17 marca w Klubokawiarni Warszawa Powiśle odbyło się spotkanie z dziennikarzami na temat cyklu akcji organizowanych przez Fundację EkoRozwoju i Fundację Sztuki Współczesnej In Situ pt. „Zamień odpady na kulturalne wypady” w Polsce: w Warszawie (21 marca), we Wrocławiu (26-27 marca), w Krakowie (17 kwietnia) i Łodzi (kwiecień) Patronat nad akcjami sprawuje Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Kultury i Dzedzictwa Narodowego.
Naszym głównym celem jest edukacja ekologiczna i kulturalna, oraz pokazanie, że oba obszary ekologia i kultura muszą iść w parze. Człowiek kulturalny przecież nie śmieci i potrafi segregować odpady. Zbierane podczas akcji zużyte opakowania i baterie będą poddane recyklingowi i utylizacji. Wszystkie bowiem stanowią cenny surowiec, który można wykorzystać powtórnie, odzyskując materiał, z którego powstały, lub energię w nich zawartą. W Polsce w 2010 roku powstanie blisko 5 mln ton odpadów opakowaniowych o wartości finansowej surowca czy energii blisko 1 mld zł!
W Warszawie 21 marca (niedziela w godz. od 10.00 do 14.00) zapraszamy warszawiaków na teren Klubokawiarni Warszawa Powiśle (skrzyżowanie ul. Kruczkowskiego i al. 3 Maja). Aby otrzymać 1 bilet trzeba będzie przynieść na miejsce zbiórki minimum: 5 kg makulatury lub 10 butelek lub słoików szklanych lub 10 butelek lub kubeczków plastikowych lub 10 puszek aluminiowych lub 10 kartonów po napojach lub 10 zużytych baterii. Bilety (ok. 1,5 tys. sztuk) są podarowane przez 49 warszawskie ośrodki kultury.
UWAGA! Chcielibyśmy aby jak najwięcej warszawiaków mogło uczestniczyć w akcji oraz otrzymać za surowce bilety do ośrodków kultury. Dlatego jedna osoba będzie mogła otrzymać wyłącznie 1 bilet, nawet jeżeli przyniesie więcej surowców wtórnych.
Dziękujemy serdecznie za udział w konferencji dziennikarzom mediów: RMF MAXXX, Radio ESKA, POLSKA THE TIMES, PR EURO, EURO GOSPODARKA, ANTYRADIO, VALPRESS, ECHO NADWIŚLAŃSKIE, PR 1, RDC 2X (wiadomości i audycje), GAZETA WYBORCZA, RADIO KOLOR, SERWIS SAMORZĄDOWY, PRZEGLĄD TECHNICZNY, ŻYCIE WARSZAWY, RADIO WAWA.
Źródło: Fundacja EkoRozwoju