Organizacje członkowskie Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz 250 przedstawicieli dolnośląskich organizacji pozarządowych - uczestników V Targów NGO Dzień Społecznej Super Mocy wystosowało do pani premier list otwarty w sprawie przedstawionych przez panią premier zmian w systemie funkcjonowania tzw. trzeciego sektora oraz serią negatywnych informacji w mediach publicznych, zawierających nieprawdziwy obraz pracy organizacji pozarządowych.
Szanowna Pani Premier,
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych jest największą organizacją parasolową na Dolnym Śląsku, skupiającą blisko 200 stowarzyszeń i fundacji. Zwracamy się do Pani, zaniepokojeni przedstawionymi przez Panią w ostatnich dniach planami zmian w systemie funkcjonowania tzw. trzeciego sektora oraz serią negatywnych informacji w mediach publicznych zawierających nieprawdziwy obraz pracy organizacji pozarządowych. Szczególnie krzywdzące dla wielu osób, zaangażowanych w bezinteresowne działania na rzecz innych, są sugestie, że kierują się oni wyłącznie swoim, prywatnym interesem. Obawiamy się, że takie mijające się z prawdą przekazy zniszczą, budowane przez nas od lat, zaufanie społeczne, które jest podstawą naszej działalności.
Wolność zrzeszania się obywateli i tworzenia organizacji pozarządowych jest jednym z najważniejszych praw konstytucyjnych, które są podstawą funkcjonowania naszego społeczeństwa. Jako Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, od lat uważnie przyglądamy się procesom zmian prawnych i społecznych, dotyczących sektora pozarządowego w Polsce. Szczególną uwagę zwracamy na pojawiające się propozycje zmian ustawowych.
Zapowiadane przez Panią ostatnio plany "uporządkowania” sektora pozarządowego, z jednoczesnym powołaniem Narodowego Centrum Wspierania Społeczeństwa Obywatelskiego niepokoją nas, gdyż powstały w negatywnej atmosferze i bez szerokich konsultacji społecznych. A przecież dotyczą wielu tysięcy osób działających w tysiącach organizacji na terenie kraju.
Przedstawiciele organizacji członkowskich Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, uczestniczący w Walnym Zebraniu w dniu 25 listopada 2016 r. oraz uczestnicy Dolnośląskich Targów NGO w dniu 26 listopada 2016 r. zgłaszają liczne pytania i obawy dotyczące planowanych zmian, na które nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedzi. Rosnąca niepewność oraz poczucie zagrożenia wśród organizacji społecznych destabilizują naszą pracę oraz dalszy rozwój.
Uważamy, że administracja państwowa powinna stwarzać warunki do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, jednak nie ingerując w jego wewnętrzną samoorganizację i wolność działania. Przede wszystkim jednak, nie może narzucać mu rozwiązań odgórnie. Jest to sprzeczne z ideą działania organizacji, które nawet w swojej nazwie mają określenie "pozarządowe", czyli działające odmiennie od scentralizowanych modeli stosowanych w innych dziedzinach życia publicznego.
Jednocześnie wierzymy, że budowanie społeczeństwa obywatelskiego, zwiększanie kapitału społecznego, leży w naszym wspólnym interesie. Dlatego deklarujemy pełną gotowość do aktywnego włączenia się w proces tworzenia dobrego prawa.
Z wyrazami szacunku,
Organizacje członkowskie Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz 250 przedstawicieli dolnośląskich organizacji pozarządowych - uczestników V Targów NGO Dzień Społecznej Super Mocy.
Krzyżowa k. Świdnicy, 26.11.2016 r.
Źródło: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych