Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji w Polsce nagrodzeni przez MEN i KE
10 autorów najlepszych projektów zgłoszonych do konkursu „Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce” odebrało statuetki i wyróżnienia z rąk Krzysztofa Stanowskiego – podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Karela Bartaka – przedstawiciela Komisji Europejskiej. 25 lutego 2010 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta gala zamykająca obchody Roku w Polsce.
Komisja Europejska ogłosiła rok 2009 Europejskim Rokiem Kreatywności i Innowacji (ERKiI). Jego celem było uświadomienie wszystkim, że kreatywność i innowacyjność to najważniejsze cechy decydujące o gospodarczym, kulturalnym czy naukowym rozwoju regionów i krajów, ale także o indywidualnym rozwoju każdego człowieka. Przedsięwzięcia odbywające się w ramach obchodów Roku w Polsce udowodniły, że Polacy są kreatywni i chętnie realizują nowatorskie i efektywne inicjatywy, odpowiadające na aktualne wyzwania społeczne, gospodarcze i edukacyjne. Każdy projekt zgodny z celami ERKiI mógł ubiegać się o patronat Roku przyznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Patronat otrzymało 261 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, instytucje publiczne, szkoły, i firmy. Ponad setka spośród nich walczyła o tytuł „Lidera Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji”. Komisja Konkursowa wyłoniła dziesięciu laureatów.
Gośćmi uroczystej gali w Filharmonii Narodowej byli: Karel Bartak – przedstawiciel Komisji Europejskiej, dr Magdalena Starczewska-Krzysztoszek – dyrektor Departamentu Badań i Analiz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i dr Ryszard Praszkier - dyrektor szkolenia międzynarodowego personelu w organizacji „Ashoka – Innowatorzy dla Dobra Publicznego”. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele ministerstw, instytucji i organizacji zajmujących się edukacją, organizacji pozarządowych i mediów.
Uczestników uroczystości powitał Mirosław Marczewski, p.o. dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – instytucji, która koordynowała obchody Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji w Polsce.
Odczytano list prezydenta Lecha Wałęsy, Ambasadora ERKiI w Polsce – skierowany do uczestników i laureatów Konkursu. Napisał on między innymi: „Pragnę serdecznie pogratulować wyróżnianym dziś Liderom Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce, za ich osobisty wkład i inicjatywy zmierzające do unowocześnienia naszego kraju oraz prosić Państwa o dalszą aktywność.”
Karel Bartak w swoim wystąpieniu podkreślił, że z Polski pochodzi najwięcej innowacyjnych projektów zgłoszonych na europejską stronę Roku Kreatywności i Innowacji. Nasz kraj okazał się liderem wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby wyróżnionych patronatem projektów. Karel Bartak powiedział też, że celem ogłaszania przez Komisję Europejską haseł na kolejne lata jest zwrócenie uwagi na istotne i wspólne dla wszystkich krajów europejskich tematy, które powinny stać się przedmiotem debaty społecznej i politycznej w Unii Europejskiej. Tematem przewodnim bieżącego 2010 roku jest walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Minister Krzysztof Stanowski, Krajowy Koordynator ERKiI w Polsce, w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie wpływu innowacyjnych projektów na życie zwykłych ludzi. Prawdziwie cenne i innowacyjne, zdaniem ministra, są te przedsięwzięcia, które dają nowoczesną odpowiedź na problemy lokalnych społeczności.
Koordynatorzy nagrodzonych projektów otrzymali tytuł „Lidera Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce” i odebrali z rąk ministra Krzysztofa Stanowskiego oraz Karela Bartaka z Komisji Europejskiej, statuetki i dyplomy.
Spośród 103 projektów zgłoszonych do Konkursu Komisja Konkursowa wyłoniła 10 laureatów, po dwóch w każdej z pięciu kategorii: edukacja, kultura i sztuka, nauka i technika, gospodarka i biznes, inicjatywy społeczne.
W kategorii edukacja laureatami zostali:
- Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica (Kraków) za projekt „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom” www.kpor.pl
- Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin za projekt „Pozycja Młodzieżowych Rad w Polsce” www.szczecin.pl/mrms
W kategorii „Kultura i sztuka” zwycięzcami są:
- SFeRa modern media solutions (Łódź) za projekt „MegaTotal.pl - innowacyjna społeczność muzyczna” www.megatotal.pl
- Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości (Podkowa Leśna) w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie, Stowarzyszeniem K40 w Komorowie, Stowarzyszeniem Klub Inicjatyw Obywatelskich w Konstancinie Jeziornie, Centrum Kultury i Promocji w Milanówku, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Miasto-Ogród Sadyba oraz Towarzystwem Przyjaciół Zalesia Dolnego – za projekt „Festiwal Otwarte Ogrody” www.otwarteogrody.pl
W kategorii „Gospodarka i biznes” zwyciężyli:
- Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu za projekt „Nowy Folk Design” www.nowyfolk.pl
- Magit sp. z o.o. z Psar koło Wrocławia za projekt „Stworzenie innowacyjnej sieci informacji i reklamy interaktywnej Digital Signage DSnet” www.dsnet.magit.pl
W kategorii „Nauka i technika” uhonorowani zostali:
- LMT Edukacja – RoboCAMP.pl (Gdańsk) za projekt „Kursy Robotyki i Informatyki dla dzieci RoboCAMP” www.robonet.pl
- Polskie Radio Szczecin za projekt „Magazyn komputerowy »Trącić myszką«” www.myszka.org
W kategorii „Edukacja” laureatami zostali:
- Małopolski Instytut Kultury w Krakowie za projekt „Oswoić przestrzeń - edycja druga” www.mik.krakow.pl
- Zespół Szkół Nr 26 w Toruniu wraz z Gminą Miasta Toruń za projekt „Rozmawiam chociaż nie mówię – alternatywne sposoby porozumiewania się uczniów Zespołu Szkół Nr 26 w Toruniu” www.sps.szkola26.webd.pl
Pobierz
-
Opisy wszystkich zwycięzkich projektów
pdf ・357.94 kB
Źródło: FRSE