Podczas drugiego dnia spotkania Praskiej Platformy Kultury urzędnicy m.st. Warszawy dyskutowali o Zintegrowanym Programie Rewitalizacji dla Warszawy 2015-2022. Omówiono najważniejsze inwestycje kulturalne tego programu, a także rolę organizacji pozarządowych. Dla portalu zagadnienie to przybliżył Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury.
Zintegrowany czyli nie-sektorowy
Zintegrowany Program Rewitalizacji dla Warszawy 2015-2022 obejmie swym zasięgiem obszary uznane za kryzysowe w trzech dzielnicach: na Pradze Północ, Pradze Południe i Targówku. Z założenia jest długoterminowy oraz przewiduje interwencje w wielu dziedzinach, odnosząc się do sytuacji mieszkaniowej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej – stąd tytułowe określenie „zintegrowany”.
– Program jest złożony, gdyż nie jest sektorowy. Nie jest związany wyłącznie ze sferą infrastruktury czy poprawą jakości budynków mieszkalnych, ale definiuje sytuację kryzysową i proponuje działania przywracające terenom funkcję pełnowartościowego obszaru na takiej samej zasadzie, jak funkcjonują inne obszary Warszawy – wyjaśnia Tomasz Thun-Janowski.
Centra kulturalne
Biuro Kultury przy realizacji Programu odpowiada bezpośrednio za dwa cele. Pierwszym jest kreowanie i koordynacja działań wzmacniających tożsamość lokalną, pobudzających aktywność kulturalną i społeczną mieszkańców. Drugi to poprawa jakości historycznej przestrzeni Warszawy, stanu technicznego zabytków oraz szersze wykorzystanie ich na cele kulturalne, społeczne, edukacyjne.
W ramach tego drugiego celu Biuro podejmie się koordynacji dużych inwestycji dla instytucji kultury, które będą stanowiły ośrodki działań na Pradze. Najważniejszą z nich jest rozbudowa siedziby Orkiestry Sinfonia Varsovia, która mieści się przy ul. Grochowskiej 272.
– Myślę, że jest to instytucja, która, podobnie, jak Teatr Powszechny, dobrze rozumie swą społeczną i kulturalną rolę, prowadząc aktywną działalność animacyjną dla mieszkańców – akcentuje Tomasz Thun-Janowski.
Projekt budowy nowej siedziby Symfonia Varsovia obejmuje nie tylko wybudowanie sali koncertowej, ale też zagospodarowanie okolicznych budynków objętych ochroną konserwatorską oraz przyległych doń terenów. Przestrzeń zostanie wykorzystana m.in. na działalność edukacyjną.
Drugą flagową inwestycją kulturalną Programu jest modernizacja i remont budynku, w którym działa Teatr Baj. Chodzi tu przede wszystkim o uporządkowanie przestrzeni, którą zajmuje nie tylko teatr, ale także przedszkole i wygospodarowanie miejsca na muzeum lalek i działania edukacyjne. Teatr Baj, zdaniem dyrektora Biura Kultury, ma potencjał do animowania kultury dla najmłodszych.
Trzeci, przewidziany w Programie kulturalny projekt inwestycyjny, to modernizacja i remont Pałacyku Konopackiego. Proponowane jest przekazanie go filii domu kultury, a także wydzielenie przestrzeni na działalność dla seniorów, zagospodarowanie przylegających doń terenów zielonych. Wszystko to z myślą o stworzeniu lokalnego centrum kultury i aktywności kulturalnej w tej części dzielnicy.
Strona społeczna w Programie Rewitalizacji
W dokumencie zaproponowano trzy projekty z dużym udziałem animatorów kultury i organizacji pozarządowych. Pierwszy z nich to stypendia dla osób animujących życie kulturalne na terenach objętych programem rewitalizacji. Ponadto, na jesieni tego roku uruchomiony zostanie konkurs dla organizacji pozarządowych na projekty kulturalno-społeczno-edukacyjne. Co ważne, wymogiem niezbędnym do złożenia oferty będzie zawiązanie konsorcjum. Dzięki temu – jak twierdzi dyrektor Thun-Janowski – zwiększa się szansa na realizację różnorodnych i zintegrowanych działań.
Kolejne przedsięwzięcie, w którym dużą rolę mogą pełnić przedstawiciele III sektora to pracownie artystyczne. Planowane jest wydzielenie dla nich specjalnej przestrzeni – przy ul. Targowej 14, a także, jeśli będzie to możliwe, także w innych miejscach.
Konsultacje
Do 17 czerwca potrwają konsultacje społeczne programu (organizowane będą przez Centrum Komunikacji Społecznej). – Nie planujemy rzeczywistości na nowo, stąd długi czas, jaki przeznaczyliśmy na diagnozę sytuacji, zdefiniowanie problemów, ale także rozpoznanie istniejącego potencjału Pragi. Program rewitalizacji ma sens tylko wtedy, gdy nie jest wdrażany wbrew aktywności ludzi, ale gdy się w nią wpisuje – przekonuje Tomasz Thun-Janowski.
Thun-Janowski: Program rewitalizacji ma sens tylko wtedy, gdy nie jest wdrażany wbrew aktywności ludzi, ale gdy się w nią wpisuje…