Łódź. Jakie kompetencje dla komórki ds. konsultacji społecznych?
Społeczny monitoring konsultacji przynosi pierwsze efekty. Z pewnością jednym z nich jest powołanie grupy roboczej ds. konsultacji społecznych. To w jej ramach społecznicy wspólnie z urzędnikami pracują nad usprawnieniem mechanizmu konsultacji społecznych z mieszkańcami.
Decyzję o powołaniu grupy roboczej podjęli wiceprezydenci Agnieszka Nowak i Krzysztof Piątkowski. Na chwilę obecną najbardziej pilne wydaje się być określenie zakresu obowiązków i kompetencji komórki miejskiej, która prowadzić będzie konsultacje społeczne. W tym też celu na spotkaniu grupy zaprezentowaliśmy jak takie komórki działają w Krakowie i Warszawie.
Plusami tego modelu są z pewnością spora ilość konsultowanych inwestycji i dobra polityka informacyjna. Minusem ograniczony repertuar stosowanych form konsultacji (np. brak warsztatów) oraz brak partycypacyjnego planowania – konsultacji założeń.
Trochę inaczej to wygląda w Warszawie. Tu z kolei, co niezwykle istotne, konsultuje się już założenia, często gdy konkretne inwestycje nie są jeszcze w planie (np. konsultacji koncepcji modernizacji parku Opaczewskiego, czy konsultacje wytycznych dla ścieżek rowerowych na Bielanach). Plusem są interaktywne formy tych konsultacji, głównie warsztatowe. Przełamuje to bariery między urzędem a mieszkańcami, pozwala lepiej poznać problem. Konsultuje się jednak, głównie rzeczy ‘drobne’, jak np. zagospodarowanie skweru czy ulicy.
Za konsultacje w Warszawie odpowiada Centrum Komunikacji Społecznej. Większość miejskich konsultacji prowadzą jednak dzielnice, a CKS wspiera je merytorycznie. W Warszawie dąży się do tego, by CKS zatwierdzał plany wszystkich miejskich konsultacji, miał nad nimi nadzór, a w każdej dzielnicy i biurze wyznaczony został koordynator konsultacyjny, czyli osoba odpowiedzialna za konsultacje w danym miejscu. Przy okazji prowadzone są równocześnie szkolenia i studia podyplomowe dla koordynatorów konsultacyjnych, z zakresu mediacji, dialogu społecznego itp.
To jest chyba dobra droga również dla Łodzi. Podczas spotkań wszyscy (zarówno strona społeczna, jak i urzędowa) byli zgodni, że konsultacje powinny być prowadzone za pośrednictwem różnych wydziałów miasta i komórek. Naszym zdaniem konieczny jest też nadzór nad konsultacjami ze strony odpowiedzialnej jednostki miasta. Jednostka ta powinna również wspierać merytoryczne inne wydziały (np. pomagając w zaplanowaniu konsultacji i dobraniu odpowiedniej metody). Konieczne jest również, by opiekowała się, zapisanym regulaminie konsultacji portalem internetowym. Ważnym jest też to, by dobrze wyznaczyć priorytety w konsultacjach. Wszystkiego konsultować się nie da (z resztą to nie o to chodzi), stąd warto opracować kryteria wyboru obszarów najważniejszych do konsultacji.
Prace nad kompetencjami komórki prowadzone będą dalej. Na kolejnym spotkaniu (we wtorek 8 lutego) miasto ma zaprezentować swój pomysł na prowadzenie takiej komórki. Ostateczne wypracowanie koncepcji gotowe ma być na koniec marca br.
Nasze prezentacje ze spotkania grupy roboczej
Źródło: inf. własna lodzkie.ngo.pl