Kryzys gospodarczy pokazał problemy, z jakimi mierzy się nie tylko współczesny rynek, ale również system demokratyczny. Swoista odpowiedzią na te problemy może być renesans ruchu kooperatystycznego, czego przebłyski obserwujemy również w Polsce. W marcu w Warszawie rozpocznie działanie Laboratorium Kooperacji - platforma dyskusji i współdziałania. O założeniach, które leżą u podstaw laboratorium pisze Bartek Błesznowski
Światowy kryzys gospodarczy pociągnął za sobą (a może ujawnił?) pogłębienie się nieufności obywateli w stosunku do elit, których społeczne wyalienowanie oraz polityczna arogancja, doprowadziły do podkopania fundamentalnej zasady demokracji europejskiej: partycypacji obywatelskiej w procesie rządzenia.
Zasada ta, w konfrontacji z dyskursem wolnorynkowym i ideologią neoliberalną, uznawanymi powszechnie za jedyny właściwy i prawdziwy dyskurs polityczny, okazała się trudna do utrzymania. „Ekonomizacja” polityki oparta na fetyszyzmie zindywidualizowanej aktywności rynkowej i traktowaniu kryterium gospodarczej efektywności jako jedynego miernika skutecznego działania w sferze publicznej, doprowadziła do uznania splotu państwo – rynek za naturalny, a zatem obowiązujący model wspólnoty. Wspólnoty konsumentów, dla których agorą jest nic innego jak rynek właśnie – jak rzekł niegdyś Michel Foucault, miejsce realizowania się prawdy w społeczeństwach liberalnych.
Laboratorium kooperacji to inicjatywa stanowiąca próbę upowszechnienia idei „demokracji konsumenckiej” w świecie zglobalizowanego kapitalizmu, w którym jedyną uprawnioną formą gospodarowania stały się inicjatywy działające dla ogólnie pojętego interesu prywatnego: od strony globalnej, w formie międzynarodowych korporacji zarządzających wyborami milionów konsumentów, od strony indywidualnej zaś, partykularnego realizowania własnych potrzeb przez jednostkę, podstawowy element gry rynkowej.
W słynnej dla polskich spółdzielców książce Sklepy społeczne Edward Milewski pisał: „Jaki dział oświaty pozostał dla kooperatystów? – wychowanie obywatela. Rozumiem pod tym wychowanie każdego członka społeczeństwa w pojmowaniu obowiązków względem innych obywateli i całego społeczeństwa”.
Laboratorium Kooperacji chce więc być szkołą świadomego obywatelstwa w oparciu o świadomą konsumpcję, miejscem wymiany doświadczeń wynikających ze wspólnego działania, platformą debaty nad szansami i niedomaganiami współczesnej kooperacji. W ten sposób chce współtworzyć dyskurs ekonomiczny i polityczny poza obowiązującym paradygmatem liberalnym (czy mówiąc ściślej neokonserwatywnym modelem amerykańskim), zastanawiając się co dziś oznacza wspólne działanie na polu gospodarczym i wspólna aktywność polityczna, której celem jest zmiana warunków, w jakich funkcjonuje współczesne społeczeństwo post-przemysłowe.
Pobierz
-
201402071349150204
959992_201402071349150204 ・38.72 kB
-
201403101938300087
967173_201403101938300087 ・38.72 kB
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl