Łódź. Dobre praktyki – nowe inspiracje, czyli z wizytą studyjną w Warszawie
30 przedstawicieli organizacji pozarządowych z łódzkiego inkubatora wzięło udział w wizycie studyjnej w Warszawie. Odwiedzili m.in. Fundację Batorego, redakcję ngo.pl i wiele innych organizacji oraz instytucji.
Wyjazd służyć miał przede wszystkim poznaniu działań doświadczonych organizacji, wymianie doświadczeń, zdobyciu wiedzy o programach dotacyjnych. Wizytę rozpoczęliśmy od Fundacji Batorego. Tu mogliśmy usłyszeć o konkursach grantowych ogłaszanych corocznie dla NGO'sów. Poznaliśmy programy: Demokracja w Działaniu czy Równe Szanse. Dowiedzieliśmy się, że fundacja wspiera organizacje lokalne, rozwiązujące problemy w swoim środowisku. Tu liczy się przede wszystkim zaangażowanie mieszkańców, władz i całego otoczenia we wspólne działanie na rzecz rozwiązania konkretnego problemu. Chodzi o to by wspólnie wypracowane rozwiązania zostały wprowadzone w życie, dlatego też niezbędnym jest pozyskanie przedstawicieli władz jako sojuszników przy realizacji projektów – usłyszeliśmy.
Szymon Osowski ze Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich opowiadał nam czym zajmuje się pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej i dlaczego dostęp do informacji jest tak istotny dla każdego z nas. Prawo dostępu do informacji publicznej to jedno z najważniejszych praw człowieka. Każdy z nas ma prawo wiedzieć jak np. wydatkowane są pieniądze z naszych podatków, Dlatego też Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej pomaga wszystkim, którym tego prawa odmówiono - mówił. Ale prawo działa w dwie strony. Również organizacje pozarządowe dysponując środkami publicznymi są zobowiązane upubliczniać informacje na ten temat. Nie możemy o tym zapominać - przestrzegał.
W redakcji portalu www.ngo.pl dowiedzieliśmy się jak korzystać z największego portalu pozarządowego w Polsce – gdzie szukać porad, jak dodawać newsy. Iza Dembicka, która prowadziła spotkanie sporo czasu poświęciła pokazując, jak budować informacje, jak zaciekawić czytelnika, dawała też wskazówki jak współpracować z mediami i promować swoje działania. Kluczem w działalności organizacji jest poszukiwanie sojuszników i współpraca z partnerami. Organizując jakąś akcję nie liczmy, że ktoś się sam o nas dowie lub domyśli o co nam chodzi. Musimy sami pielęgnować relacje - powiedziała. Z pewnością inspirującym było spotkanie Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Tu usłyszeliśmy sporo o programach badawczych organizacji, takich jak np. Foresight obywatelski czyli proces przygotowywania się na przyszłość. Dogłębne zrozumienie czynników, jakie mogą kształtować przyszłość, to klucz do planowania strategicznego w organizacji. Pozwala nam to lepiej przygotować się na nadchodzące zmiany, wykorzystać pojawiające się szanse, ograniczyć ryzyko i unikać zagrożeń' - przekonywał Wojciech Rustecki.
Pierwszy dzień naszej wizyty zakończył się uroczystą kolacją. Tam znaleźliśmy czas zarówno na dobrą zabawę, jak i refleksje nad udziałem w projekcie. Kolacja była też doskonałą okazją by wręczyć uczestnikom certyfikaty ukończenia kursu w ramach inkubatora.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od spotkania z Panią Ireną Koźmińską z Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Tu z kolei posłuchaliśmy jak można zjednać otoczenie wokół wartości, które reprezentuje organizacja. Blisko dwa tysiące koordynatorów i wolontariuszy w domach kultury, szpitalach, bibliotekach w całym kraju to zespół, który organizacja budowała przez lata. Teraz łatwiej jest jej realizować swoje cele.
Naszą wizytę w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej otworzył dyr. Krzysztof Więckiewicz, zapewniając o lepszej z roku na rok współpracy z ngosami w ramach Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Spotkanie w ministerstwie było odpowiednim miejscem by dopytać właśnie o realizację projektów z FIO. Mogliśmy dowiedzieć się w jakich przypadkach możemy liczyć na przychylność grantodawcy, a jakich granic nie możemy przekroczyć realizując projekt z funduszu. - Zwykle, gdy organizacja nie zaangażowała w działania projektowe tak dużo osób jak zakładała, a podjęła niezbędne działania ku temu, uznajemy takie wytłumaczenie – zapewniał jeden z przedstawicieli ministerstwa, odpowiadając na pytania dotyczące frekwencji podczas realizacji projektów.
Ostatnią organizacją w naszym rozkładzie była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Seria prezentacji o programach dotacyjnych była solidną dawką wiedzy na zakończenie naszej wizyty w Warszawie. Dowiedzieliśmy się m.in. na jakich zasadach można ubiegać się o dofinansowanie projektu młodzieżowego (Program Młodzież w Działaniu), jak wziąć udział w programie edukacyjnym dla dorosłych (Grundvig), a także o polsko-litewskim…sporze o Mickiewicza (przy okazji dyskusji dot. Funduszu Polsko-Litewskiego). Wyjazd był z pewnością ciekawym doświadczeniem i dużym zastrzykiem wiedzy. Możliwość spotkania i rozmowy z liderami sektora obywatelskiego zmotywowały nas do pracy i jeszcze aktywniejszego działania na swoim podwórku. I o to nam właśnie chodziło.
Źródło: inf. własna lodzkie.ngo.pl