Miasto planuje złagodzenie przepisów o wynajmie lokali użytkowych. Do grona wynajmujących na preferencyjnych warunkach mają dołączyć spółdzielnie socjalne. Na zmianach skorzystają też organizacje pozarządowe - będą mogły podnajmować lokalne innym organizacjom pożytku publicznego.
Wspieranie drobnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i spółdzielni socjalnych to priorytety w gospodarowaniu miejskimi lokalami użytkowymi. Chcemy pogłębiać tę współpracę i dać tym organizacjom jeszcze lepsze warunki do rozwoju i prowadzenia swojej działalności w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w Warszawie – podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
Nowa uchwała, nad którą radni będą głosować podczas sesji 6 marca, wnosi do przepisów o wynajmie lokali użytkowych trzy zasadnicze zmiany:
Pozwala na podpisanie kolejnej umowy z najemcą na okres do 10 lat.
Dotychczas kolejna umowa nie mogła trwać dłużej, niż 3 lata.
To ważna zmiana dla wynajmujących przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Dłuższa umowa ułatwia perspektywiczne spojrzenie na biznes, zwiększa stabilność finansową i pozwala na efektywniejsze korzystanie z ewentualnych grantów UE – podkreśla Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Szansę na niższy czynsz będą mieli również ci, którzy zechcą wyremontować lokal. Długi okres wynajmu ma sprzyjać podejmowaniu takich decyzji.
Umożliwia spółdzielniom socjalnym wynajmowanie lokali użytkowych na preferencyjnych zasadach.
Spółdzielnie socjalne dają szansę na zatrudnienie osobom, którym trudno odnaleźć się na komercyjnym rynku pracy. To często osoby niepełnosprawne lub będące w trudnej sytuacji życiowej. Miasto stołeczne Warszawa chce wspierać je w aktywizacji społecznej i zawodowej, integracji i podnoszeniu kwalifikacji – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Spółdzielnie socjalne dołączą do podmiotów, które będą mogły wynająć lokal użytkowy poza przetargiem. Zgodnie z nową uchwałą, w tym gronie znajdą się również Kancelaria Sejmu i Senatu, organy wymiaru sprawiedliwości i jednostki organizacyjne prokuratury.
Pozwala organizacjom pozarządowym na podnajem lokali kolejnym organizacjom pożytku publicznego.
To odpowiedź na prośby, jakie do ratusza kierowały organizacje pozarządowe. Dzięki tym zapisom będą miały szansę na rozszerzenie swojej działalności.
Miasto Warszawa dysponuje liczbą prawie 9400 lokali użytkowych. Najwięcej z nich mieści się w dzielnicy Śródmieście, Pradze Południe, Pradze Północ i na Mokotowie.
Organizacje pozarządowe wynajmują od miasta około 750 lokali. Rzemieślnicy – około 950.