„Latarnicy” zapalają cyfrowe światło dla Polski
Być może trudno w to uwierzyć, ale w dobie wszechobecnych komputerów, smartfonów i innych cyfrowych gadżetów, aż 9 milionów dorosłych Polaków żyje poza światem Internetu i komunikacji elektronicznej! Bycie wykluczonym cyfrowo przekłada się na jakość życia i pracy – brak kompetencji z zakresu obsługi komputera sprawia, że starsze pokolenie mniej sprawnie radzi sobie z codziennym życiem.
Obecnie prawie wszystko można zrobić przy pomocy komputera i Internetu, a niektóre sprawy załatwia się tylko drogą elektroniczną. Osoby nieumiejące korzystać z nowych technologii stają się cyfrowymi analfabetami i zostają zepchnięte na margines.
By temu zaradzić od ponad dwóch lat edukacją osób wykluczonych cyfrowo – w szczególności tych z pokolenia 50+, zajmuje się program Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS), realizowany w ramach projektu systemowego – Działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu. W działania projektu zaangażowani zostali animatorzy lokalni – wolontariusze zwani Latarnikami Polski Cyfrowej. Ich zadaniem jest zachęcenie dojrzałych Polaków tzw. „starszaków” do wejścia w cyfrowy świat. Pieczę nad Projektem sprawuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” z Tarnowa.
W dniach 15-16 września 2014 roku do łódzkiej „Fabryki Sztuki” zjechało ponad dwustu Latarników, trenerów PRCS, koordynatorów projektu oraz lokalnych samorządowców na 3. Ogólnopolski Zjazd Latarników Polski Cyfrowej. Na Zjeździe podsumowano dotychczasową działalność Latarników i dyskutowano o przyszłości projektu. Przyznano nagrody i wyróżnienia samorządowcom wspierającym działalność programu PCRS, jak i samym Latarnikom, dziękując za ich pracę i poświęcenie.
W ciągu dwóch lat Latarnicy przeszkolili ponad 200 tysięcy osób. Każdego dnia na terenie całej Polski odbywa się ponad 40 zajęć, w których uczestniczy 300 wykluczonych cyfrowo „starszaków”.
Podczas Zjazdu pojawił się pomysł na zbudowanie Latarni Polski Cyfrowej – specjalnego miejsca, wyposażonego w odpowiednie sprzęty i Internet, spełniającego odpowiednie standardy, gdzie Latarnicy mogliby przeprowadzać swoje szkolenia. Szczytem marzeń programu PCRS jest stworzenie takiego miejsca w każdej z polskich gmin.
Kolejnym ambitnym celem Latarników i Programu PCRS jest przeszkolenie miliona dorosłych Polek i Polaków w ciągu najbliższych pięciu lat. By do tego mogło dojść, potrzeba zaangażowania lokalnych i centralnych władz oraz podjęcia odpowiednich decyzji dotyczących przyznania środków unijnych na lata 2014-2020. W tym celu Latarnicy Polski Cyfrowej wystosowali „Deklarację łódzką” – petycję do władz o zapewnienie warunków dla rozwoju i płynnej kontynuacji programu Polska Cyfrowa Równych Szans.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług Latarnika Polski Cyfrowej w swojej miejscowości mogą skontaktować się ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie”, tel.: +48 14 688 80 12.