25 kwietnia Rada Miejska w Łodzi przyjęła nowy Regulamin Konsultacji Społecznych. Projekt wprowadza szereg istotnych zmian w dotychczas obowiązującym regulaminie – m.in zwiększa ilość form konsultacji, ułatwia inicjowanie konsultacji przez obywateli czy wprowadza konsultacje lokalne.
Do najważniejszych zmian w treści regulaminu zaliczyć można obowiązek prowadzenia konsultacji w co najmniej dwóch formach. Choć od jakiegoś czasu w Łodzi spotkania z mieszkańcami stały się regułą, dopiero nowa wersja regulaminu wskazuje konieczność prowadzenia ich każdorazowo (wraz z drugą - pisemną formą konsultacji). Nowością w regulaminie jest także możliwość prowadzenia konsultacji lokalnych. Mogą one być prowadzone w formie uproszczonej (celem przyspieszenia procedury) i dotyczyć mają głównie spraw o niewielkim, osiedlowym zasięgu.
Nowy regulamin ułatwia mieszkańcom zainicjowanie konsultacji społecznych. Teraz już 200 mieszkańców Łodzi może zgłosić do Prezydenta wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych (wcześniej liczba ta była pięciokrotnie większa). Do obowiązkowo konsultowanych dotychczas projektów (obok budżetu Miasta, programów rozwoju Miasta) dołączono wieloletnią prognozę finansową. Co ważne, w nowym regulaminie wprowadzono zapis, iż powyższe dokumenty konsultowane mają być na najwcześniejszym etapie. Oznacza to, że mieszkańcy maja uczestniczyć w procesie powstawania tych projektów od samego początku.
W nowym regulaminie wprowadzono również zapis o konieczności każdorazowego informowania mediów o rozpoczynających się konsultacjach, a także konieczności każdorazowego definiowania zakresu negocjowalnego przy prowadzonych konsultacjach. To ciekawa zmiana, gdyż pozwoli od początku prowadzić dyskusję jedynie w obszarach możliwych do zmiany, unikając np. dyskusji na tematy, w których decyzje już zapadły.
Nowy regulamin konsultacji to efekt prawie rocznej pracy grupy roboczej urzędników i przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak i prowadzonych konsultacji społecznych z organizacjami pozarządowymi oraz komisjami Rady Miejskiej w Łodzi. Dobrze, że wreszcie jest nowy, bardziej precyzyjny dokument określający zasady dialogu społecznego w Łodzi. Dobrze, że tak wiele osób czynnie zaangażowało się w jego powstanie. To z pewnością bardzo dobry znak dla rozwoju partycypacji społecznej w Łodzi.
Źródło: inf. własna