Sprawozdanie finansowe (potocznie tzw. bilans) jest zwykle sporządzane za konkretny rok – np. za 2017. Jeśli NGO ulega likwidacji, sporządzane są dwa sprawozdania finansowe – jedno za okres od początku roku do dnia rozpoczęcia likwidacji (a ściślej rzecz biorąc na dzień poprzedzający likwidację), a drugie za okres od rozpoczęcia likwidacji do dnia jej zakończenia. Sytuacja jednak się komplikuje, jeśli pomiędzy rozpoczęciem procesu likwidacji NGO a jego zakończeniem skończył się rok i zaczął kolejny.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Sprawozdanie finansowe za okres od rozpoczęcia likwidacji do jej zakończenia stanowi element sprawozdania likwidatora z czynności, jakie wykonał w czasie likwidacji – czyli sprawozdanie to jest składane do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o wykreślenie likwidowanej NGO z KRS.
Za jakie okresy sporządza się sprawozdanie finansowe?
Likwidacja NGO jest sytuacją szczególną, która powoduje zmiany w okresach, za jakie sporządza się sprawozdanie finansowe.
W ustawie wiąże się sporządzenie sprawozdania finansowego z terminem „otwierania” i „zamykania” ksiąg rachunkowych. Sprawozdanie sporządza się za okres od otwarcia do zamknięcia ksiąg rachunkowych. W przepisach można też spotkać się z pojęciem „dzień bilansowy” – jest to dzień, na który sporządza się sprawozdanie finansowe, czyli jest to też dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.
Otwarcie ksiąg rachunkowych następuje m.in.:
- na początek każdego roku obrotowego,
- na dzień rozpoczęcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych następuje m.in.:
- na dzień kończący rok obrotowy,
- na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie,
- na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości.
Tak więc likwidacja oznacza otworzenie ksiąg rachunkowych (i na jej koniec zamknięcie), a zatem powstaje obowiązek sporządzenia sprawozdania. Do tego dochodzą pozostałe obowiązki związane ze sprawozdaniem finansowym: tj. jego zatwierdzenie w odpowiednim czasie i przesłanie do urzędu skarbowego.
Terminy związane ze sprawozdaniem finansowym:
- Sporządzenie sprawozdania finansowego powinno nastąpić najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku obrotowego (dnia bilansowego).
- Zatwierdzenie sprawozdania finansowego powinno nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia zakończenia roku obrotowego (dnia bilansowego).
- Złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego powinno nastąpić w ciągu 10 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
W stowarzyszeniach sprawozdania finansowe zatwierdzane są najczęściej przez Walne Zebranie, a w fundacjach – przez Radę Fundacji (o ile jest). Kto konkretnie jest odpowiedzialny za zatwierdzenie – powinno wynikać ze statutu organizacji. Wraz z podjęciem decyzji o likwidacji i z wyborem likwidatora tylko zarząd przestaje pełnić swoją funkcję, ale pozostałe organy, w tym kontrolno-nadzorcze nadal istnieją i pełnią swoją funkcję.
Odpowiadając na pytanie organizacji pozarządowej
-
Od początku roku (1 stycznia 2017 r.) do dnia poprzedzającego postawienie fundacji w stan likwidacji (30 listopada 2017 r.)
-
Od dnia rozpoczęcia likwidacji (1 grudnia 2017 r.) – do końca roku (31 grudnia 2017 r.)
- Od początku roku (1 stycznia 2018 r.) – do dnia zakończenia likwidacji (np. do 30 kwietnia 2018 r. – jeśli tego dnia likwidacja zostanie zakończona)
Sprawozdania finansowe powinny być podpisane przez likwidatora (lub likwidatorów jeśli jest ich kilku), zatwierdzone przez odpowiedni organ NGO oraz złożone do urzędu skarbowego.
Sprawozdania finansowe za okres od rozpoczęcia do zakończenia likwidacji (w tym przypadku są to dwa sprawozdania) składa się też do KRS jako załącznik do formularza o wykreślenie organizacji (KRS-X2). Tak więc sprawozdania za okres od rozpoczęcia likwidacji składa się zarówno do urzędu skarbowego, jak i do KRS.
Podstawa prawna:
(Dz.U.2018.395 t.j. z dnia 2018.02.20)
Art. 3.
- Ilekroć w ustawie jest mowa o:
(…)
9) roku obrotowym - rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy;
10) dniu bilansowym - rozumie się przez to dzień, na który jednostka sporządza sprawozdanie finansowe;
(…)
Art. 12.
- Księgi rachunkowe otwiera się, z zastrzeżeniem ust. 3:
1) na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym,
2) na początek każdego następnego roku obrotowego,
3) na dzień zmiany formy prawnej,
4) na dzień wpisu do rejestru połączenia jednostek lub podziału jednostki, powodujących powstanie nowej jednostki (jednostek),
5) na dzień rozpoczęcia likwidacji lub ogłoszenia upadłości
- w ciągu 15 dni od dnia zaistnienia tych zdarzeń.
- Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3, 3a, 3b i 3c:
1) na dzień kończący rok obrotowy,
2) na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie,
3) na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej,
4) w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, to jest na dzień wpisu do rejestru tego połączenia,
5) na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, to jest na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału,
6) na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości,
7) na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami – nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.
(…)
Art. 45.
- Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2, oraz na inny dzień bilansowy, stosując odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b, zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, określone w rozdziale 4. (…)
Art. 52.
-
Kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy.
-
Sprawozdanie finansowe podpisuje - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.
- Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio również do:
1) sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień określony w art. 12 ust. 2 lub na inny dzień bilansowy;
(…)
Art. 53.
- Roczne sprawozdanie finansowe jednostki, z zastrzeżeniem ust. 2b, podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego.(…)
Śledź na bieżąco
Przepisy dotyczące sprawozdawczości często się zmieniają. Szukaj AKTUALNYCH informacji!
Z wszystkimi aktualnymi wiadomościami dotyczącymi sprawozdań finansowych w 2020 r. zapoznasz się tu > (kategoria) SPRAWOZDANIA.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23