Instytut Spraw Publicznych zachęca do zapoznania się z listem otwartym w sprawie traktatu europejskiego.
W tym roku mija pięćdziesiąt lat od podpisania Traktatów Rzymskich, które do dzisiaj kształtują proces integracji europejskiej. Gdyby wydarzenia historyczne potoczyły się inaczej, Polska byłaby jednym z sygnatariuszy Traktatów. Pamięć historyczna o działaniach na rzecz zjednoczonej Europy takich mężów stanu, jak Władysław Sikorski, czy Edward Raczyński wymaga abyśmy dzisiaj uroczyście podkreślili fakt obecności niepodległej i demokratycznej Polski w Unii. Apelujemy do naszych władz o godne uczczenie 50. rocznicy Traktatów Rzymskich.
Model integracji europejskiej wyznaczony w 1957 roku pozostaje nadal aktualny. Wytyczne Traktatów Rzymskich muszą być nieustannie wypełniane treścią. Dotyczy to przede wszystkim czterech podstawowych swobód jednolitego rynku - swobody przepływu osób, towarów, kapitału i usług. Nie może być dla nich barier w całej Unii Europejskiej, obejmującej dzisiaj dwudziestu siedmiu członków.
Jednocześnie, Unia Europejska potrzebuje nowoczesnych ram prawnych, adekwatnych do obecnych wyzwań. W tym półroczu wznowione zostają prace nad nowym europejskim traktatem. Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa należy do zwolenników wzmacniania integracji europejskiej. Taki model przyszłości Unii Europejskiej leży w polskim interesie narodowym. Ponadto, wszystko wskazuje na to, że Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy, uzyskałby w referendum zdecydowane poparcie Polaków.
Zwracamy się do Prezydenta i Premiera o aktywne zaangażowanie w prace nad nowym traktatem europejskim. Wzywamy do zaakceptowania jako punktu wyjścia do dyskusji podpisanego już przez Rząd RP Traktatu Konstytucyjnego.
Wzywamy do ograniczenia propozycji zmian do minimum niezbędnego dla osiągnięcia konsensu, pozwalającego na ratyfikację traktatu przez wszystkie państwa członkowskie . Apelujemy, aby w pracach nad nowym traktatem Polska kierowała się potrzebą maksymalnego usprawnienia Unii Europejskiej i nadania jej bardziej wspólnotowego charakteru, zgodnego z duchem Traktatów Rzymskich.
Po pięćdziesięciu latach mamy wolną rękę w budowaniu zjednoczonej i silnej Europy, o której marzyli nasi poprzednicy. Obecnie przed Polską stoi wybór czy włączyć się do prac nad traktatem w duchu współpracy z naszymi partnerami czy stać na uboczu. Doświadczenia historyczne i racja stanu Polski wymaga abyśmy zajęli należne nam miejsce w centrum wydarzeń europejskich.
Andrzej Ananicz, Jan Barcz, Krzysztof Bobiński,
Marek Borowski, Halina Borowska, Lena Kolarska-Bobińska, Jacek
Kucharczyk, Jan Kułakowski, Zdzisław Najder, Marek Antoni Nowicki,
Andrzej Olechowski, Janusz Onyszkiewicz, Jerzy Regulski, Dariusz
Rosati, Marek Safjan, Marek Siwiec, Paweł Śpiewak, Paweł
Świeboda