List organizacji do Komisji Europejskiej w sprawie deinstytucjonalizacji
80 organizacji pozarządowych, inicjatyw obywatelskich oraz przedstawicieli samorządu podpisało się pod listem do Komisji Europejskiej w zawiązku z prowadzonymi uzgodnieniami między Komisją Europejską a polskimi ministerstwami prawie aneksu do polskich Wytycznych EFS+. Aneks ma regulować kwestie „otwierania się placówek całodobowych” na usługi świadczone w społeczności lokalnej. Organizacje wyrażają niepokój, że nie zostały zaproszone do dialogu w tej sprawie oraz proszą o zablokowanie rozwiązań proponowanych przez Polskę związanych z procesem deinstytucjonalizacji oraz finansowania opieki wytchnieniowej i placówek całodobowych.
Komisja Europejska
Dyrekcja Generalna ds.
Zatrudnienia, Spraw Społecznych
i Włączenia Społecznego
Do środowiska organizacji obywatelskich w Polsce dotarły informacje o prowadzonych obecnie uzgodnieniach między Komisją Europejską a Ministerstwami: Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie aneksu do polskich Wytycznych EFS+. Aneks ma regulować kwestie „otwierania się placówek całodobowych” na usługi świadczone w społeczności lokalnej.
Nie znamy szczegółowych zapisów aneksu, gdyż jako partnerzy społeczeństwa obywatelskiego nie zostaliśmy zaproszeni do dialogu i dyskusji w tej sprawie. Jesteśmy pełni obaw, że zaproponowane w aneksie rozwiązania umożliwią finansowanie placówek całodobowych (zwłaszcza domów pomocy społecznej i podmiotów prowadzących w ramach działalności gospodarczej placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku). Najbardziej obawiamy się, że zapisy aneksu umożliwią tworzenie w domach pomocy społecznej mieszkań wspomaganych, co jest całkowitym zaprzeczeniem idei niezależnego życia i jest sprzeczne z aktami prawa międzynarodowego ratyfikowanymi przez Polskę, w szczególności Konwencją ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, Konwencją ONZ o prawach dziecka, jak również Kartą Praw Podstawowych. Dlatego też zwracamy się do Państwa z prośbą o zablokowanie takich rozwiązań oraz o włączenie partnerów społeczeństwa obywatelskiego do dialogu w tej sprawie, abyśmy mogli wspólnie zaproponować rozwiązania, które będą wspierały rzeczywistą deinstytucjonalizację, a nie prowadziły do wytrącania środków EFS+ na działania, które nie sprzyjają niezależnemu życiu.
Ponadto Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej usiłuje dodatkowo przeprowadzić rozwiązania zmieniające polskie wytyczne EFS+ dotyczące finansowania opieki wytchnieniowej. Usiłuje doprowadzić do sytuacji, w której wsparcie wytchnieniowe o charakterze całodobowym będzie realizowane i finansowane wyłącznie w tych placówkach, które podlegają nadzorowi administracji rządowej, co w dużej mierze dotyczy długoterminowych placówek całodobowych. Obraźliwie przedstawia się sytuację, jakoby obecna opieka sprawowana była w „garażach, hostelach, hotelach, halach, magazynach”, co jest nieprawdziwe i obrażające zarówno sektor organizacji obywatelskich, który już dzisiaj realizuje wiele działań w tym zakresie, jak również małe ośrodki pomocy społecznej realizujące wsparcie wytchnieniowe w warunkach domowych. Takie propozycje zgłaszane bez społecznej dyskusji i dialogu mogą budzić tylko oburzenie. […]