono przepisy dotyczące najmu lokali przez organizacje pozarządowe. Zarządzenie precyzyjnie określa, jakie organizacje mogą się ubiegać o wynajem lokali użytkowych na preferencyjnych warunkach, kiedy mogą w takim lokalu prowadzić działalność gospodarczą oraz warunki podnajmu lokalu innym organizacjom pozarządowym. Ustalają również, kiedy organizacje mogą wnioskować o obniżenie czynszu do najniższej stawki obowiązującej w danej dzielnicy.
Prawo do wynajęcia lokalu użytkowego na preferencyjnych zasadach to jednak duże wyzwanie dla organizacji i liczne obowiązki.
Na co trzeba uważać?
Po pierwsze, stan techniczny lokali użytkowych przeznaczonych dla organizacji pozarządowych w większości przypadków jest fatalny i nadają się one do kapitalnych remontów. Część lokali nie jest podłączona do sieci energetycznej, nie posiada centralnego ogrzewania, znajduje się w piwnicach itd. Trzeba powiedzieć jasno, że jeżeli organizacja decyduje się na wynajęcie takiego lokalu, to sama musi o ten lokal zadbać, czyli przeprowadzić remont, dostosować go do swojej działalności, uzyskać stosowne pozwolenia, zabezpieczyć lokal według przepisów przeciwpożarowych, załatwić w zakładzie energetycznym przyłączenie prądu itd.
Po drugie, wynajęcie lokalu od miasta to obowiązek płacenia co miesiąc czynszu, zatem organizacja musi posiadać środki finansowe nie tylko na działalność prowadzoną w lokalu, ale także na opłaty za lokal.
Po trzecie, korzystając z preferencyjnej stawki czynszu, co roku należy złożyć sprawozdanie z prowadzonej działalności do Burmistrza dzielnicy, w której znajduje się wynajmowany lokal. Sprawozdania te są publikowane na stronach urzędów dzielnic.
Po czwarte, umowy najmu zawierane są zazwyczaj na trzy lata i jeżeli organizacja chce taką umowę przedłużyć, musi ponownie przystąpić do negocjacji stawki czynszu, co niejednokrotnie wiąże się z jego podwyżką.
Na to wszystko trzeba szczególnie zwrócić uwagę. Nawet dobre prawo bywa niekiedy trudne w stosowaniu.
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23