Dobra informacja dla wszystkich osób, które nie tylko są zainteresowane funkcjonowaniem i rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, ale też chcą poznawać je od naukowej, badawczej strony – „Kwartalnik Trzeci Sektor”, pismo z wieloletnią tradycją i zasługami, wrócił na rynek! Pismo jest bezpłatne, dostępne w wersji papierowej w wielu bibliotekach, a w wersji online - na stronie www.kwartalnik3sektor.pl.
Dobra informacja dla wszystkich osób, które nie tylko są zainteresowane funkcjonowaniem i rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, ale też chcą poznawać je od naukowej, badawczej strony – „Kwartalnik Trzeci Sektor”, pismo z wieloletnią tradycją i zasługami, wrócił na rynek!
Założony w 2004 r. przez Instytut Spraw Publicznych, od początku bieżącego roku wydawany jest przez Fundację Akademia Organizacji Obywatelskich (FAOO) i Szkołę Główną Handlową w Warszawie (SGH). W tej samej formule co dotąd – jako naukowe pismo dotyczące sektora obywatelskiego – ale w zmienionej formie. W wersji papierowej i wersji online.
Jak piszą wydawcy, „Kwartalnik Trzeci Sektor” to interdyscyplinarne czasopismo naukowe, którego celem jest prezentowanie praktykom, badaczom, ekspertom i decydentom najnowszej wiedzy na temat kondycji i perspektyw rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na świecie. Pismo pełni także funkcję forum dyskusji i wymiany poglądów dotyczących tej problematyki. Dostarcza wszystkim zainteresowanym argumentów – opartych na wiedzy i wynikach badań – do wykorzystania w debatach, tworzeniu nowych rozwiązań lub ocenie istniejących systemów, polityk i regulacji.
I nie są to puste zapowiedzi. W dwóch wydanych dotychczas numerach poruszone zostały tak ważne kwestie, jak nowe zasady ochrony danych osobowych (RODO), rozwój coachingu w organizacjach pozarządowych, sytuacja organizacji pomagającym cudzoziemcom w Warszawie, system poradnictwa prawnego, archiwa społeczne, instytucja skargi publicznej, wolontariat uczniowski czy prawo zamówień publicznych. W najnowszym numerze „Kwartalnika…” pojawił się również artykuł w języku angielskim, prezentujący sytuację czeskich organizacji pozarządowych zajmujących się wsparciem osób z niepełnosprawnościami.
Oprócz tzw. „artykułów recenzowanych”, spełniających wszystkie kryteria artykułu naukowego, w „Kwartalniku…” można znaleźć również inne, ciekawe materiały. W aktualnym numerze są to np. wywiad z Bryanem Millerem, ekspertem ds. fundraisingu z Wielkiej Brytanii na temat pozyskiwania środków na działania organizacji z wykorzystaniem Internetu czy debata redakcyjna na temat luk badawczych dotyczących trzeciego sektora. W każdym numerze zamieszczone jest również „kalendarium zmian prawnych”, czyli omówienie najważniejszych zmian w przepisach, wpływających na funkcjonowanie instytucji społeczeństwa obywatelskiego.
„Kwartalnik Trzeci Sektor” jest pismem bezpłatnym. Wersja papierowa trafia do wielu bibliotek (publicznych i akademickich), a wersja online dostępna jest dla wszystkich osób zainteresowanych. Ci, którzy chcą otrzymywać informacje i zapowiedzi nowych numerów, mogą też zapisać się do subskrypcji biuletynu „Trzeci Sektor na Skróty”, dzięki czemu szybko otrzymają informacje o nowych numerach i ich zawartości.