Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie publikuje raport przygotowany przez GLOBAL 2000 oraz CIR pokazujący naruszenia w łańcuchach dostaw soku pomarańczowego w Europie.
W 2013 r. przeciętny europejski konsument wypijał 11 litrów soku pomarańczowego rocznie, z czego 80% stanowił sok importowany z Brazylii. Raport opublikowany przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie, Christliche Initiative Romero e.V. (CIR, Niemcy) oraz GLOBAL 2000 (Austria) przedstawia badania całego łańcucha dostaw soku pomarańczowego, od plantacji w Brazylii do europejskich supermarketów, ukazując niestabilne i niebezpieczne warunki pracy, a także nowe szczegóły dotyczące katastrofalnego wpływu globalnej produkcji soku pomarańczowego na środowisko.
Rynek soku pomarańczowego zarówno w Brazylii, jak i w Europie, charakteryzuje się ogromną koncentracją. Chociaż 3 z 5 szklanek soku wypijanego na świecie pochodzą z Brazylii, cały eksport kontrolują tylko trzy firmy: Citrosucro, Cutrale oraz Luis Dreyfus. Najważniejszym rynkiem eksportowym jest Europa. Drugi koniec łańcucha dostaw jest w równym stopniu zmonopolizowany.
W Europie aż 66 procent soku pomarańczowego sprzedaje się pod marką własną supermarketów i dyskontów. Rola sieci supermarketów jest więc kluczowa. Nie tylko kontrolują dostęp do europejskiego rynku soku pomarańczowego, ale także są kontrahentami w agrobiznesie, zamawiającymi u dostawców produkty marek własnych.
„Branża soku pomarańczowego bardzo dobrze sobie radzi pod względem ekonomicznym, a eksporterzy osiągają rekordowe zyski. Jednak te astronomiczne przychody uzyskują kosztem warunków pracy na plantacjach i w fabrykach, a także kosztem środowiska” – podkreśla Maria Huma z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. – „Z badań przedstawionych w raporcie wynika, że na wszystkich etapach brazylijskiego łańcucha dostaw soku pomarańczowego panują warunki, które można nazwać współczesnym niewolnictwem, a wpływ tej produkcji na środowisko jest katastrofalny”.
Sandra Dusch Silva, badaczka z CIR, relacjonuje rezultaty badania warunków pracy w Brazylii: „Robotnicy zbierają około 1,5 tony pomarańczy za pensję 10 euro dziennie. Nie mają żadnej ochrony przed słońcem, a owoce zbierają, przystawiając do drzew proste drabiny. Wchodzą i schodzą z tych niestabilnych drabin, niosąc nawet po 30 kg pomarańczy, pod ogromną presją czasu”.
Istotnym problem jest również wpływ upraw na środowisko naturalne. Wyniki raportu są w tym względzie alarmujące. „Stwierdziliśmy nadmierne zużycie pestycydów w brazylijskich gajach pomarańczowych” – twierdzi Martin Wildenberg z GLOBAL 2000. – „Jest to szczególnie rozczarowujące, bo uprawa pomarańczy może się doskonale obyć bez pestycydów, czego dowodzą ekologiczne uprawy cytrusów na całym świecie”.
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Christliche Initiative Romero e.V. oraz GLOBAL 2000 przygotowały petycję wzywającą supermarkety i dyskonty do wzięcia odpowiedzialności za łańcuch dostaw sprzedawanego pod ich marką soku pomarańczowego.
Petycję można podpisać na TUTAJ
Kontakt:
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie:
Maria Huma:
maria@ekonsument.pl
Katarzyna Salus: katarzyna@ekonsument.pl
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.
Christliche Initiative Romero e.V.
Christliche Initiative Romero e.V. (CIR) walczy o prawa pracownicze i prawa człowieka w Ameryce Środkowej oraz na całym globalnym Południu.
GLOBAL 2000
GLOBAL 2000 to niezależna austriacka organizacja ochrony środowiska. Jest członkiem Friends of the Earth, największej międzynarodowej sieci organizacji ekologicznych.
Kampania „Supply Chainge” jest współfinansowana przez Unię Europejską. Za treść informacji odpowiada Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, poglądy w niej wyrażone niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.