Lepszy dostęp do informacji i ochrona środowiska [relacja]
W dniach 24–26 czerwca 2025 r. w Berlinie odbyła się XVI Międzynarodowa Konferencja Komisarzy ds. Informacji (International Conference of Information Commissioners – ICIC). W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele świata nauki, mediów, społeczeństwa obywatelskiego oraz ponad 50 komisarzy ds. wolności informacji z całego świata. Tegoroczna edycja konferencji poświęcona była w szczególności dostępowi do informacji o środowisku.
Podczas konferencji powołano European Network for Transparency and Access to Information (ENTRI) – Europejska Sieć na rzecz Przejrzystości i Dostępu do Informacji. Po raz pierwszy w historii ICIC zorganizowano też wydarzenie towarzyszące skierowane do organizacji społeczeństwa obywatelskiego – NGO Day, podczas którego przyjęto deklarację Berlin CSO Declaration on the Right to Information and Environmental Justice.
Deklaracja ta wyraża głębokie przekonanie, że prawo do informacji publicznej, w tym do informacji o środowisku, stanowi fundamentalne prawo człowieka, będące filarem demokracji, przeciwdziałania korupcji, dezinformacji i autorytaryzmowi. Podkreśla również, że bez swobodnego dostępu do informacji o stanie środowiska nie jest możliwe osiągnięcie sprawiedliwości ekologicznej. W związku z przyjętą deklaracją skierowaliśmy pismo do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Klimatu i Środowiska, w którym wzywamy do:
- wdrożenia zawartych w Deklaracji postulatów w zakresie dostępu do informacji i ochrony środowiska oraz wzmacniania prawa do informacji poprzez dalsze prace nad ustawą o oświadczeniach majątkowych, odstąpienia od progu w wysokości 10 000 zł dla umów jednostek sektora finansów publicznych w Centralnym Rejestrze Umów, wprowadzeniu zakazu wydawania mediów władzy przez samorządy.
- aktywnego zaangażowania się w działania na rzecz wdrażania i promocji Konwencji z Aarhus, w tym dostępu do informacji o środowisku oraz uczestnictwa społeczeństwa w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska
- przyjęcia skutecznych rozwiązań przeciwdziałających nadużywaniu prawa w celu uciszania głosu społeczeństwa obywatelskiego (SLAPP), w tym depenalizacji art.212 kodeksu karnego,
- dołączenia Polski do inicjatywy wspierającej rozwój międzynarodowej współpracy w zakresie prawa do informacji - ENTRI (European Network for Transparency and Right to Information).
- przystąpienia Polski do Open Government Partnership - Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów.
- ratyfikowania przez Polskę Konwencji z Tromsø
Więcej w tekście: Byliśmy na XVI Międzynarodowej Konferencji Komisarzy ds. Informacji!
Źródło: Sieć Obywatelska Watchdog Polska