W powiecie kluczborskim stopa bezrobocia wynosi blisko 16%. Brak możliwości podjęcia pracy spowodował, że wiele młodych osób z tego regionu decyduje się na emigrację zarobkową do Niemiec lub Holandii. Aby zmienić ten negatywny trend, w gminie Wołczyn powstał ośrodek edukacji regionalnej, który zrzesza absolwentów oraz uczniów gimnazjum i szkół średnich.
W powiecie kluczborskim stopa bezrobocia wynosi blisko 16%. Brak możliwości podjęcia pracy spowodował, że wiele młodych osób z tego regionu decyduje się na emigrację zarobkową do Niemiec lub Holandii. Aby zmienić ten negatywny trend, w gminie Wołczyn powstał ośrodek edukacji regionalnej, który zrzesza absolwentów oraz uczniów gimnazjum i szkół średnich. Osoby pracujące sezonowo zarabiają w ten sposób pierwsze pieniądze oraz dostają możliwość skorzystania z warsztatów zawodowych.
Ośrodek we wsi Komorzno prowadzi zajęcia z zakresu edukacji regionalnej. Zainteresowani biorą udział w warsztatach archeologicznych, poznają chronione gatunki roślin i zwierząt oraz tradycje związane z regionem. Spotkania mają formę praktycznych staży, warsztatów, wizyt studyjnych w ciekawych miejscach. Uczestnicy ośrodka nabywają wiedzę m.in. z zakresu technik budowania domów oraz zarządzania gospodarstwem rolnym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ośrodek postawił również na promocję turystyki poprzez stworzenie szlaków rowerowych i kajakowych na terenie powiatu.
Perspektywy na przyszłość
We wsi Komorzno (woj. opolskie) działa kilka instytucji, które podjęły się rozwiązania największych problemów, z którymi boryka się gmina – brak nowych miejsc pracy i emigracja zarobkowa. Z inicjatywy Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), urzędu gminy, organizacji pozarządowych oraz placówek współpracujących z młodymi ludźmi (m.in. szkół i hufców pracy) powstało partnerstwo na rzecz budowy ekonomii społecznej i edukacji regionalnej w Komorznie-Rozalii.
Postawili na turystykę gminy
Działalność partnerstwa promować ma walory przyrodniczo-historyczne regionu: wiejskie krajobrazy, techniki naturalnego rolnictwa, roślinność chronioną występującą na obszarze Natura 2000 i specyficzne ukształtowanie terenu.
Ze względu na glinę, z której wcześniej budowano m.in. domy, gmina postawiła również na propagowanie biobudownictwa. – Ideą partnerstwa jest stworzenie atrakcyjnego pod względem turystycznym miejsca. Do obsługi ruchu turystycznego zatrudniani mają być mieszkańcy i mieszkanki gminy, którzy do tej pory nie mogli znaleźć pracy – dodaje Agnieszka Orzechowska. Ukierunkowanie kariery zawodowej już na etapie szkoły okazało się być bardzo ważne dla młodego człowieka. W ten sposób pokazano, że rolnictwo nie jest jedyną drogą, jaką mogą podążyć. Do tej pory wybór był tylko jeden – praca na roli albo wyjazd do miasta lub zagranicę.
Obecnie w dobie kryzysu, który dotknął wszystkie kraje europejskie, emigracja zarobkowa nie jest już tak kusząca. Stąd poszukiwanie alternatywnych sposobów na tworzenie nowych miejsc pracy. Dopiero w ostatnich latach zaczęto podkreślać znaczenie ekonomii społecznej jako możliwości aktywizacji obszarów wiejskich. W województwie opolskim brakuje tego typu działań, dlatego partnerstwo okazało się innowacyjnym rozwiązaniem na skalę całego regionu.
Źródło: Exacto sp. z o.o.