Bilet na rejs czy do teatru, drewno czy woda? Kto wybiera czystość nad Wisłą, ten wybrać też może upominek. Wystarczy odwiedzić Punty Wymiany Odpadów. Wymiana śmieci na gadżety to tylko jedno z działań kampanii Dzielnica Wisła, której w tym roku przyświeca hasło „kultura osobista”.
– Trwa Rok Rzeki Wisły, ale dbać o stan królowej polskich rzek powinniśmy dbać nie tylko od święta. Po raz kolejny w kampanii Dzielnica Wisła przypominamy użytkownikom nabrzeży, jak ważne w dbaniu o czystość i kondycję rzeki jest ich zachowanie. Nad Wisłą należy po sobie sprzątać, a teraz także warto to robić. Za śmieci można bowiem po raz kolejny otrzymać funkcjonalne upominki – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Punty Wymiany Odpadów (PWO) zlokalizowane są na plaży Poniatówka, w sąsiedztwie Strefy Rekreacyjnej Dzielnicy Wisła oraz po drugiej stronie rzeki, nieopodal mostu Poniatowskiego, w sąsiedztwie klubokawiarni Babie Lato i przystanku autobusowego Most Poniatowskiego 06.
Styl pierwszego nawiązuje do naturalnego otoczenia lądu i wody – to ażurowa, drewniana altana. Drugi z nich to przeszklony, modularny obiekt, pełniący również rolę biura Dzielnicy Wisła, punktu informacyjnego. Działają przez cały sezon w piątki (godz. 16.00-24.00), soboty (12.00-24.00) i niedziele (12.00-22.00).
– Każdy może wymienić tu selektywne odpady recyklingowane, czyli szklane i plastykowe butelki na gadżety – zachęca Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta, Urzędu m.st. Warszawy i dodaje, że odpady te muszą być zebrane nad Wisłą. – Naszym celem jest edukacja, poprzez zachęcenie do sprzątania do sobie na bulwarach czy plażach.
A zachęty w tym sezonie są bardzo różnorodne i zmieniają się w zależności od weekendu. W nawiązaniu do hasła tegorocznej kampanii „kultura osobista” są to m.in. kupony i wejściówki na wydarzenia kulturalne od partnerów kampanii, którymi w tym roku są m.in. Teatr Ochoty, kino Muranów, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nie zabraknie również biletów na rejsy po Wiśle, organizowane przez operatorów Aquatica, Flota 511, iBarka, Kamont Sport, Kurka Wodna Młociny, Miami Wars, Na Kajak, Po Wiśle, SUP Academy Poland / Drimex Sp. z o.o., Taxi Wisła / Fundacja Dom Wisły i Towarzystwo Wioślarskie Syrenka. Sukcesywnie w sezonie pojawiać się będą również inne niespodzianki np. bio-żelki w kształcie łódek.
Dzięki zaangażowaniu w kampanię Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi nowością tego sezonu są specjalne maszyny revendingowe. Można w nich samodzielnie wymienić plastikowe butelki na niegazowaną wodę Żywiec Zdrój. Jeden z automatów ustawiony został w Punkcie Wymiany Odpadów przy moście Poniatowskiego, drugi w Beach Barze Aquatica nieopodal plaży Rusałka/ZOO.
– Sięgamy do nowoczesnych sposobów zbiórki odpadów, przyjaznych i bezpiecznych dla mieszkańców, które znajdą akceptację i spełnią swoją funkcję. Zastosowanie automatów na odpady będzie swoistym pilotażem i pokaże nam, czy jest miejsce w przestrzeni publicznej dla tego typu rozwiązań – mówi Jolanta Krzywiec, dyrektor Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi m.st. Warszawy
Czas nad Wisłą w tym sezonie umilają też edukatorzy. Uśmiech, otwartość, „dzielnicowy” strój – to ich znaki rozpoznawcze.
– Idealnie wpasowują się w tegoroczne hasło przewodnie, bo uprzejmie, kulturalnie i skutecznie zachęcają bywalców bulwarów i plaż do dbania o Wisłę i jej okolice, rozdając przy tym bezpłatne worki na śmieci – mówi Matylda Dobrowolska, koordynatorka działań edukatorów. Podobnie jak pracownicy POW czy tzw. Plażowi służą też pomocą, podpowiadając, jak można ciekawie spędzić czas nad rzeką.
Edukatorów spotkać w sezonie można w czwartki (18.00-23.00), piątki (18.00-1.00), soboty (12.00-24.00) oraz niedziele (12.00-20.00) wzdłuż obu brzegów. Po prawej stronie rzeki dyżury obejmują teren od plaży Romantycznej w Wawrze, przez plaże Saską i Poniatówkę, po plażę Rusałka/ZOO. Lewostronne dyżury zaczynają się w Porcie Czerniakowskim i ciągną się przez Płytę Desantu, bulwar Flotylli Wiślanej, bulwar Jana Karskiego po plażę Żoliborską.
W ramach samej kampanii planowane są także wydarzenia kulturalne i rekreacyjne. To m.in. Kolaboracja Edukatorów i Klubu Komediowego, malowanie muralu zawierającego regulamin użytkowania bulwarów i plaż, warsztaty sitodruku na Plaży Rusałka, ekologiczne zajęcia dla dzieci, regaty wiślane czy wspólne sprzątanie Wisły.
Pomóc mają w tym też tzw. „czyste strefy” – specjalnie wyznaczone przez Zarząd Zieleni przestrzenie, które wyróżnia biały kolor. Uwrażliwiając mieszkańców na problem śmieci, pojawiły się w miejscach, gdzie w pierwszej kolejności nie powinny pojawiać się śmieci. To swego rodzaju umowa społeczna. Kolejny sposób na przekonanie mieszkańców by sami dbali o jakość otaczającej ich przestrzeni i po sobie sprzątali. W tym celu na promenadzie pojawiło się kilkadziesiąt nowych koszy. Dodatkowo na bulwarach, w weekendy, ustawiane są największe pojemniki na odpadki, typu „bóbr”, mogące pomieścić nawet 1m3 śmieci. Kontenery są ozdobione specjalnymi naklejkami zachęcającymi do wyrzucania odpadów. Na początku wyznaczonych zostało tylko kilka stref. Założenie jest jednak takie, aby cały odcinek bulwarów między mostami Łazienkowskim oraz Poniatowskiego stał się biały i czysty.
Sezon letni nad Wisłą potrwa do połowy września. Punkty Wymiany Odpadów zostaną otwarte po raz ostatni w niedzielę, 3 września, a edukatorzy po raz ostatni przespacerują się po nabrzeżach Wisły tydzień później – 10 września.
Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115
Co wymieniamy w nadchodzący weekend, 15-16 lipca?
POW plaża Poniatówka:
- mała szczapka drewna – 5 odpadów szklanych lub 10 plastikowych
- duża szczapka drewna – 10 odpadów szklanych lub 15 plastikowych
- kupony na atrakcje wiślane – 10 odpadów szklanych lub 15 odpadów plastikowych (kupony mają wartość 10 zł i sumują się)
POW przy Babim Lecie:
- płócienne torby Dzielnicy Wisła – 10 odpadów szklanych lub 15 odpadów plastikowych
- plakat Dzielnicy Wisła – 5 odpadów szklanych lub 10 odpadów plastikowych
- kupony na atrakcje wiślane – 10 odpadów szklanych lub 15 odpadów plastikowych (kupony maja wartość 10 zł i sumują się) bilet do Teatru Ochoty – 20 odpadów szklanych lub 25 odpadów plastikowych
Źródło: Urząd m.st. Warszawy