Lato w mieście. Lubelskie NGO-sy organizują wakacyjne atrakcje dla najmłodszych
Jak co roku lubelski magistrat ma propozycję dla dzieci i młodzieży na spędzenie wakacyjnych tygodni. W przygotowanie programu "Lata w mieście" tradycyjnie włączyły się też organizacje pozarządowe. W ofercie są zajęcia sportowe, warsztaty plastyczne, gry i zabawy edukacyjne. Część z nich jest darmowa. Wszystkie zmobilizują młodzież do kreatywnego spożytkowania wolnego czasu.
Aktywne wakacje
Ciepłe wakacyjne tygodnie warto spędzić na sportowo. To idealny czas, by poruszać się na świeżym powietrzu po wielu godzinach spędzonych w szkolnych ławkach, zrzucić zbędne kilogramy i poznać nowe osoby. Okazją do tego będą m.in półkolonie przygotowane przez Fundację Rozwoju Sportu. Zajęcia będą odbywać się na obiektach sportowych na terenie całego miasta - rozwiną sprawność i poprawią kondycję dzieci.
- Każdy dzień ma być poświęcony innej dyscyplinie. To propozycja dla uczniów szkół podstawowych. Mamy w ofercie przede wszystkim zajęcia sportowe z trenerami lub znanymi sportowcami z naszego regionu. Dzieciaki mają tu zapewnioną opiekę i wejścia na obiekty sportowe typu basen czy boiska piłkarskie, a także zwiedzanie Areny Lublin. Przygotowaliśmy też szereg różnych zabaw i konkursów animacyjnych - tłumaczy Paulina Mróz z Fundacji Rozwoju Sportu.
Turnusy zostały podzielone na dwie grupy wiekowe. Uczniowie klad 4-6 szkoły podstawowej rozpoczną zajęcia 3 lipca. Klasy 1-3 swoje zajęcia zaczną 10 lipca i tak na zmianę aż do końca wakacji. Turnus kosztuje 100 złotych. Na zakończenie półkolonii planowna jest całodniowa wycieczka terenowa połączona z ogniskiem.
Wakacje bez prądu
Na tych, którzy nie mają ochoty wyciskać siódmych potów na boiskach czekają propozycje oparte na wiedzy, zręczności i przewidywaniu. Latem warto zainteresować się nowymi formami rozrywki. Dla wielu młodych osób ciekawą propozycją mogą być planszówki. Jedna z lubelskich organizacji pozarządowych spróbuje zachęcić najmłodszych i ich rodziców do szukania innych aktywności, niż telefony czy komputery.
- Zapraszamy na warszaty z grami planszowymi, gdzie będzie można zgromadzić sporo informacji o Lublinie i jego mieszkańcach, atrakcjach czy tradycjach naszego regionu i miasta. A to wszystko połączone z dobrą zabawą. Oferujemy różnego rodzaju gry planszowe zarówno jednoosobowe jak i wieloosobowe, dłuższe i krótsze. Nad wszystkim będą czuwać nasi animatorzy, którzy wytłumaczą uczestnikom reguły gier, a także ich możliwości. Oprócz tego przygotujemy też szereg zabaw - zachęca Michał Sieńko, prezes Fundacji Animatorów i Twórców Kultury TRACH.
Te spotkania odbywać się będą przez pierwsze dwa tygodnie lipca - od poniedziałku do piątku w godzinach 10-15 na drugim piętrze Centrum Spotkania Kultur. To propozycja dla rodziców z dziećmi oraz młodzieży. Organizatorzy nie określili limitu miejsc, ani konretnego programu zajęć.
- Animatorzy zadbają o to, by każdy miał co robić. Na takich zajęciach spróbujemy pokazać jak można fajnie spędzić czas niekoniecznie z użyciem telefonu czy komputera. Gry planszowe to rozrywka, w której tkwię od ponad 15 lat i chce zarażać nią innych. Każda gra jest inna, tytułów jest tysiące, a każdego roku pojawiają się setki kolejnych. Ta rozrywka po prostu nie może się znudzić - dodaje Michał Sieńko.
Daje to ogromną różnorodność tematyczną. Różnią się również formy, bo niektóre gry trwają zaledwie kilkanaście minut, inne nawet po kilka godzin. Wiele z nich wymaga refleksu, inne wiedzy czy spostrzegawczości.
Jak zapewnia prezes Fundacji TRACH: - Grając w gry planszowe można miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółki, można też poznać nowych, ciekawych ludzi. Chcemy proponować młodzieży spotkania bez prądu, by pokazać, że nowoczesne gadżety nie muszą być niezbędne do dobrej zabawy. Niezbędny jest za to drugi człowiek. Dlatego też zapraszamy rodziców, by pokazać im, że planszówki to świetna alternatywa dla elektroniki.
To wszystko w ramach Festiwalu Gier Planszowych. Warto podkreślić, że jest to propozycja dla dzieci i rodziców, bo zajęcia nie mają charakteru półkolonii i fundacja nie zapewnia uczestnikom pełnej opieki. Na miejscu do dyspozycji uczestników będzie minimum dwójka wolontariuszy lub członków organizacji.
Również Fundacja Sempre a Frente zaprasza do aktywnego spędzania czasu na Starym Mieście. Na uczestników w wieku 5-11 lat czekają zajęcia ruchowe takie jak Zumba Kids, gry i zabawy podwórkowe z dawnych lat oraz Wielki Turniej Podwórkowy. Te i inne wydarzenia odbywają się w ramach Świetlicy Kowalska 3, prowadzonej przez Fundację.
Trzy propozycje dla wymagających
Ciekawą ofertę przygotowało dla najmłodszych również Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W tym przypadku wybór jest spory - od kultury regionu, przez szkołę przetrwania, aż po zabawy słowem. Każdy może znaleźć propozycje dla siebie.
- Przygotowaliśmy trzy tematy. Na początek będzie to folkowe lato i w ramach tego projektu odbywać się będą zajęcia związane z folklorem i kulturą - zwłaszcza Lubelszczyzny. Na pierwszą połowię lipca przewidujemy takie atrakcje jak wyjścia do Galerii Sztuki Ludowej, Muzeum Lubelskiego czy Skansenu. Zaplanowaliśmy też kino i teatr, zajęcia plastyczne oraz sportowe pod hasłem Letnia Olimpiada Sportowa - zachęca Agnieszka Godula z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Następny turnus będzie się bawić w przetrwanie i miejski survival. W planie na drugą połowę lipca jest wycieczka do lasu. Organizatorzy chcą też przeprowadzić zajęcia z dogoterapii i pierwszej pomocy, wycieczki rowerowe i po raz kolejny Letnią Olimpiadę Sportową.
- Sierpniowa odsłona to już zabawy słowem. Dzieciaki poznają różne oblicza słowa. Będzie muzyka, teatr i pismo - odwiedzimy na pewno Dom Słów. W planach jest też kino, niewykluczone też , że wybierzemy się do jednej z lokalnych rozgłośni radiowych. Na koniec spróbujemy napisać własną opowieść, którą potem wydrukujemy i przekażemy dzieciakom na pamiątkę. To propozycja na drugą połowę sierpnia - dodaje Agnieszka Godula.
Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16. W każdym turnusie weźmie udział po 15 osób. Organizatorzy przygotują też 5-osobową listę rezerwową. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Towarzystwo zapewnia dzieciom na ten czas pełną opiekę.
Wodne szaleństwa
Na miłośników mocniejszych wrażeń czekają zajęcia przygotowane przez Lubelskie Towarzystwo Kajakowe "Fala". Letnia Przystań Kajakowa to propozycja dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat. Pierwszy tygodniowy turnus startuje już 24 czerwca. Kolejne ruszą 2, 24 i 31 lipca. Zajęcia prowadzone będą w godzinach od 9 do 12.
- Nasze treningi obejmą zajęcia z pływania w kajaku, gry i zabawy z piłką, biegi treningowe oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe. Chcemy spędzić ten czas aktywnie, a przy okazji nauczyć najmłodszych bezpiecznego i odpowiedzialnego spędzania czasu nad wodą. Na koniec każdego turnusu szykujemy też spływ kajakowy. Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą na przystani kajakowej przy Zespole Szkół nr 8 przy ul. Krężnickiej 156 - mówi Anna Majerska, trenerka prowadząca zajęcia w ramach wakacyjnych warsztatów Lubelskiego Towarzystwo Kajakowego "Fala".
Co ważne, uczestnicy muszą posiadać co najmniej podstawowe umiejętności z zakresu pływania, a także posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na udział w takich warsztatach.
Oferta instytucji i ośrodków kultury
W tym przypadku oferta zamieszczona na stronie internetowej lubelskiego ratusza jest już niezwykle zróżnicowana. Dzielnicowe Domy Kultury – DDK „Bronowice” i DDK „Węglin” organizują turnusy półkolonijne, działania animacyjne oraz przedstawienia plenerowe. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na warsztaty pisania ikon i malowania drewnianych skrzyń.
Odważne przedszkolaki spróbują swoich sił w sekcji TGI Tigers prowadzonej przez CampiSportivi i poszukają sztuki w Galerii Labirynt. A Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają między innymi na warsztat fotografii otworkowej czy warsztaty w nurcie urban jungle – miejskiej dżungli - „Kieszonkowe ogrody”.
Źródło: lublin.ngo.pl