Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
„PSOUU inkubatorem kapitału społecznego” to nazwa nowego projektu realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, w partnerstwie z Kołem PSOUU w Krośnie oraz Inclusion Europe. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
„PSOUU inkubatorem kapitału społecznego” to innowacyjna inicjatywa skierowana do liderów Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) – działaczy Kół terenowych, którzy podejmują decyzje co do bieżącej działalności i kierunków rozwoju merytorycznego, organizacyjnego i ekonomicznego Kół oraz reprezentują je w środowiskach zewnętrznych, jak również samych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Reklama
Projekt realizowany jest w okresie od maja 2013 r. do września 2014 r. na terenie województw i miast: warmińsko-mazurskie (Działdowo), pomorskie (Gdynia), mazowieckie (Pruszków), łódzkie (Zgierz), śląskie (Cieszyn), dolnośląskie (Głogów), świętokrzyskie (Kielce), podkarpackie (Krosno), lubuskie (Gorzów Wielkopolski) i zachodniopomorskie (Kołobrzeg).
Głównym celem projektu jest podniesienie umiejętności obywatelskich i zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz społeczności skupionych wokół tychże osób - przede wszystkim liderów PSOUU, w demokratycznych strukturach społecznych.
Szczególny nacisk w projekcie położony jest na wzmacnianie roli liderów PSOUU poprzez doskonalenie u nich umiejętności koniecznych w zarządzaniu nowoczesną organizacją pozarządową. Służyć temu będą Makroregionalne Warsztaty Liderskie, przeprowadzone w okresie od stycznia do czerwca 2014r., a w których weźmie udział 200 członków zarządów i komisji rewizyjnych z Kół terenowych PSOUU. Dla najwyższej kadry menedżerskiej PSOUU – członków Zarządu Głównego Stowarzyszenia przewidziano dodatkowe specjalistyczne szkolenia m.in. doskonalące umiejętności podejmowania decyzji strategicznych i tworzenia planów rozwoju dla organizacji. Wszystkie warsztaty zostaną dopasowane do stanu wiedzy i potrzeb edukacyjnych uczestników. Informacji o nich dostarczy przeprowadzone w okresie od października do grudnia 2013r. badanie.
Wymianie doświadczeń i poglądów między PSOUU i jego liderami, a osobami z niepełnosprawnością intelektualną i wszystkimi środowiskami działającymi na ich rzecz służyć będzie internetowa Platforma Multimedialna – dostęp przez www.psouu.org.pl. Znajdą się na niej nie tylko informacje na temat samego projektu i kolejnych etapów jego realizacji, ale także wiele, interesujących materiałów archiwalnych (dział: Szkoła Liderów PSOUU) - teksty prasowe, wywiady, filmy, zdjęcia, materiały telewizyjne i audycje radiowe itp. pokazujące w jaki sposób dzięki silnym liderom tworzyły się i działają regionalne struktury Stowarzyszenia liczącego obecnie 124 Koła terenowe w całym kraju.
Dzięki wieloletnim działaniom lobbingowym PSOUU, do polskiego ustawodawstwa i literatury fachowej, jak również – coraz częściej – do mowy codziennej, został wprowadzony termin: niepełnosprawność intelektualna. Natomiast określenie: upośledzenie umysłowe, jest już używane rzadko ze względu na swój stygmatyzujący charakter. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które w tym roku obchodzi Jubileusz 50-lecia działalności, stanęło więc przed koniecznością zmiany dotychczasowej nazwy i logotypu. Nowa identyfikacja wizualna Stowarzyszenia, o której kształcie zadecydują wszyscy jego członkowie, zostanie przygotowana przez profesjonalną agencję reklamową/public relations a przedstawiona publicznie pod koniec 2013r.
Projekt pn. „PSOUU inkubatorem kapitału społecznego” zakończy konferencja zorganizowana w Warszawie, w III kwartale przyszłego roku. Uczestnicy konferencji (ok. 300 osób) otrzymają raport z realizacji projektu zawierający materiały merytoryczne z Liderskich Warsztatów Makroregionalnych oraz przykłady dobrych praktyk menedżerskich stosowanych w Kołach terenowych PSOUU.
Informacje o realizatorach projektu:
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - największa organizacja pozarządowa działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Stowarzyszenie jest prawnym kontynuatorem powstałego w 1963r.przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci - Komitetu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1991r. Celem Stowarzyszenia jest podejmowanie działań na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin. Obecnie Stowarzyszenie zrzesza ok.12 tysięcy członków – rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną, same te osoby, ich przyjaciół i pracujących z nimi specjalistów (pedagogów specjalnych, psychologów, terapeutów itp.). Stowarzyszenie działa poprzez 124 Koła terenowe. Koła prowadzą ponad 400 różnych placówek terapeutycznych i innych form wsparcia, które umożliwiają rehabilitację, terapię, edukację, a także zapewniają doradztwo prawne i zawodowe, wsparcie w zatrudnieniu, dostęp do kultury i aktywne życie blisko 25 tys. dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w całym kraju. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym jest członkiem Inclusion Europe, europejskiej części Inclusion International - międzynarodowego związku stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych (członka European Disability Forum – Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych). Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym jest organizacją pożytku publicznego. Działania Stowarzyszenia na rzecz godnego życia Polaków z niepełnosprawnością intelektualną można wesprzeć przekazując jej 1% podatku dochodowego – KRS: 0000162757.
W 2013r. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym obchodzi Jubileusz 50-lecia.
Patronem Honorowym wydarzeń jubileuszowych jest
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski,
a Patronami:
Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ewa Kopacz,
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz,
Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka,
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda
oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Patroni Medialni: magazyny - "Społeczeństwo dla Wszystkich" i "Integracja"
oraz portale: www.niepelnosprawni.pl i www.ngo.pl.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie - należy do najprężniej działających Kół terenowych PSOUU. Powstało w 1981 r. Obecnie prowadzi niemal wszystkie formy wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną: Ośrodek Wczesnej Interwencji, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Świetlicę Socjoterapeutyczną i mieszkania wspomagane. PSOUU Koło w Krośnie zajmuje się także organizacją: wyjazdowych form rehabilitacji i rekreacji (turnusy, wycieczki, pikniki, imprezy integracyjne itp.), festiwali, przeglądów twórczości artystycznej (w ramach Koła działają trzy grupy teatralne: „Imago”, „Mała Scena”, „Impresja”), zawodów sportowych i innego rodzaju konkursów. Koło prowadzi również usługi pralnicze, jak również zajmuje się - dzięki inicjatywie franchisingu społecznego - produkcją i sprzedażą podpałek ekologicznych. Koło wspiera informacjami i poradami osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny, przyjaciół oraz specjalistów. PSOUU Koło w Krośnie wzorowo współpracuje z władzami (samorządowymi i przedstawicielami urzędów centralnych) oraz innymi organizacjami pozarządowymi na swoim terenie. Prezesem Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym jest Joanna Janocha, członek Koła w Krośnie i jego Elektor.
Inclusion Europe - Europejskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ich Rodzin. Powstało w 1988 r. Reprezentuje osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich bliskich w Europie, walczy o ich równe prawa i pełny udział we wszystkich dziedzinach życia. Obecnie, Inclusion Europe skupia 50 organizacji pozarządowych o zasięgu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną z całego kontynentu. Organizacje członkowskie wspiera fachową wiedzą. Ma także ogromny wpływ na europejską politykę dotyczącą osób z niepełnosprawnością intelektualną. Inclusion Europe jest członkiem Inclusion International oraz European Disability Forum – Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.
Instytucja współfinansująca
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych, zawartych 20 grudnia 2007 r. w Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich trafi do dziesięciu nowych państw członkowskich. Dla Polski, Program Szwajcarski przewiduje niemal połowę środków, czyli ok. 489 mln CHF. Fundusze szwajcarskie mają na celu zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych istniejących pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami UE oraz różnic na terytorium samej Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym. Fundusze Szwajcarskie wspierają instytucje publiczne i prywatne oraz organizacje pozarządowe. W ramach Funduszy można uzyskać dotacje na działania z obszarów: 1/bezpieczeństwo, stabilność, wsparcie reform; 2/środowisko i infrastruktura; 3/ sektor prywatny; 4/ rozwój społeczny i zasobów ludzkich.
Operatorem Grantu blokowego dla Organizacji Pozarządowych i Polsko-Szwajcarskich Regionalnych Programów Partnerskich jest: ECORYS Polska Spółka z o.o.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.