30 – tyle propozycji warszawskich centrów lokalnych zgłoszonych zostało przez mieszkańców stolicy. Oddział Warszawski SARP, przygotowujący na zlecenie m.st. Warszawy "Studium centrów lokalnych", jesienią przedstawi listę dziesięciu priorytetowych lokalizacji.
– Podstawowe zadanie procesu w postaci opracowania metodologii i wyznaczenia sieci centrów lokalnych w Warszawie zostało zrealizowane, jednak określenie 10-ciu inwestycji priorytetowych wymaga dalszych szczegółowych analiz prawnych i logistycznych. Opracowana została lista wstępnych rekomendacji, która przedstawiona została na spotkaniu oraz profilu „Warszawskie Centra Lokalne” na FB. Zestaw ten jest żywo komentowany i ciągle napływają do nas nowe opinie i wnioski dotyczące finalnego wyboru – mówi Marta Happach, wiceprezes oddziału Warszawskiego SARP.
Temat utworzenia w stolicy centrów lokalnych, które mają skupiać i łączyć lokalną społeczność, spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, aktywistów i mediów. Realizacja projektu pokazała, że podstawowy wpływ na sposób funkcjonowania centrów lokalnych powinny mieć społeczności lokalne a wytyczne dla poszczególnych realizacji powinny być wypracowane w ramach konsultacji społecznych. W związku z powyższym, Oddział Warszawski SARP złożyło wniosek o wydłużenie terminu zakończenia prac nad studium. Finałowa publikacja wraz z listą pierwszych 10 priorytetowych inwestycji oraz scenariuszem działania przedstawiona zostanie we wrześniu br. Wtedy też zorganizowana zostanie otwarta dyskusja na temat opracowania. Wniosek ten został pozytywnie przyjęty przez miasto.
Dotychczas odbyło się sześć spotkań z mieszkańcami, na których dyskutowano m.in. o celach i założeniach projektu oraz o miejscach z największym potencjałem na przyszłe centra lokalne. Omówione zostały także poszczególne dzielnice m.st. Warszawy pod tym kątem. Na dwóch spotkaniach podsumowujących zaprezentowane zostały rekomendacje wypracowane przez zespół ekspercki w postaci mapy oraz 24 lokalizacji priorytetowych:
- Bemowo – WCL rejon ul. Konarskiego i Klubu Karuzela („CL Karuzela”)
- Bemowo – WCL przy skrzyżowaniu ul. Człuchowskiej i Powstańców Śląskich („CL Hala Wola”)
- Białołęka – WCL przy skrzyżowaniu ul. Światowida i Ćmielowskiej („CL Światowida)
- Białołęka - WCL Magiczna
- Bielany – WCL w rejonie ul. Kwitnąca, Nerudy i Conrada („CL Chomiczówka”)
- Bielany - WCL ("CL Stare Bielany")
- Mokotów – WCL Rzymowskiego/Gotarda („CL Dom Kultury KADR) 8. Ochota – WCL przy skrzyżowaniu Racławickiej i Mołdawskiej („CL Mołdawska”) 9. Praga Południe – WCL ul. Ostrzycka („CL Przyczółek Grochowski)
- Praga Południe - WCL Kinowa
- Praga Północ – WCL przy placu Hallera („CL Plac Hallera”)
- Rembertów – WCL przy al. Chruściela /Paderewskiego
- Targówek – WCL przy ul. Kondratowicza („CL Kondratowicza”)
- Targówek - WCL Willa Siarczana
- Ursus – WCL [adres] („CL Niedźwiadek”)
- Ursynów – WCL przy ul. Nugat („CL Nugat”)
- Wawer - CL przy stacji Falenica i ul. Walcowniczej (“CL Falenica”)
- Wawer – WCL rejon stacji PKP Międzylesie („CL Międzylesie”)
- Wesoła – WCL ul. 1 Praskiego Pułku („CL Wesoła Centrum”)
- Wilanów – WCL u zbiegu ul. Sobieskiego i Nałeczowskiej („CL Nałęczowska”)
- Włochy – WCL ul. Popularna/Chrobrego oraz ul. Globusowa („CL Stacja Włochy)
- Wola – WCL u zbiegu ul. Górczewskiej i Olbrachta („CL Olbrachta”)
- Żoliborz – WCL [adres] („CL Hala Marymont”) 24. Żoliborz – WCL [adres] („CL Plac Grunwaldzki”)
- Bemowo – WCL przy skrzyżowaniu ul. Człuchowskiej i Powstańców Śląskich („CL Hala Wola”)
Projekt Warszawskie Centra Lokalne
Centra lokalne mają służyć mieszkańcom. To wielofunkcyjne miejsca i place miejskie, które skupiają i łączą społeczność lokalną, sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych i sąsiedzkich oraz tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu wolnego. Powierzchnie te to sklepiki z lokalnymi produktami, wystawy, gastronomia, biura dla start-upów, targi okolicznościowe i wiele więcej.
– Centra aktywności lokalnej pomogą aktywować mieszkańców, zapraszać i pobudzać ich do działania. Staną się przestrzenią spotkania różnych ludzi i inicjatyw. Można tu będzie poznać sąsiadów i aktywistów, zrobić zakupy, zaangażować się w lokalne przedsięwzięcia, zrealizować własne pomysły, wziąć udział w warsztatach, otwartych spotkaniach, imprezach kulturalnych lub też po prostu wypić kawę, przeczytać prasę lokalną – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Zadaniem SARP wskazanym przez Miasto Stołeczne Warszawa jest wybór i rekomendacja 10 miejsc w stolicy, w których zostaną przeprowadzone działania inwestycyjne dopasowane do lokalnych potrzeb, w wyniku których stworzone lub wzmocnione zostaną centra lokalne. Prace nad studium potrwają do końca września br. Prowadzi je zespół pod przewodnictwem prof. ndzw arch. Krzysztofa Domaradzkiego (Wydział Architektury PW) w składzie: arch. Marlena Happach (OW SARP), dr inż. arch. Katarzyna Sadowy (OW SARP) oraz arch. Aleksandra Wasilkowska (OW SARP), dr Anna Domaradzka–Widła (Instytut Studiów Społecznych UW).
Źródło: Urząd m.st. Warszawa