Lelenfant ponownie we Wrocławiu. Międzynarodowy projekt sztuki i edukacji
We Wrocławiu rozpoczęły się warsztaty „dzieci uczą dzieci” pod szyldem Lelenfant – międzynarodowego projektu artystycznego, organizowanego przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja. W przestrzeniach Złotnik i Psiego Pola młodzi artyści z różnych krajów zaprezentowali fragmenty swoich spektakli, które są inspiracją do wspólnej pracy twórczej przez najbliższe dwa tygodnie.
Wydarzenia artystyczne
Kulminacją projektu będzie finałowe widowisko „Lelenfant. Wędrujące opowieści” w Teatrze Muzycznym Capitol (30 i 31 lipca), ale już teraz mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia mogą uczestniczyć w szeregu otwartych wydarzeń, które łączą sztukę, różnorodność i zaangażowanie społeczne. Najbliższe z nich to rodzinny piknik w Parku Leśnickim w sobotę, 19 lipca od godz. 14.00, który współorganizowany jest z OPT Zamek.
Partycypacja i budowanie partnerstw
W inauguracji w Złotnickim Centrum Spotkań udział wzięli radni Rady Miejskiej Wrocławia – Robert Suligowski i Sławomir Czerwiński – podkreślając znaczenie udziału dzieci i młodzieży w kulturze i procesach decyzyjnych miasta. Lelenfant to nie tylko działania artystyczne, ale również Młodzieżowa Rada Dzieci i Młodzieży Fundacji, półkolonie artystyczne dla wrocławskich dzieci (od 21 lipca), spotkania z władzami miasta w Ratuszu oraz programy edukacyjne dla młodych liderów i liderek – Flying HUB.
– W tym roku nasza Fundacja organizuje również po raz pierwszy Lelenfant Partnership Day. Zaprosiliśmy do Wrocławia na finałowe dni przedstawicieli organizacji pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz urzędników, by w kolejnych latach rozszerzyć koncept metody Lelenfant na inne miasta. Będziemy gościć osoby z Krakowa, Bydgoszczy, Bielska-Białej, czy Przemyśla – mówi Iwona Frydryszak, dyrektorka programowa Fundacji.
Grupy biorące udział w Lelenfant 2025
Carovana GO! (Włochy)
Zespół młodych muzyków z Mediolanu i Neapolu. Ich spektakl „Ignoto Viaggio” to emocjonalna podróż przez włoskie utwory o miłości i nadziei – inspirowana prawdziwymi historiami, m.in. powrotem do domu po II wojnie światowej.
Akagera Kids (Rwanda)
To dzieci, które poprzez taniec, bębny, teatr i opowieści zamieniają trudne doświadczenia w siłę i radość. Ich spektakl porusza i budzi nadzieję – to żywe świadectwo, że sztuka może zmieniać świat.
Bailarines de Kowale (Polska)
Spotkanie młodych dziewczyn z Polski z tancerką z Ekwadoru zaowocowało opowieścią o przyjaźni, rytmie i podróży do świata latynoamerykańskiego tańca – opowiedzianą ruchem i sercem.
Pefi Folk Band (Serbia)
Uczniowie z Wojwodiny – wieloetnicznego regionu w Serbii – z pasją wykonują tradycyjną muzykę i tańce węgierskie. Ich występ to energetyczna celebracja lokalnych zwyczajów i różnorodności kulturowej.
The Gambia Cultural Troupe (Gambia)
Młodzi grioci z Sukuty łączą tradycyjne bębny, grę na korze, taniec i śpiew z nowoczesnym pulsem Afryki. Opowiadają o pokoju, radości i afrykańskim dziedzictwie w niezwykle barwny sposób.
Popular Art. Centre (Palestyna)
Energetyczny taniec dabke – pełen dumy, jedności i wspólnoty – to ich sposób opowieści o przetrwaniu i tożsamości. Ruch, który łączy pokolenia.
Red Eagle Soaring (USA)
Grupa rdzennych nastolatków z Seattle opowiada swoje historie poprzez teatr, pieśni i tradycyjne opowieści. Ich spektakl „The Gossiping Clam” porusza tematy tożsamości, przynależności i siły korzeni.
Jaskółka (Polska)
Zespół dzieci z wrocławskiej szkoły Jaskółka tworzy spektakl z pogranicza tańca, cyrku i ruchu – pełen ekspresji, odwagi i kreatywności.
Synergia (Polska)
To grupa doświadczonej młodzieży Lelenfant, która wzięła udział w wymianie z tancerzami z Gruzji w maju. Ich pokaz to esencja współpracy, pasji i przyjaźni ponad granicami.
Harmonogram wydarzeń otwartych
18 lipca – Hulanki: pokaz pracy twórczej dzieci i młodzieży – finał pierwszego etapu
Wstęp wolny
- Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, ul. Bolesława Krzywoustego 286, godz. 17:00
Wędrująca opowieść z Włoch, Rwandy, Polski i Serbii - Złotnickie Centrum Spotkań, ul. Wielkopolska 7, godz. 17:00
Wędrująca opowieść z Gambii, Polski, USA i Palestyny
19 lipca – Zamkowy Piknik Lelenfant
od godz. 14.00 | Zamek w Leśnicy, pl. Świętojański 1 | Wstęp wolny
Rodzinne święto kreatywności i różnorodności – występy, warsztaty, parada, strefa relaksu i rozmowy o prawach dziecka.
28 lipca – Parada Lelenfant „Wszyscy za mną!”
godz. 18.00 | Start: pomnik Fredry, Rynek | Wstęp wolny
Barwny pochód dzieci i młodzieży przez centrum Wrocławia – muzyka, taniec i głos młodego pokolenia w przestrzeni miasta.
30 i 31 lipca – Spektakle finałowe „Lelenfant. Wędrujące opowieści”
godz. 18.00 | Teatr Muzyczny Capitol, ul. Piłsudskiego 67
Bilety dostępne online – link na stronie Fundacji.
Lelenfant na Dolnym Śląsku
Projekt realizowany jest przy wsparciu Gminy Wrocław, z udziałem dzieci i młodzieży z Polski i zagranicy. Równolegle trwają półkolonie bębniarskie oraz program „Lelenfant od środka” – wciąż można dołączyć.
Po finale w Teatrze Muzycznym Capitol część grup uda się w trasę po Dolnym Śląsku – odwiedzając m.in. Bystrzycę Kłodzką, Sobótkę i Strzelin.
Źródło: Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja